Aktuality
   

Rok 2011

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011

Maďarský prezident na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

Maďarský prezident na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

20. január 2011

Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave začal svoju jednodňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prezident Maďarskej republiky Pál Schmitt s delegáciou. Po vyše hodinovom stretnutí medzi štyrmi očami a plenárnom rokovaní Ivan Gašparovič vyjadril potešenie z oficiálnej návštevy susednej hlavy štátu, pričom zdôraznil jej priateľskú atmosféru. Maďarský prezident pripomenul, že „Dunaj, ktorý je našou spoločnou hranicou by nás nemal rozdeľovať, ale naopak spájať.“

Hlavy štátov sa v rozhovoroch venovali predovšetkým bilaterálnym slovensko-maďarským vzťahom. Ivan Gašparovič vyjadril plnú podporu Slovenska aktuálnemu prevzatiu vedenia Európskej únie našimi južnými susedmi. „Zhodli sme sa na tom, že musíme urobiť všetko vo V4 aj v Európe, aby sme podporili maďarské predsedníctvo, pretože neúspech tohto predsedníctva by bol aj neúspechom Slovenska a úspech je úspechom nás všetkých," zdôraznil na tlačovej konferencii slovenský prezident. Ako dodal, fakt, že po maďarskom predsedníctve v polovici roka žezlo v EÚ prevezmú Poliaci svedčí o tom, že rok 2011 je rokom stredoeurópskeho regiónu.

Obaja prezidenti konštatovali názorovú zhodu vo väčšine prerokovávaných otázok, ale zároveň uviedli, že sa nevyhli ani témam, kde slovenská a maďarská strana nezastávajú totožné postoje. Pragmatické a vecné rokovanie sa týkalo predovšetkým potrebnej orientácie na dynamizáciu dobrej ekonomickej a obchodnej spolupráce, ktorá presiahla hranicu 4,5 miliardy €.

Štátnici riešili aj sporné legislatívne otázky v súvislosti s maďarským zákonom o dvojitom občianstve a s tým súvisiacou legislatívou na Slovensku. Ivan Gašparovič svojmu partnerovi prízvukoval, že „inštitucionálne spájanie občanov Slovenska maďarskej národnosti ponad hranice nie je dobré. Je neprípustné. Vytvárať takýto vzťah občana cudzieho štátu k novému štátu, ktorý sa v budúcnosti môže rozhodovať na akú stranu sa postaví v niektorých krízových otázkach, nie je dobré.“

Maďarský zákon o dvojitom občianstve obhajoval maďarský hosť argumentom, že slovenskí občania maďarskej národnosti sú trestaní slovenskou legislatívou tým, keď získaním maďarského občianstva automaticky strácajú slovenské. Pritom maďarskej strane ide podľa Schmittových slov iba o „morálne posilnenie integrity maďarského národa.“ Ivan Gašparovič dodal, že ak by záležalo na ňom, najlepšie by bolo zrušiť oba sporné zákony.
Na novinársku otázku o udelení volebného práva s takto získaným štátnym občianstvom pre Maďarov zo zahraničia maďarský najvyšší predstaviteľ odpovedal, že parlament sa novelou maďarskej ústavy bude zaoberať až na jar.

Pál Schmitt zároveň zdôraznil maďarské postoje v otázke slovenského jazykového zákona, podľa ktorých má Budapešť obavy zo sankcií za jeho porušovanie. „Dúfame, že otázka jazykového zákona nie je ešte definitívne uzavretá,“ konštatoval .

Partneri v Prezidentskom paláci vecne a priamo otvorili aj rómsku problematiku. Zhodli sa v názore, že ide o tému, ktorú jednotlivé krajiny riešia desiatky rokov. „Preto som veľmi rád, že Maďarsko postavilo riešenie tejto otázky dosť rigorózne ako otázku celej Európy,“ podčiarkol na margo programu maďarského predsedníctva Ivan Gašparovič. Ocenil tiež skutočnosť, že sa oživila práca zmiešaných slovensko-maďarských komisií, ktoré majú hľadať kompromisné riešenia v „oblastiach, kde sme nenašli zatiaľ jednotu a zhodu.“

Slovenský prezident apeloval na to, že v súčasnosti - a hlavne s pohľadom upretým do budúcnosti - je treba hľadať všetky formy dobrej spolupráce; treba sa vyhnúť oživovaniu historických sporných reminiscencií, ktoré vyvolávajú revanšistické, nezmierlivé nálady a hlavne ničomu neprospievajú. „Naše viac ako tisícročné susedstvo asi nikto nezruší, preto nám nič iné nezostáva, len hľadať všetky formy dobrej spolupráce v prospech občanov obidvoch krajín," uviedol Ivan Gašparovič v závere tlačovej konferencie.

V súvislosti s právami národnostných menšín Ivan Gašparovič uviedol, že všetky národnostné menšiny na Slovensku majú garantované a využívajú všetky ústavné a zákonné práva rovnocenné s ostatnými občanmi Slovenskej republiky. Zároveň však dodal, že „nechceme od menšín nič iné, iba lojalitu k tomuto štátu, v ktorom žijú,“ uviedol slovenský prezident.

Aj napriek existencii nie celkom úplnej zhody vo všetkých bilaterálnych otázkach navrhol Ivan Gašparovič maďarskému prezidentovi, aby obnovili tradíciu spoločných besied so študentmi na univerzitách v oboch štátoch. Táto prax sa v minulosti veľmi osvedčila vzhľadom k tomu, že mladí ľudia sú otvorení pohľadu do budúcnosti a historické revízie, ktoré neprinášajú pozitívny posun nepovažujú za prvoradé.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]