Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci generálneho riaditeľa
Európskej organizácie pre jadrový výskum ( CERN) so sídlom v Ženeve Rolfa-Dietera Heuera. Prezident Ivan Gašparovič sa intenzívne zaujíma o oblasť vedy a výskumu a v rozhovore s najvyšším predstaviteľom CERNu hovorili o účasti našich odborníkoch na projektoch tejto organizácie, ktorá predstavuje špičku v oblasti výskumu najjemnejšej štruktúry hmoty.
CERN je najvýznamnejšia vládna medzinárodná organizácia pre výskum v oblasti štruktúry hmoty, ktorá združuje 20 európskych. krajiny. Prezident Ivan Gašparovič vysoko oceňuje skutočnosť, že Slovensko je v tejto dvadsiatke zastúpené. Ako sa vyjadril po stretnutí s Rolfom-Dieterom Heuerom pred novinármi, je velmi rád, že najvyšší predstaviteľ CERNu ho informoval o aktívnej a pozitívnej účasti našich vedcov na projektoch organizácie. Slovenskí vedci sa napríklad podieľali na výstavbe a prevádzke Veľkého hadrónového urýchľovača. Prezident SR vyzdvihol, že Slovensko sa zapája do výskumu aj dodávaním určitých technológií – v súčasnosti pre CERN pracuju Technická univerzita Košice a VVÚ ZŤS Košice. Prezidenta republiky podľa jeho slov teší „zaujimavá perspektiva toho vyskumu do buducnosti pre nás, pre celú spolocnosť, pre celý svet.“
Generálny riaditeľ CERNu po sternutí s hlavou štátu pred novinármi konštatoval: „CERN je európske laboratorium, ale je to aj vaše laboratórium, laboratórium Slovákov“. Zdôraznil, že hlavne pre malé krajiny je veľmi dôležité spolupracovať s inymi krajinami. „Prvá vec ktorú CERN prináša, je medzinarodny rozmer,“ konštatoval Rolf-Dieter Heuer. Ako ďalej uviedol, skúmanie najmenších čiastočiek hmoty si vyžaduje obrovské investície do mamutích zariadení - urýchľovačov častíc na veľmi vysoké energie, a komplikovaných obrovských detekčných zariadení, ktoré presahujú možnosti i veľkých vyspelých krajín. Toto predurčilo CERN stať sa vzorom veľmi efektívnej medzinárodnej spolupráce.