Na tradičnom výročnom stretnutí prijal prezident Ivan Gašparovič niekoľko desiatok vedúcich diplomatických úradov Slovenskej republiky v zahraničí, aby vzájomne bilancovali uplynulý rok a obhajobu slovenských záujmov v krajinách ich pôsobenia.
V príhovore hlava štátu poďakovala veľvyslancom za organizovanie zahraničných ciest, ale aj ciest členov exekutívy: “Na tejto spolupráci je postavená potom dobrá spolupráca medzi najvyšším predstaviteľmi.“ Ivan Gašparovič vyzdvihol dobrú a akceptovanú pozíciu Slovenska v zahraničí. Ocenil politiku, ktorá je v súlade v s naším členstvom v EÚ, v NATO ako aj skutočnosť, že naša zahraničná politika nepodlieha výkyvom. Prezident vyzdvihol, že Slovensko je v takej pozícii, kedy je schopné predkladať svoje názory i navrhovať riešenia niektorých otázok. Podčiarkol tiež význam zahraničnej politiky pri riešení otázok ekonomiky, ale i vzdelania a kultúry.
Ivan Gašparovič sa osobitne venoval problematike dlhových kríz v niektorých európskych krajinách. Zdôraznil, že slovenskej strane ide o vyváženú politiku so spoluúčasťou na všetkých problémoch. "Som veľmi rád, že Slovensko sa dostalo do pozície, kedy navrhlo aj isté podmienky, „ uviedol prezident. Na margo spoločného členstva vo V4 ocenila hlava štátu schopnosť stredoeurópskych krajín riešiť spoločné stredoeurópske problémy.
Prezident sa v príhovore venoval aj problematike susedských vzťahov, ktoré sú bezproblémové, s výnimkou Maďarska a s výnimkou riešenia postavenia národnostných menšín. Prezident vyzdvihol zástoj slovenskej zahraničnej politiky, ktorý obhajuje slobody občana: „Aké kolektívne práva, keď je slobodný občan?! Keď je slobodný občan, tak každý kolektív je slobodný,“ zdôraznil prezident. Pripomenul, že so znepokojnením sleduje vystúpenia Viktora Orbána, ktoré sú ideologicky neprípustné. Vyslovil tiež obavy, že maďarská strana, po skončení predsedníctva v Rade EÚ bude tieto neprijateľné kroky realizovať. Preto vyzval všetkých diplomatov, aby túto neprijateľnú politiku našich južných susedov sledovali a vytrvalo vysvetľovali pozície slovenskej strany.
Stratégiu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska charakterizoval prezident Ivan Gašparovič ako takú, ktorá sa odvíja od politiky EÚ a NATO ako garancie stability a bezpečnosti spolu s dobrými a vyváženými vzťahmi s Ruskou federáciou a USA.
Ivan Gašparovič v príhovore ďalej oponoval ministrovi zahraničných vecí Mikulášovi Dzurindovi a jeho vyhláseniam, že zahraničná politika sa musí odvíjať od vnútornej politiky. „Zahraničná politika sa musí odvíjať od záujmu štátu nie od záujmu politických strán,“ dodal prezident.
V závere príhovoru sa poďakoval prezident diplomatom za vykonanú prácu pri obhajobe slovenských záujmov.
Za veľvyslancov sa prihovoril minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Ubezpečil hlavu štátu, že diplomatický zbor SR v zahraničí sa usiluje o to, aby naši občania žili v bezpečnom a prosperujúcom svete. "Preto Slovensko je aktívnym a rovnocenným členom v medzinárodných zoskupeniach – NATO, EÚ , OSN a ďalších. Zdieľame svoj diel zodpovednosti za vývoj vo svete, „ uviedol Mikuláš Dzurinda. Dodal, že slovenskej zahraničnej politike záleží na ochrane eurozóny, na kvalite spolupráce krajín V4 a zdôraznil, že Slovensko je lídrom európskeho rozširovania. Za významnú tému slovenskej diplomacie označil jej ekonomický rozmer v záujme hospodárskeho rastu Slovenska.