Pracovná návšteva litovskej prezidentky na Slovensku a jej bilaterálne stretnutie s prezidentom Slovenskej republiky je recipročnou návštevou k oficiálnej návšteve slovenského prezidenta v Litve v júni 2011.
Rokovania v Bratislave potvrdili bezproblémový a vzájomne užitočný politický dialóg oboch našich krajín predovšetkým na pôde EÚ, špeciálne na pozadí nadchádzajúceho litovského predsedníctva v EÚ v 2. polovici roku 2013.
Slovenská republika podporuje vstup Litvy do eurozóny v roku 2015, kde môžeme ponúknuť naše skúsenosti.
V ekonomickej a obchodnej oblasti prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že aj keď objektívne odráža existujúci vzájomný potenciál aj geografické smerovania oboch štátov, celkové objemy vzájomného obchodu a investícií a ich vnútorná štruktúra nás neuspokojujú.
Partneri si vymenili názory a porovnali svoje ciele a záujmy na aktuálne prebiehajúce procesy v EÚ, ktorých vážnosť, dynamika a komplexnosť si vyžaduje hlbšie posúdenie partnerov, ktorí sa považujú za blízkych spojencov s podobnými názormi na väčšinu z nich.
Prezident Ivan Gašparovič a prezidentka Dalia Grybauskaitè potvrdili spoločné odhodlanie byť politicky, hospodársky aj finančne zodpovednými členmi jadra EÚ a aj týmto spôsobom stabilizovať eurozónu. Ivan Gašparovič uvítal snahu vlády Litvy vstúpiť do eurozóny v roku 2015 po splnení maastrichtských kritérií a zopakoval ponuku podeliť sa s Litvou o naše skúsenosti s procesom prijatia eura.
Prezidenti sa v diskusii venovali aj téme ochrany vonkajších hraníc a energetickej bezpečnosti. Litva považuje Slovenskú republiku za vzor v oblasti jadrovej energetiky, ktorá má 4 fungujúce jadrové reaktory a pripravuje výstavbu ďalších dvoch. "Tu máme naozaj obrovské možnosti ako čerpať slovenské skúsenosti z tejto oblasti," povedala Dalia Grybauskaitè.
Prezident Ivan Gašparovič poďakoval Litve za ochotu podeliť sa so Slovenskom so svojimi prípravami na jej predsedníctvo v EÚ v rámci rozbehnutých príprav na naše predsedníctvo v EÚ v roku 2016.
Litovská prezidentka Dalia Grybauskaitè na stretnutí s hlavou štátu tiež zablahoželala 20. ročnej Slovenskej republike, ktorá za toto obdobie samostatnosti preukázala svoju životaschopnosť a plne sa integrovala do stále sa rozrastajúcej európskej rodiny národov.