Prezident SR - Foto archív Prezident SR sa stretol s ombudsmanmi krajín V4

Prezident SR sa stretol s ombudsmanmi krajín V4

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal verejných ochrancov práv z krajín V4.

Za Slovenskú republiku bol prítomný Pavel Kandráč, Poľsko reprezentoval zástupca komisára na ochranu občianskych práv Stanislav Trociuk. Na stretnutie prišiel aj český ombudsman Otakar Motejl a za maďarskú stranu bol prítomný parlamentný komisár pre občianske práva Máté Szabó.

Ivan Gašparovič na stretnutí vyjadril potešenie z toho, že predstaviteľov verejných ochrancov práv krajín V4 mohol prijať len krátko po vrcholnej schôdzke prezidentov krajín V4 v Piešťanoch. Ocenil tiež, že aj ombudsmani sa dokážu pravidelne stretávať, aby diskutovali o svojich pracovných skúsenostiach.

Ivan Gašparovič sa zaujímal o to, či sa ombudsmani nestretávajú s ťažkosťami pri vyžadovaní informácií od úradov pri riešení podaní od občanov. Zároveň ocenil, že spolupráca medzi verejným ochrancom práv a Kanceláriou prezidenta SR je veľmi dobrá a účinná.

Slovenský verejný ochranca práv Pavel Kandráč na stretnutí konštatoval, že jeho kolegovia v partnerských krajinách sa stretávajú s identickými problémami krajín Európskej únie. Spolupráca na úrovni verejných ochrancov práv krajín v4 sa podľa jeho názoru osvedčila a je užitočné v nej pokračovať. Označil tiež slovenský systém postavenia ombudsmana za vyhovujúci, no pripustil, že by privítal personálne posilnenie úradu.

Otakar Motejl povedal:“ Naše stretnutia sú veľmi užitočné. Dokážeme si objasniť, v čom sa môžeme zjednotiť.“

Poľský ombudsman Stanislav Prociuk na stretnutí konštatoval, že pozícia ombudsmana v Poľský má takmer 20-ročnú tradíciu a tento úrad má veľmi bohaté právnické skúsenosti.

Právomoci verejných ochrancov práv v jednotlivých krajinách V4 nie sú rovnaké. Slovenský ombudsman sa napríklad po novelizácii Ústavy SR už môže obrátiť priamo na Ústavný súd SR s podaniami.

Maďarský ombudsman Máthé Szabó uviedol, že postavenie verejného ochrancu práv je v Maďarsku autonómne e rešpektované. Ombudsmana tam volí aj kontroluje parlament. Maďarským špecifikom je ustanovovanie špecializovaných ombudsmanov ako napríklad ombudsmana pre menšiny, ombudsmana pre životné prostredie, či ombudsmana pre ochranu osobných údajov.