Prezident SR prijal ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR Vieru Tomanovú
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR Vieru Tomanovú v rámci pravidelných stretnutí s ústavnými činiteľmi.
Ministerka informovala hlavu štátu o komplexe systémových rozhodnutí rezortu, ktoré sú pripravené, alebo sa pripravujú. Patria sem otázky podpory mladých rodín, valorizácia dôchodkov vrátane trinásteho dôchodku, ktorý by mal mať podporu v zákone. Témou rokovania boli aj invalidné dôchodky a sociálne zabezpečenie zdravotne postihnutých občanov, ako aj otázky spojené so sociálnym zabezpečením ďalších sociálne ohrozených skupín občanov.
Prezident SR uvítal aj informácie od ministerky Tomanovej o záveroch medzinárodnej konferencie o dôchodkových systémoch, na ktorej sa zúčastnila v Ženeve.
Viera Tomanová ocenila záujem hlavy štátu o komplexné riešenie sociálnej problematiky ako aj o konkretizáciu krokov v tejto oblasti. Vyzdvihla aj návrhy Ivana Gašparoviča, ktoré nastolil ešte koncom uplynulého roka a ktoré sa na jeho podnet zakomponovali do návrhu zákona o sociálnom zabezpečení – valorizácia dôchodkov, otázka rentierov – baníkov, posun kritérií pri priznávaní invalidných dôchodkov a krátenie času odchodov baníkov do dôchodku, ktoré by malo nadobudnúť účinnosť od 1. októbra.
Témou rozhovoru boli aj vianočné príplatky dôchodcom a ich možná transformácia na trinásty dôchodok so zakomponovaným princípom zásluhovosti. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyzdvihla záujem prezidenta Ivana Gašparoviča o riešenie otázky bývania mladých rodín o problematiku sociálneho zabezpečenia zdravotne postihnutých, či jeho záujem o problematiku revitalizácie opatrovateľskej služby.
Na margo záverov ženevskej medzinárodnej konferencie o dôchodkových systémoch uviedla stanoviská argentínskeho, čílskeho, peruánskeho ministra, ktoré boli podľa jej slov „veľmi tvrdé. Argentínsky minister povedal, že zavedenie kapitalizačného piliera bol pre nich prvý krok k hospodárskej kríze a k veľkému zadlžovaniu. Pritom veľa ľudí si nenasporilo na dôchodok a museli sa vrátiť k štátnemu systému, „ uviedla Viera Tomanová a doplnila, že čílsky minister vyhlásil, že jeho krajina musela zaviesť solidárny pilier a okrem neho aj solidárny príplatok pre viac ako 50 percent tých občanov, ktorí si v rámci kapitalizačného piliera nenasporili ani na minimálny dôchodok.
Ešte tvrdšie boli podľa Viery Tomanovej vyjadrenia peruánskeho ministra, ktorý vyhlásil, že v prípade kapitalizačného piliera nejde o nijaký systém sociálneho zabezpečenia, ale o egoistický prvoradý princíp vynikajúceho biznisu predovšetkým pre dôchodkové správcovské spoločnosti.