V Piešťanoch pokračoval Summit prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky
Druhým plenárnym zasadnutím pokračovalo dnes v Piešťanoch stretnutie prezidentov krajín V4. Prezidenti Ivan Gašparovič, Václav Klaus, László Sólyom a Lech Kaczynski diskutovali o bezpečnostných a sociálnych problémoch v Európe, o európskej susedskej politike a o bezpečnostnej architektúre, energetickej a potravinovej bezpečnosti. Hovorili aj o potrebe „určitej demokratizácie“ Európskej únie. Nie však v zmysle dodržiavania ľudských a občianskych práv, ale v zmysle spoluúčasti pri prijímaní rozhodnutí EÚ a rovnocenného postavenia všetkých členských krajín bez rozdielu, kedy do EÚ vstúpili. Jednou z tém, ktorou sa dnes prezidenti zaoberali, boli aj otázky legálnej a nelegálnej migrácie. Zhodli sa v názore, že Schengen priniesol pozitívne výsledky, ale napriek tomu nesúhlasia s politikou niektorých našich západných susedov, ktorí v skutočnosti len posunuli kontroly do svojho vnútrozemia.
Nosnou témou dnešného rokovania bol systém európskej bezpečnosti a v súvislosti s ním aj konflikt v Gruzínsku a problematika rusko-gruzínskych vzťahov.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič informoval, že na príčinu konfliktu nemali rovnaký názor, ale ako povedal: „Všetci sme sa zhodli na tom, že musíme odmietnuť použitie sily pri riešeníkonfliktov.“ Konštatoval, že zhodný názor vyjadrili prezidenti V4 aj na zachovanie celistvosti gruzínskeho územia. Podľa prezidentov Vyšehradskej štvorky riešenie situácie v Kosove malo vplyv aj na konflikt v Gruzínsku.
Český prezident potvrdil jednotný názor pri ďalšom postupe a vyriešení rusko – gruzínskeho konfliktu. „Jednoznačne je potrebné vylúčiť použitie sily, je potrebné viesť dialóg a stabilizovať situáciu.Všetky štyri krajiny sú pripravené pomôcť finančne aj hospodársky pri riešení kaukazského konfliktu," povedal Václav Klaus. Prezident Českej republiky podrobne informoval svojich partnerov o prípravách na nadchádzajúce predsedníctvo Českej republiky Európskej únii. Prisľúbil konzultácie s partnerskými krajinami V4 o tom, čo bude chcieť Česká republika v rámci svojho predsedníctva presadzovať.
Prezident Maďarskej republiky László Sólyom potvrdil dobrú spoluprácu krajín V4, ktorá je podľa neho o to dôležitejšia, že Česká republika bude predsedníckou krajinou EÚ. „Je to dobrápríležitosť na to, aby sme presadili svoje názory a stanoviská,“ konštatoval maďarský prezident. Ako povedal, všetci štyria prezidenti sa zhodli na tom, že vízovú politiku Európskej únie je potrebné „postaviť do služieb“ východnej susedskej politiky, aby napr. občania Ukrajiny neboli zaťažení vízovými problémami. V súvislosti s konfliktom na Kaukaze tlmočil názor, že krajiny V4 chcú participovať na vytvorení jednotného stanoviska EÚ voči Rusku.
Poľský prezident Lech Kaczynski vzájomnú spoluprácu medzi krajinami Vyšehradskej štvorky označil za veľmi dobrú a pripomenul, že trvá už pätnásť rokov. Zdôraznil, že na stretnutí hľadali hlavy štátov V4 spoločné, styčné body vzájomnej spolupráce. Posúdili aj úroveň demokratizácie EÚ a vzťahy medzi jej starými a novými členmi. Táto téma však bude dominovať budúcoročnému stretnutiu hláv štátov, ktoré bude v poľských Sopotách.