Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti osláv 66. výročia SNP, Banská Bystrica 29. 8. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti osláv 66. výročia SNP, Banská Bystrica 29. 8. 2010

Vážené slávnostné zhromaždenie,
vážená pani predsedníčka vlády Slovenskej republiky,
vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky,
excelencie, vzácni hostia,
vážený pán primátor a predstavitelia hostiteľského mesta, Banskej Bystrice,
drahí spoluobčania.


Začiatok 40-tych rokov minulého storočia dostal Slovensko, s nástupom fašizmu, do mimoriadne zložitej situácie v oblasti medzinárodno-právnej a vojenskej. Slováci sa pod tlakom Mníchovskej dohody, viedenskej arbitráže a tzv. Malej vojny ocitli v područí vojnovej mašinérie. Druhá svetová vojna, vyvolaná ideológiou rasizmu, podmaňovania národov a štátov, priniesla nesmierne utrpenie. Táto bolesť prebúdzala odpor voči fašizmu a jeho neľudskosti. No prebúdzala aj túžbu po slobode, obnovovala ponížené vlastenectvo.

V roku 1944 slovenský národ povstal, aby pomohol spojencom ukončiť krutú vojnu; povstal, aby sa vlastným dielom pričinil o porážku fašizmu. Národným povstaním dali Slováci jasne najavo, že nesúhlasia s okupáciou svojej krajiny. Ani s rozpínavosťou fašizmu, ktorý začal hrdúsiť svet.

Na prípravu ozbrojeného odporu našli Slováci v sebe dostatok vôle, odvahy aj občianskej statočnosti. Napriek tomu, že odboj v podmienkach ilegality ohrozoval životy jeho účastníkov a ich rodín, vytvoril množstvo akcieschopných ilegálnych organizačných štruktúr.

Vo vtedajších podmienkach bolo vytvorenie týchto štruktúr rizikové a náročné. Politický odboj si uvedomoval nevyhnutnosť spojenia rôznych odbojových prúdov. Vyžadovalo si to aj prehodnotenie postojov a politických línií, náročné presviedčanie vo vlastných radoch. Zvlášť riskantné bolo nadväzovanie ilegálnej spolupráce s vojenskými veliteľmi. Odboj a Povstanie stáli na charakteroch a predvídavosti vojenských veliteľov, vojakov, partizánov a dobovej slovenskej politickej reprezentácie v ilegalite.

Ak hľadáme trvalé hodnoty, o ktoré sa naša slovenská politika môže oprieť, nemali by sme obísť Slovenské národné povstanie. Tu sa zjednotila na spoločných národných záujmoch politická pravica aj ľavica, aby hľadala spoločné východisko pre občanov Slovenska. V krízovej situácii, ohrozujúcej všetkých, slovenskí politici pochopili, aké dôležité je prekonávať bariéry straníckych ideológií, osobných politických averzií a ambícií. Hľadať možnosti spoločného postupu v záujme národa a pre národ – to je jeden z veľkých odkazov Slovenského národného povstania pre našu súčasnosť.

Slovenská politická reprezentácia videla budúcnosť Slovenska aj v obnovení Československej republiky. Tej, v ktorej by bolo zabezpečené rovnoprávne postavenie Čechov a Slovákov. Aj s týmto cieľom vstupovali Slováci do Povstania. Odmietali štát, ktorý by bol pod neustálym politickým, vojenským a hospodárskym tlakom Tretej ríše. A bol by trvalo ohrozovaný rozpínavým horthyovským režimom.

Vyvrcholením zjednotenia protifašistických politických síl bolo obnovenie Slovenskej národnej rady, ktorej podstata trvá dodnes. Vytvorenie siete ilegálnych národných výborov tvorilo solídny základ verejnej správy po vypuknutí povstania. Vojenské ústredie na Veliteľstve pozemného vojska predstavovalo zasa reálnu vojenskú silu, schopnú obrániť povstalecké územie. Dnešným sviatkom si pripomíname aj pamiatku vojenských veliteľov Povstania. Spomíname na všetkých, ktorí so zbraňou v ruke bránili slovenskú zem pred agresorom.

Pripomíname si teda všetkých, ktorí Povstanie pripravovali, stáli na jeho čele, či pôsobili v správe povstaleckého územia. Vďaka patrí aj tým, ktorí materiálnou či inou pomocou podporili toto veľké protifašistické vzopätie.

Účastníci Povstania a jeho svedkovia dodnes žijú medzi nami. Tu prítomných odbojárov chcem pozdraviť a ubezpečiť ich, že Slovenská republika je verná ideálom, s ktorými sa Slovenské národné povstanie pripravovalo a uskutočnilo.

Že tieto ideály budeme naďalej uznávať ako súčasť hodnôt, na ktorých sa zakladá naša slovenská štátnosť.

Ubezpečujem všetkých, že ideový odkaz povstania chceme naďalej rozvíjať a sprístupňovať všetkým generáciám Slovákov. A to bez ohľadu na ich politické presvedčenie. Povstanie nemá našich občanov rozdeľovať, ale spájať. Oprávnene patrí medzi duchovné a morálne hodnoty našej štátnosti.

Naše zhromaždenie sa koná v meste pod Urpínom, ktoré bolo centrom povstaleckého, slobodného, neokupovaného, bojujúceho Slovenska. V meste Slobodného slovenského vysielača. Slovensko si váži podporu obyvateľov Banskej Bystrice Slovenskému národnému Povstaniu a je vďačné za všetko, čo urobili pre jeho účastníkov.

Vážení spoluobčania,
Slovenské národné povstanie je prameňom národného a politického uvedomenia i sebavedomia Slovákov. Od chvíle, keď vypuklo, bol pohľad sveta zaostrený aj na Slovensko. Pretože slovenské doliny a hory sa otvorili aj iným národom v boji za konečné víťazstvo nad fašizmom.

Nezabúdame, že mnohí vojaci prišli pri obrane vlasti o svoje životy. Ich pamiatka zostala a zostáva pre náš národ príkladom hrdinstva. Sú to hrdinovia, pre ktorých vojenská česť a sloboda vlasti neboli prázdne heslá, ale konkrétne ciele. Dnešný štátny sviatok patrí práve im. Ale aj tým, čo po nich zostali.

Po vyše šiestich desaťročiach si môžeme slobodne pripomínať zásluhy všetkých, ktorí bojovali za našu slobodu. Slovákov i príslušníkov iných národov, vojakov i partizánov, príslušníkov občianskeho i ľavicového odboja. Za nami sú časy, keď boli snahy ideologicky si Slovenské národné povstanie privlastniť úzkym zoskupením, alebo zľahčovať jeho celospoločenský význam. Nie, nezabudli sme, že guľka vo vojne si nevyberá obete podľa politického presvedčenia, ani podľa iných kritérií.

Mnohí naši občania vnímajú dnes mier, slobodu a demokraciu ako samozrejmú vec. Strácajú zo zreteľa, že tieto hodnoty bolo potrebné vybojovať so zbraňou v ruke, keď proti sebe stáli miliónové armády. Žiaľ, vedomie o týchto dejinných činoch akoby sa s nástupom nových generácií strácalo. Už tieto činy nevyvolávajú vlastenecké emócie a spomienky na útrapy vojny, v ktorej sa rozhodovalo o budúcich historických osudoch národov.

Sme radi, že dnešná mladá generácia nezažila útrapy svetovej vojny, strach o holý život, staranie sa o vojnové siroty či vojnových invalidov, nemusela byť odkázaná na vojnové hospodárstvo. Je však dôležité, aby poznala príčiny a súvislosti druhej svetovej vojny. Aj to, do akého šatu sa vie zaodieť imperiálna politika. Lebo o mier, slobodu a demokraciu sa musíme snažiť zo všetkých síl aj teraz, v 21. storočí. Aj z toho dôvodu naši vojaci plnia úlohy v mierových misiách v rôznych krízových oblastiach. Je to náš diel účasti na boji za mier a ľudskú dôstojnosť. I za bezpečnosť našich občanov.

Trvale platným politickým odkazom Slovenského národného povstania je neprípustnosť fašizmu v akejkoľvek jeho forme. Zvrátená rasistická ideológia fašizmu má na svedomí desiatky miliónov ľudských životov. Na frontoch aj v tyle. Vojakov aj civilov. Je povinnosťou civilizovaného sveta, aby nedopustil riešenie záujmov podmaňovaním národov a kántrením ľudí. Svet je nádherné miesto, kam sa narodiť. A takým by mal byť pre každého.

Ďakujem vám všetkým, že ste si prišli uctiť odkaz Slovenského národného povstania. Osobitne ďakujem jeho účastníkom.

Česť a sláva Slovenskému národnému povstaniu. I jeho obetiam.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]