Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2013
Grécky prezident na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky
16. september 2013
Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca začal program dvojdňovej oficiálnej návštevy prezidenta Helénskej republiky Karolosa Papouliasa s manželkou na Slovensku.
Hlavnou témou bilaterálnych rozhovorov bola hospodárska situácia v Európe i v našich krajinách. Prezident Gašparovič konštatoval, že na Grécko doľahli dôsledky finančnej a hospodárskej krízy s osobitnou silou. „Uvedomujeme si, že Grécko v ostatných rokoch prežíva ťažké obdobie. Je ťažké naprávať staré chyby a dopady krízy,“ povedal prezident a dodal, že my na Slovensku ich pociťujeme ešte viac. "Vážime si veľké obete, ktoré prinášajú grécki občania aj zodpovedné úsilie gréckej vlády pri plnení rozpočtových cieľov a reformách. Chcem povedať, že Grécko má našu podporu. Otvorene sme hovorili aj o našej pomoci Grécku, lebo ju nebolo jednoduché na Slovensku vysvetľovať občanom, ktorí mali horšie sociálne postavenie ako Gréci a kde by sme mali prispievať na túto pomoc. Veď preto na Slovensku padla vláda,“ povedal Ivan Gašparovič.
Ivan Gašparovič konštatoval, že Slovensko považuje Helénsku republiku za blízku priateľskú krajinu, partnera v EÚ a spojenca v NATO, s ktorým nás spájajú historické i súčasné väzby. „Teší ma aj historický kontext vašej návštevy v Slovenskej republike - v tomto roku si pripomíname dôležité výročie svojej histórie so vzťahom ku Grécku: 1150 rokov od príchodu solúnskych rodákov svätého Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska. Pre Slovensko má historický odkaz sv. Cyrila a Metoda veľký význam.,“ uviedol slovenský prezident. Dodal, že pri príležitosti tohto výročia v máji udelil štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža Jeho Všesvätosti Bartolomejovi I., konštantinopolskému arcibiskupovi a ekumenickému patriarchovi. Slovenská akadémia vied ocenila v tomto roku profesora Antoniosa Tachiaosa zo Solúnu za významné dielo so vzťahom k Slovensku v oblasti vied o spoločnosti a kultúre.
Ivan Gašparovič pripomenul aj 20 rokov nadviazania vzájomných diplomatických stykov a 10 rokov od podpisu Zmluvy o vstupe SR do EÚ v gréckych Aténach. V rámci návštevy gréckeho hosťa uvítal aj ekonomické podujatie organizované počas návštevy, ktoré by malo prispieť k posilneniu vzájomnej informovanosti o príležitostiach pre podnikateľov. Prezident SR sa vyslovil aj za rozvoj spolupráce miest a regiónov ako ďalšej dimenzie vzťahov našich krajín aj občanov. Veľký priestor existuje i v ďalšej kultúrnej spolupráci a v oblasti vedy a výskumu.
Grécky prezident Karolos Papoulias sa poďakoval za vrelé prijatie a konštatoval, že „naše vzťahy sa odvíjajú ešte z minulosti, ale moja návšteva začína novú kapitolu našich dávnych vzťahov.“ Podľa neho musíme dať impulz ekonomickým vzťahom, aby sa priblížili úrovni politickej spolupráce. Grécky najvyšší predstaviteľ sa vyslovil za posilnenie spolupráce v oblasti vedy a výskumu. „Grécko je pre Slovákov jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. Slovensko má čo ponúknuť, aby sa zvýšil i záujem gréckych občanov o Slovensko,“ povedal Ivan Gašparovič. Vyzdvihol kvalitu spolupráce v školstve. Viac ako 1000 gréckych študentov študuje na Slovensku. V oblasti turizmu a cestovného ruchu tento rok Grécko zaznamenalo nárast. „Sedemnásť miliónov turistov v tomto roku prinesie do štátnej kasy takmer 12 miliárd eur,“ uviedol grécky prezident a poznamenal, že cestovný ruch je najdôležitejším odvetvím gréckej ekonomiky. Zo Slovenska do Grécka tento rok pricestovalo približne 200 tisíc turistov.
Slovenský prezident na rokovaní ocenil pozornosť, ktorú Grécko venuje starostlivosti o štátny jazyk, či už ide o uplatňovanie gréckej právnej úpravy v oblasti štátneho jazyka v praxi alebo o zachovanie a zvyšovanie jazykovej kultúry. „Bolo by dobré zorganizovať dni gréckeho jazyka na Slovensku a recipročne dni slovenského jazyka v Grécku, napríklad v Solúne, aby sme mohli nadviazať na naše spoločné cyrilo-metodské dedičstvo,“ poznamenal slovenský prezident.
Grécko 1. januára 2014 prevezme predsedníctvo v Rade EÚ. „Predsedníctvo budete preberať v ťažkom období. Veľkou výzvou pre stabilitu a prosperitu EÚ je posilnenie vnímania EÚ v očiach občanov,“ povedal Ivan Gašparovič. Na margo diskutovanej cyperskej otázky uviedol, že slovenská strana je pripravená naďalej aktívne angažovať pri hľadaní riešenia tzv. cyperského problému, problému zjednotenia rozdeleného ostrova. Taktiež chceme pokračovať v poskytovaní dobrých služieb slovenskej diplomacie v rámci bikomunitného dialógu na Cypre ako aj v účasti ma misiách OSN. Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že na jeseň tohto roka sa uskutoční plánované obnovenie rokovaní najvyšších politických lídrov oboch strán.
Na tému kosovsko - srbských vzťahov sa prezidenti rozprávali aj o vývoji na Západnom Balkáne. Slovensko i Grécko spája postoj k otázke Kosova, ktorého jednostranne vyhlásenú nezávislosť Slovensko neuznalo. Oceňujeme otvorenú diskusiu s Gréckom na túto tému. Slovenská republika nemá v úmysle svoju pozíciu zmeniť. Napriek tomu podporujeme európsku perspektívu Kosova a jeho ekonomické napredovanie. „Som rád, že na tohoročnom samite dvadsiatich prezidentov na Slovensku sa nám podarilo posadiť za jeden stôl srbského prezidenta a predstaviteľku Kosova a odvtedy ich stretnutia pokračujú,“ zdôraznil Ivan Gašparovič.
V programe oficiálnej návštevy gréckeho prezidenta je aj stretnutie s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom, s predsedom NR SR Pavlom Paškom. V Nitre sa grécky prezident stretne s predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom, s primátorom mesta Jozefom Dvončom a v areáli Nitrianskeho hradu položí veniec k súsošiu Sv. Konštantína - Cyrila a Metoda. |