Prezident Ivan Gašparovič sa poďakoval za prijatie a konštatoval, že stretnutie s jeho rakúskym partnerom je vždy veľmi užitočné pre bilaterálne vzťahy, ale aj pre výmenu názorov na zahraničnú politiku. "Vo vás cítime nielen blízkeho suseda, ale aj dobrého priateľa, na ktorého pomoc sa môžeme vždy spoľahnúť ," povedal slovenský prezident. Zdôraznil tiež, že slovensko-rakúske susedské vzťahy sú pre nás veľmi dôležité z pohľadu zachovania stability v strednej Európe. Ako dodal, spolupráca vo všetkých oblastiach je veľmi dobrá a vzájomné prospešná. Navyše s Rakúskom, ako s jedinou so susedných krajín, nás spája aj spoločná mena euro.
Rakúsko je jedným z najdôležitejších investičných a obchodných partnerov SR s výškou obratu v roku 2012 na úrovni 5,5 mld. eur. Potenciál spolupráce vidíme v oblasti inovácií, výskumu, vývoja a aplikácii moderných technológií a využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Prioritou sú pre nás veľké infraštruktúrne projekty.
Prezidenti na stretnutí hovorili aj o nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Slovensko podľa Ivana Gašparoviča paradoxne patrí ku krajinám s najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách, pričom naopak v podpore Európskej únie sme na prvých miestach.
"Veľmi zhodní sme aj v názoroch na rozširovanie EÚ o balkánske štáty. Napokon sme veľmi radi, že Chorvátsko je už v únii," uviedol slovenský prezident. Jeho integrácia je výborným návodom aj pre Srbsko a ďalšie krajiny Balkánu, dodal.
Jednou z dominantných tém rozhovorov medzi štátnikmi bola ukrajinská kríza, ktorej riešenie je dôležité pre udržanie stability v regióne. Podľa rakúskeho prezidenta "Rusko inváziou na Kryme porušilo medzinárodné právo a tým aj celá politická klíma medzi Ruskom a USA a Európou bola ovplyvnená nevhodným spôsobom." Náš najvyšší predstaviteľ je presvedčený o potrebe rokovať s ruskou aj s ukrajinskou stranou o kompromisnom riešení. "Je dôležité, aby na Ukrajine už nedošlo ku krviprelievaniu, tak, ako sa to stalo v uliciach Kyjeva," zdôraznil slovenský prezident. Podľa jeho slov to však stále reálne hrozí a na Ukrajine panuje vysoká politická nervozita. „Kedykoľvek sa môže stať niečo, čo si najmenej prajeme," konštatoval prezident SR. Zabrániť tomu môžu podľa neho rokovania na úrovni Európskej únie i bilaterálne rokovania EÚ s Ruskom i Ukrajinou. V prípade možných sankcií voči Rusku sa Ivan Gašparovič prihovára za opatrnosť. "Sankcie áno, ale len vtedy, ak budú dobre zmapované možnosti dopadu takýchto rozhodnutí," zdôraznil. Aj prezident Heinz Fischer je názoru, že rokovania sú prostriedkom, ako znížiť radikalizáciu a zabrániť ďalšej eskalácii napätia. "To najlepšie pre Ukrajinu by bolo, aby ostala mostom medzi Ruskom a Európou," uviedol rakúsky prezident.
V bilaterálnej oblasti sa Ivan Gašparovič so svojím rakúskym partnerom zhováral aj o nezamestnanosti. "Nás trápi najmä počet dlhodobo nezamestnaných a nezamestnaných mladých ľudí, ktorú sa nám na Slovensku nedarí znižovať. Tu by sme mali byť oveľa aktívnejší pri snahe o získanie rakúskych skúseností so znižovaním nezamestnanosti," prízvukoval slovenský prezident.
Hlavy štátov si vo Viedni vzájomne vymenili najvyššie štátne vyznamenania. Prezident SR ocenil svojho partnera Radom Bieleho dvojkríža 1. triedy, prezident Heinz Fischer odovzdal Ivanovi Gašparovičovi Rad Veľkej hviezdy za zásluhy o Rakúsku republiku.