Prezident SR - Foto archív Prezident SR prijal poverovacie listiny od nového veľvyslanca Islandu

Prezident SR prijal poverovacie listiny od nového veľvyslanca Islandu

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal na nástupnej audiencii v Prezidentskom paláci mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Islandskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Stefána Skjaldarsona, ktorý odovzdal hlave štátu svoje poverovacie listiny. Ivan Gašparovič v rozhovore s novým ambasádorom uviedol, že „Slovensko ako samostatný štát je jednou z najmladších krajín v Európe a práve Island patrí medzi prvé štáty, ktoré Slovenskú republiku v roku 1993 uznali“. Ako dodal, prezidentka Islandu bola zároveň prvou hlavou štátu, ktorá v roku 1994 navštívila novovzniknutú Slovenskú republiku. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča by bolo dobré zintenzívniť stretnutia našich najvyšších predstaviteľov, ktorí sa odvtedy už nestretli.

Hlava štátu na stretnutí s novým veľvyslancom zdôraznila záujem Slovenska o spoluprácu s Islandom v oblasti hospodárstva a obchodu. Zaujímavou by podľa prezidenta mohla byť tiež spolupráca v oblasti termálnych prameňov a kúpeľníctva, v ktorej majú obe krajiny dostatok skúseností
Stefán Skjaldarson potvrdil záujem o zveľaďovanie slovensko-islandských hospodárskych vzťahov. Rovnako súhlasil s názorom, že kontakty politických špičiek absentujú a preto urobí všetko pre to, aby sa zrealizovali návštevy na najvyššej úrovni. Islandský veľvyslanec na stretnutí prezidenta SR informoval aj o záujme svojej krajiny vstúpiť do Európskej únie.

Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti pripomenul úspešný vstup Slovenska do EÚ a dodal, že „ spolu so Slovinskom sme dnes aj členmi eurozóny ako jediné stredoeurópske krajiny“. Náš najvyšší predstaviteľ sa s veľvyslancom Islandu rozprával aj o dopadoch globálnej finančnej a hospodárskej krízy na európsku a svetovú ekonomiku. „ Slovenská ekonomika je stále zaujímavá pre zahraničných investorov a v súčasnosti sme dokonca schopní investovať aj v zahraničí,“ zdôraznil prezident.

Nový ambasádor priblížil na stretnutí hlave štátu súčasnú ekonomickú situáciu na Islande, ktorý sa po krachu internetových bánk zadlžil vo výške asi 5-7 mld eur, pričom Islanďanov je len okolo 300-tisíc. Obaja predstavitelia diskutovali aj o súčasnej situácii po erupcii sopky na ostrovnom štáte, ktorá zablokovala väčšinu európskej leteckej dopravy. Podľa veľvyslanca erupcia sopky poškodila na Islande najmä farmárov, ktorých pozemky sa nachádzajú v jej blízkosti.