Spoločne s predstaviteľmi mesta si hlava štátu pozrela slávnostný kultúrny program jubilujúcej obce, kam ročne prichádzajú tisícky ľudí, aby navštívili unikátny Slovenský betlehem, dielo rezbárskeho majstra Jozefa Pekaru, či farský kostol Narodenia Panny Márie so sochou Frivaldskej Panny Márie zo 16. storočia, ako aj kalváriu s krížovou cestou, na konci ktorej je kostolík Nanebovstúpenia Pána.
Z Rajeckej Lesnej prezident Ivan Gašparovič odcestoval do Terchovej. Prezident sa prešiel aj po jarmoku, no hlavným bodom programu jeho návštevy bol 51. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Po skončení programu v amfiteátri Nad bôrami prezident vyzdvihol, že „ galaprogram 51. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu ponúkol dobrú zábavu a dobrý program slovenských i zahraničných súborov“.
Štvordňový festival v Terchovej je typický tradične bohatým a pestrým programom. Popri dominantnom folklóre nechýbala ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav, prezentácia ľudových remesiel, razenie dukáta s motívom Jánošíka, špeciálna prehliadka Jánošíkovej expozície, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Na renomovanom folklórnom festival vystúpil nielen Orchester ľudových nástrojov so svojimi špičkovými sólistami a zaujímavými hosťami, ale aj folklórne a hudobné skupiny z Poľska, Českej republiky a monumentálny Terchovský symfonický orchester.