Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na spoločnom rokovaní najvyšších ústavných činiteľov s investormi, predstaviteľmi obchodu, priemyslu a sociálnymi partnermi na Úrade vlády SR. Výsledkom stretnutia bola zhoda na súbore približne 30 opatrení, ktoré by mali minimalizovať dopad svetovej finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku.
Pripravené opatrenia sa týkajú napríklad dôsledného čerpania fondov Európskej únie , prípravy PPP projektov a alternatívneho plánu financovania diaľnic, úspor na strane výdavkov verejnej správy, poskytovania úverov malým a stredným podnikom, zefektívnenia aktívnych politík trhu práce či podpory domácich podnikateľov. Vláda by tiež podľa tohto návrhu mala vplývať na dodávateľov energií, aby svoje produkty ponúkali za primerané ceny a pripravuje sa preveriť oprávnenosť výšky poplatkov v prenosových a distribučných sústavách. Zvýšenie domácej spotreby energií by sa malo zabezpečiť z domácich zdrojov, k čomu má prispieť napríklad dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Prezident SR Ivan Gašparovič na rokovaní zdôraznil, že „musíme uvažovať o novej filozofii funkcie štátu a jeho kontrolnej povinnosti voči súkromným firmám na trhu, aby neprišlo v budúcnosti k takýmto krízovým situáciám.“
Podľa premiéra Roberta Fica bolo cieľom tohto stretnutia získať sociálnych partnerov pre spoločné úsilie čo najviac eliminovať dôsledky globálnej finančnej krízy na slovenské hospodárstvo. Slovenská republika je podľa predsedu vlády vnímaná ako stabilná ekonomika s veľmi dobrým vývojom, ktorá je schopná čeliť svetovej finančnej kríze. Slovensko požíva dôveru zahraničných investorov, čo nás zaraďuje medzi úspešné krajiny Európy. „Hlavným cieľom nášho úsilia je udržať zamestnanosť a prácu pre ľudí,“ uviedol na stretnutí predseda vlády Robert Fico.
"Existuje zhoda sociálnych partnerov, ako aj ďalších zainteresovaných najvýznamnejších hráčov v rámci ekonomického, spoločenského a politického systému, že systém opatrení, ktoré predkladajú ministri hospodárstva a financií, môže prispieť k minimalizácii rizík finančnej krízy, ktorá prišla aj na Slovensko," uviedol po stretnutí premiér Robert Fico. Podľa jeho slov sú náklady, ktoré súvisia s navrhovanými opatreniami pokryté. "Nepredpokladám, že by sme išli do otvárania rozpočtu," konštatoval premiér.
Predseda NR SR Pavol Paška uviedol, že k rýchlej reakcii na svetovú krízu prispeje aj náš parlament. "V slovenskom parlamente sme pripravení upravovať legislatívu podľa potrieb nášho hospodárskeho a sociálneho priestoru. Všetky veľmi rýchle a k bezpečiu našich občanov vedúce rozhodnutia budú jedine s cieľom udržania zamestnanosti, sociálnej a hospodárskej prosperity Slovenska," zdôraznil predseda NR SR .
Predseda NR SR Pavol Paška prítomných uistil, že urobí všetko preto, aby parlament pristúpil k týmto výzvam „veľmi zodpovedne a s odhodlaním riešiť vzniknutú situáciu.“
Na stretnutí na Úrade vlády SR sa zúčastnili: - prezident SR Ivan Gašparovič, predseda NR SR Pavol Paška, predseda vlády SR Robert Fico, minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek, minister financií SR Ján Počiatek, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová, zástupcovia Národnej banky Slovenska, Konfederácie odborových zväzov, zamestnávateľských združení, Združenia miest a obcí Slovenska, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Klubu 500, Slovenskej bankovej asociácie a veľkých investorov.