Home | News | Press Department Archive | Year 2010
Novoročné stretnutie diplomatov s prezidentským párom
18. január 2010
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou prijal v Prezidentskom paláci vyše 150 diplomatov akreditovaných v SR ako aj s honorárnych konzulov.
Na stretnutí bol prítomný minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Ivan Gašparovič v príhovore vyjadril potešenie z možnosti naplniť každoročnú tradíciu stretnúť sa s k diplomatickým zborom. Starý rok priniesol podľa jeho slov mnoho udalostí, ktoré boli pozitívne, ale ktoré sa zapísali aj negatívne a mali vplyv aj na Slovensko.
Hektický začiatok roka 2009 bol predzvesťou obdobia silne poznačeného snahou svetového spoločenstva pozviechať sa z následkov finančnej a hospodárskej krízy. Takto pred rokom sme prežívali prvé dni vstupu Slovenska do eurozóny, ale aj nepokojné situácie v súvislosti s nečakanou plynovou krízou, ktorá zasiahla Slovensko priamym, a pre nás nečakaným úderom.
Prezident zdôraznil, že EÚ prijala určité kroky a opatrenia, aby sa situácia neopakovala, no je presvedčený, že EÚ bude musieť v tejto záležitosti prijať oveľa nových opatrení a to omnoho rýchlejších a konkrétnejších.
Ivan Gašparovič konštatoval, že zavedenie jednotnej európskej meny do obehu na Slovensku prebehlo podľa najlepšieho možného scenára. Plynová kríza vďaka solidarite krajín EÚ svojimi dôsledkami dramaticky nepostihla občanov Slovenska.
Prezident ďalej v príhovore spomenul najdôležitejšie udalosti minulého roka – prezidentské voľby , voľby do Európskeho parlamentu voľby do vyšších územný ch celkov.
Pri bilancovaní plusov a mínusov uplynulého roka Ivan Gašparovič neobišiel ani národnostnú tému. Na Slovensku žije viacero národností so slovenským štátnym občianstvom v pohode a v porozumení. „ Ako človek nemám problémy stretnúť a porozumieť si s človekom ktoréhokoľvek národa či štátu. Ako politik, a zvlášť v pozícii prezidenta republiky, však vnímam aj iné súvislosti než rýdzo ľudské. Teda aj takzvané politicky citlivé otázky. Vzťahom medzi štátotvorným národom a národnosťami Slovenskej republiky venujem trvalú a osobitnú pozornosť. Je zreteľné, že nás toho veľa spája, ale čosi nás aj rozdeľuje, čosi, čo je historicky dané, nemenné. Pre to druhé však musíme hľadať zhovievavosť a ústretovosť. Pravda, len do tej miery, ktorá nenarušuje status quo určené ústavou nášho štátu, „ povedal prezident.
V príhovore pokračoval slovami: „Som hrdý na to, že nielen podľa nej tvoria občania hlásiaci sa k národnostným menšinám integrálnu súčasť občianskej spoločnosti Slovenskej republiky. Veď pri našich stretnutiam sa presviedčam na konkrétnostiach, že našim spoločným cieľom je, aby naša vlasť prosperovala, a to tak po stránke ekonomickej, materiálnej, ako aj po stránke sociálnej, či duchovnej.
Máme záujem na tom, aby národnosti žijúce v Slovenskej republike upevňovali svoju národnostnú identitu. No dbáme aj o to, aby posilňovali svoju občianstvo a vlastenectvo. Minulý rok sme si pripomenuli 20. výročie Nežnej revolúcie. Jej ideály majú osobitný význam aj pre národnostné menšiny. Priniesli aj nové možnosti pre národnostný život menšín. Okrem iného aj to, že sme prijali Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín, Chartu regionálnych alebo menšinových jazykov a iné medzinárodné dokumenty chrániace menšinové práva. Máme medzištátne zmluvy, ktoré sú pre vaše komunity užitočné z hľadiska kultúrnej výmeny, vzdelávania, cezhraničnej spolupráce a ďalších oblastí. Štát podporuje kultúrny život a šírenie informácií v menšinových jazykoch. "
Prezident Ivan Gašparovič ďalej v príhovore uviedol: „Vieme – aj podľa prieskumov – že väčšina občanov hlásiacich sa k národnostným menšinám je naozaj hrdá na úspechy, ktoré Slovenská republika za 17 rokov dosiahla. Byť občanom Slovenskej republiky je dnes status, ktorý má svoj konkrétny obsah. Sú tu výsledky, ktorý náš štát dosiahol a ktoré sú všeobecne uznávané. To je dobrý základ pre budovanie moderného vlastenectva. Vlastenectvo je jednou z dôležitých hodnôt, ktoré majú potenciál spájať všetkých občanov jedného štátu. Máme spoločnú vlasť a spoločný záujem rozvíjať našu štátnosť.“
Vo vzťahu k hosťom prezident vysoko ocenil ich profesionalitu a ústretovosť, ktorú voči Slovensku vlani prejavovali výrazne prispeli k návšteve hláv štátov na Slovensku. Ivan Gašparovič vyslovil poďakovanie veľvyslancom Českej republiky, Rumunska i Srbskej republiky a požiadal ich , aby tlmočili jeho pozdravy a poďakovanie ich pánom prezidentom za pohostinnosť, ktorej sa dostalo jemu a jeho delegácii počas návštev v ich krajinách.
Prezident uviedol, že má eminentný záujem o efektívny a priateľský a otvorený dialóg. Aj minulý rok ukázal, že „ diskusia a spolupráca nás všetkých je až životne nevyhnutná, pretože problémy jednej krajiny sa môžu dotknúť nás všetkých bez rozdielu. Som rád, že krajiny EÚ zodpovedne pristúpili k hodnoteniu následkov finančnej a hospodárskej krízy ako aj tlmeniu dopadov krízy na rast a zamestnanosť."
Podľa slov hlavy štátu Lisabonskou zmluvou načrtnutý model chodu únie nie je jednoduchý, ale je výsledkom konsenzu 27 krajín, ktoré majú záujem na dlhodobom pozitívnom dopade zmien, ale najmä na fungovanie únie. Prezident je rád, že španielske predsedníctvo bude pokračovať ďalej v možnosti presadzovania rozširovania EÚ po splnení jednotlivých podmienok, ktoré jednotlivé krajiny budú mať.
Slovenská strana bude povzbudzovať Chorvátsku republiku aj Tureckú republiku a kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie. Prezident taktiež vyslovil slová podpory integračným ambíciám aj smerom voči ostatným krajinám západného Balkánu ako aj Islandskej republike. Podobný vzorec slovenská strana použije aj na krajiny Latinskej Ameriky, Afriky a Blízkeho a Stredného východu.
Ivan Gašparovič v príhovore tiež uviedol, že nastupujúci rok poskytuje niekoľko príležitostí, kedy Slovensko bude môcť svoje úspechy priblížiť svetu. Považuje za dôležité, aby Slovensko jednoznačne viac rozvíjalo svoje väzby s krajinami Ázie. Pri tejto príležitosti prezident všetkých pozval do Šanghaja, kde Slovensko predstaví svoju expozíciu na svetovej výstave World Expo 2010.
V závere príhovoru k diplomatom im prezident poďakoval za spoluprácu a zaželal veľa zdravia, šťastia a úspechov a prosperity. Potvrdil, že dvere Prezidentského paláca sú im otvorené. „Teším sa na ďalšiu spoluprácu v záujme mieru, prosperity a progresu našich krajín,“ povedal Ivan Gašparovič.
Za prítomných diplomatov sa prihovoril doyen diplomatického zboru Mons. Mario Giordana, apoštolský nuncius Svätej stolice v SR.
Prostredníctvom prezidenta Gašparovič vyjadril vôľu tlmočiť prejav úcty všetkým členom vlády SR, zástupcom inštitúcií a občanom Slovenska. Zvlášť poďakoval prezidentovi a ministrovi Lajčáčkovi „za tvorivý prístup a praktickú spoluprácu s ktorou máme skúsenosť pri realizovaní našej diplomatickej misie. „
Uplynulý rok označil nuncius za dôležitý v politickom a spoločenskom živote SR. Vstup do schengenskej zóny, zavedenie eura otvoril možnosti pre rozširovanie medzinárodných vzťahov. Z tohto dôvodu sa Slovenská republika stala známou ako krajina pohostinnosti, obrovských ľudských zdrojov a potenciálu a prekrásnej prírody.
Mario Giordana ocenil pokrok v budovaní demokracie od revolúcie 1989 na Slovensku. Ocenil tiež rozšírenie medzinárodného renomé Slovenska a zvlášť vyzdvihol úsilie Slovenska o budovanie sociálneho štátu s tým, že Slovensko hľadá „spoločné dobro pre všetkých občanov. Sme si istí, že pozornosť, ktorú vláda venovala menšinám na Slovensku bude pokračovať a že bude ešte silnejšia prostredníctvom transparentného a úprimného dialógu s cieľom vytvoriť väčšiu solidaritu a vzájomné porozumenie. “
Mario Giordana vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude čeliť nástrahám globálnej krízy a vyslovil želanie, „aby sa tvorivé sily tejto ušľachtilej krajiny spojili s cieľom vytvoriť zdravé partnerstvo pre spoločné dobro a pre ochranu ľudských kresťanských a kultúrnych hodnôt života občanov Slovenskej republiky, „ povedal na záver príhovoru apoštolský nuncius Svätej stolice v SR.
|