Prezident SR Ivan Gašparovič odcestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny. V delegácii slovenského prezidenta je štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Burian a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Dušan Petrík. Hlavu štátu bude sprevádzať aj početná skupina podnikateľov.
Prezident SR sa počas návštevy stretne v Sarajeve s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojšom Radmanovičom a trojčlenným predsedníctvom BaH, s predsedom Rady ministrov BaH Vjekoslavom Bevandom, rokovať bude aj s členmi kolégií oboch snemovní Parlamentného zhromaždenia Bosny a Hercegoviny. V Banja Luke ho privíta prezident Republiky srbskej Milorad Dodik.
Okrem rokovaní s politickými predstaviteľmi Bosny a Hercegoviny absolvuje aj pracovné stretnutie s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu Valentinom Inzkom a navštívi slovenských vojakov v operácii EUFOR ALTHEA.
Cieľom oficiálnej návštevy prezidenta SR v Bosne a Hercegovine je nadviazať na predchádzajúce intenzívne bilaterálne vzťahy medzi obomi štátmi na parlamentnej, vládnej i ministerskej úrovni a prispieť k ich ďalšiemu rozvoju. Akcent by mal byť najmä na oblasť hospodárskej spolupráce medzi SR a BaH a na zlepšenie prístupu slovenských firiem do podnikateľského prostredia v BaH s cieľom realizácie ich podnikateľských a investičných zámerov. S týmto cieľom prezident SR vystúpi na slovensko-bosnianskom podnikateľskom fóre.
Návšteva sa tiež zameriava na získanie informácií o možnostiach vývoja súčasnej komplikovanej vnútropolitickej situácie v Bosne a Hercegovine. Tá od mája t.r. viedla k faktickému zablokovaniu pozitívneho pokroku v krajine, vrátane plnenia podmienok pre jej európsku a euroatlantickú integráciu. Prezident SR by mal povzbudiť štátnych a politických predstaviteľov všetkých troch establišmentov (bosniackeho, srbského, chorvátskeho) k urýchlenému riešeniu súčasnej politickej situácie, ako aj k realizácii krokov, ktoré pomôžu opätovnému sfunkčneniu štátu a jeho inštitúcií. V tomto smere je nevyhnutné, aby miestni politickí lídri uzatvorili politické dohody založené na kompromisoch.
Prezident SR by mal tiež povzbudiť bosniansko-hercegovinských politických lídrov, aby vykonali potrebné kroky na splnenie podmienok tzv. cestovnej mapy európskej integrácie s akcentom na nutnosť zodpovednejšieho prístupu pri plnení stanovených záväzkov, a to aj vzhľadom na výsledky októbrovej hodnotiacej správy Európskej komisie. SR je príkladom úspechu integračného procesu do EÚ a NATO. Je pripravená naďalej poskytovať slovenskú rozvojovú pomoc pre Bosnu a Hercegovinu, a to aj formou tzv. technickej pomoci – odovzdávaním svojich cenných skúseností z procesov európskej a euroatlantickej integrácie. Obchodná výmena medzi SR a BaH v r. 2011 dosiahla 106 miliónov eur. Vývoj v r. 2012 indikuje, že by sa na tejto úrovni mohla udržať. Hoci po prepade obchodu v rokoch 2009-2010 došlo k jeho pozoruhodnému oživeniu, s absolútnymi číslami nemôžeme byť spokojní. Prezident SR v rámci svojho programu navštívi aj papierenskú firmu SHP Celex a.s. Banja Luka, ktorá je najvýznamnejšou slovenskou investíciou v BaH. Firma v r. 2011 zamestnávala 355 osôb, vyrobila 34 tisíc ton papiera a 13 tisíc ton papierenských hygienických produktov.
Posledná oficiálna návšteva prezidenta SR v Bosne a Hercegovine sa uskutočnila na prelome novembra a decembra 2005. Predseda predsedníctva Bosny a Hercegoviny (funkciu vtedy vykonával Nebojša Radmanovič) naposledy oficiálne navštívil SR v máji 2007.