News
   

Year 2013

Home | News | Press Department Archive | Year 2013

Prezidenta Ivana Gašparoviča ocenila Slovenská akadémia vied

Prezidenta Ivana Gašparoviča ocenila Slovenská akadémia vied

18. jún 2013

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na slávnostnom zhromaždení pri príležitosti 60. výročia Slovenskej akadémie vied.

V historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky hlavu štátu privítal predseda SAV Jaromír Pastorek. Ten odovzdal na začiatku slávnosti prezidentovi aj ocenenie SAV – za iniciatívnu podporu SAV, za podporu vedy a výskumu na Slovensku.

Ivan Gašparovič na slávnostnom zhromaždení vystúpil s príhovorom, v ktorom sa poďakoval za ocenenie a zablahoželal vedeniu SAV, jej členom, zamestnancom a všetkým, ktorí sa hlásia k vedeckej obci na Slovensku k jubileu vrcholnej slovenskej vedeckej ustanovizne, ktorá má bohatú históriou a tradíciu, dobrú povesť v domácej i svetovej vedeckej komunite.
„Som rád, že pri niekoľkých dôležitých etapách v novodobej histórii SAV som mohol byť aj ja. Mám na mysli predovšetkým pomyselný „rodný list“ novej SAV, ktorý v roku 2002 napísala Národná rada SR prijatím zákona č. 133 o Slovenskej akadémii vied. Som hrdý na to, že som mohol v tom čase aktívne podporiť vznik takej inštitúcie, ktorá má zaručenú slobodu vedeckého bádania a uverejňovania jeho výsledkov. Zároveň považujem za prirodzené, že som mohol byť v pozícii hlavy štátu aktívnym účastníkom diskusií nielen o finančnom zabezpečení vedy na Slovensku, ale predovšetkým o jej smerovaní, „ povedal prezident.

Ivan Gašparovič pri tejto príležitosti poďakoval všetkým doterajším predsedom SAV i jej zamestnancom za prácu, ktorú odvádzajú v prospech Slovenskej republiky a jej občanov. „Napriek problémom, s ktorými sa dlhodobo boríte, dosiahli slovenskí vedci aj v ére samostatnej Slovenskej republiky významné výsledky svetového významu, „ zdôraznil prezident.

V príhovore ďalej Ivan Gašparovič deklaroval budúcnosť slovenskej vedy, ktorú vidí: v jej celospoločenskej podpore ako základnom predpoklade byť aj naďalej konkurencieschopným štátom v integrujúcom a globalizujúcom sa prostredí,
-vo využití intelektuálneho potenciálu a jeho profilu, ktorý na Slovensku nie je zanedbateľný, ale ktorý nie je dostatočne využívaný,
-v primeranosti rozsahu výskumu a vymedzení prioritných vedeckých projektov, v rámci ktorých sme schopní reálne bádať,
- v prepojenosti a previazanosti rôznorodých záujmov vedeckej obce a jednotlivých vedeckých okruhov, ktoré treba zladiť s cieľom dosiahnutia ich synergického spoločenského efektu,
- v takom smerovaní výskumu, ktorý nám umožní lepšie predvídať budúci spoločenský vývoj,
- v popularizácii výsledkov vedy, ktoré nielen reálne prispievajú ku zvyšovaniu kvality života ľudí, ale zároveň zvyšujú ich záujem o vedecké bádanie a tým aj podporu tejto celospoločensky významnej duševnej činnosti.
„Je potrebné, aby sme začali budovať výskumno-vývojové zázemie na špičkovej úrovni v primeranom počte strategických oblastí. Myslím, že v týchto intenciách by mala byť spracovaná aj dlhodobá stratégia vednej a technickej politiky. Preto treba mať jasno najprv v tom, ktoré oblasti vedy a výskumu zadefinujeme ako prioritné a do tých by mali ísť aj potrebné investície. Je nutné sústrediť pozornosť zrejme na tie prierezové projekty, v ktorých už existujú isté výsledky, v ktorých sú pracoviská a aj laboratórne podmienky na to, aby tieto projekty rýchlejšie napredovali, resp. ktoré by mohli byť použiteľné vo viacerých odvetviach, „ pripomenul vo svojom vystúpení prezident.

Pokračoval slovami o tom, že dnes nepotrebujeme len nové informačné technológie. Potrebuje mať jasne definovanú aj vyváženosť medzi dynamickým rozvojom a prírodným prostredím, v ktorom ho uskutočňujeme. Rovnako tak medzi komfortom človeka a civilizačnými chorobami, ktoré sú aj jeho prejavom. Či medzi zvyšujúcim sa počtom obyvateľstva a jeho potravinovou bezpečnosťou. V neposlednom rade medzi ultramodernými technológiami a ich bezpečnosťou, resp. možným zneužitím s fatálnymi dôsledkami. „ Želám vám, aby ste mali šťastnú ruku pri exaktnom výbere takých vedeckých priorít, ktoré reálne a efektívne pomôžu rozvoju celého Slovenska, „ uviedol v závere svojho príhovoru náš najvyšší predstaviteľ.

Na slávnostnom zhromaždení pri príležitosti 60. výročia Slovenskej akadémie vied bol prítomný aj premiér Robert Fico a ministri vlády Slovenskej republiky.

Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.