Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2010
Poverovacie listiny odovzdal v Prezidentskom paláci veľvyslanec Sudánskej republiky
2. február 2010
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci poverovacie listiny od mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Sudánskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Mahmouda Hassana Elamina.
Sudánsky veľvyslanec informoval prezidenta SR o vnútropolitickej situácií v Sudáne, a konštatoval, že situácia v Darfúre sa stabilizovala. „V tejto oblasti už nie je vojna, ale ešte sa nedá povedať že tam je mier. Pokračujeme v mierových rokovaniach,“ uviedol veľvyslanec Sudánu. Konflikt v Darfúre sa začal v roku 2003, keď sa sformovali dve rebelantské skupiny – SLA a JEM a zaútočili na vládne vojenské objekty. Tento rok čakajú Sudán všeobecné voľby, voliť budú všetkých zástupcov na všetkých úrovniach, vrátane prezidenta. Následne koncom roka bude referendum o osamostatnení sa južného Sudánu. „Pokračujeme v presviedčaní občanov, že budúcnosť Sudánu je v jednote a územnej celistvosti. Perspektívna samostatnosť juhu Sudánu predstavuje riziko ďalších nepokojov a nestability,“ uviedol Mahmoud Hassan Elamin. Podľa nového veľvyslanca, ak sa ľudia v referende rozhodnú pre samostatnosť, budú musieť hľadať riešenie ako rozdeliť krajinu pokojnou cestou.
Ivan Gašparovič zdôraznil, že i napriek geografickej vzdialenosti sa naše štáty môžu zbližovať pri posilňovaní ekonomickej spolupráce i kooperácií v oblasti vedy a kultúry. Slovenská republika, ešte ako súčasť federálneho Česko – Slovenska, odpustila dlh Sudánu a tejto africkej krajine sa snaží pomôcť aj v rámci rozvojovej pomoci EÚ. „Myslím si, že jednota Sudánu by bola víťazstvom pre obidve strany,“ uviedol prezident SR na margo pripravovaného referenda o rozdelení Sudánu. Súčasná situácia je však nestabilná, stále hrozí vyostrenie konfliktu medzi čiernym obyvateľstvom Sudánu na juhu a moslimsko-arabskou komunitou na severe.
Veľvyslanec Sudánskej republiky poďakoval za jednoznačné a ušľachtilé gesto Slovenska pri odpustení dlhu Sudánu. Rovnako hlave štátu poďakoval aj za rozvojovú pomoc pri budovaní jeho krajiny.
Slovenský prezident je rád, že Sudán prispieva k dobrým vzťahom so Slovenskou republikou i s Českou republikou prostredníctvom bývalých študentov. „Teší má, že 1300 študentov, ktorí študovali v minulosti v Česko – Slovensku pokračuje v tradícií dobrých vzťahov prostredníctvom Sudánskeho združenia česko-slovenského priateľstva a som rád, že na ich činnosť prispieva aj sudánska vláda.“
|