Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti podpísania Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike, Bratislava 23. 1. 2008
Vážený predseda vlády Slovenskej republiky, Vážení členovia vlády , Vážení sociálni partneri, Vážené dámy, Vážení páni!
Dovoľte mi, aby som Vám poblahoželal k dosiahnutej dohode a v mene svojom ale najmä našich spoluobčanov vyjadril radosť a uspokojenie.
Týmto Vaším rozhodnutím a gestom ste vyslali občanom Slovenska veľmi dobrú správu a jasný signál o tom, že cieľ pristúpenia našej krajiny do Eurozóny je reálny a nespochybniteľný, pretože je to cieľ nielen vlády Slovenskej republiky, ale aj predstaviteľov zamestnancov, zamestnávateľov a miest a obcí Slovenska. Je to záujem prekračujúci hranice straníckosti.
Slovensko je na dobrej ceste vstupu do eurozóny a prijatie eura za našu menu. Každá krajina, okrem tých, ktoré eurozónu zakladali, si sama musela nájsť cestu k spoločnej európskej mene.
Aj Slovensko musí plniť a splniť náročné ekonomické kritériá, ktoré sa týkajú miery inflácie, verejných financií, úrokových sadzieb a stability meny. Tieto kritériá v súčasnosti úspešne plníme, čo je dobrá vizitka vlády ale aj podnikateľov a nakoniec aj zamestnancov, ktorí pochopili dôležitosť tohto kroku na ceste začlenenia do prosperujúcej európskej ekonomiky a priblíženie sa k životnej úrovni vyspelých európskych krajín.
Verím, že Deklarácia spoločenskej zhody zaviesť a používať Euro v Slovenskej republike pomôže eliminovať riziká pre splnenie kritérií, ktoré sa dajú ovplyvniť našimi rozhodnutiami, vývojom našej ekonomiky a stabilitou našej meny. Iste existujú aj riziká globálneho vývoja, ktoré Slovensko nevie ovplyvniť. V dnešnom globálnom svete sa zvýšila vzájomná závislosť jednotlivých ekonomík a javy ako rast cien potravín, či energií budú náš záujem o prijatie eura ťažko skúšať.
I keď si dnes môžeme myslieť, že práve nám sa nič nemôže stať, nepodceňujme riziká. Pozorne sledujme vplyvy a dopady na hospodárstvo, ale najmä na obyvateľov a buďme pripravení v nevyhnutných prípadoch podporiť sociálne ohrozené skupiny obyvateľov. Pretože šance, ktoré euro prináša, využijú vo svoj prospech nielen tí najšikovnejší, ale aj tí, ktorí sa pripravili na všetky nástrahy číhajúce v tomto procese.
Podstata maastrichtských kritérií je i v tom, aby vlády robili aj naďalej rozumnú hospodársku a zodpovednú fiškálnu politiku, aby sa neprimerane nezadlžovali a podporovali ekonomický rast a sociálnu súdržnosť spoločnosti. A to je pre podnikateľský sektor a ekonomiku tá najlepšia stratégia. Prinesie to výhody aj občanom, pretože budú mať prácu a pravidelné príjmy. Osobne som presvedčený, že súčasná vláda, plnením svojho programu je schopná takéto ciele plniť aj dlhodobo.
Za neprijateľné považujem v tomto čase úvahy niektorých parlamentných strán o spochybňovaní termínu prijatia eura. Vstupom do mechanizmu ERM II Slovensko dalo jasný záväzok Európskej komisii aj Európskej centrálnej banke, s akými cieľmi chce vstúpiť do Eurozóny a v akom termíne.
Rýchle reálne dobiehanie vyspelých krajín založené na raste konkurencieschopnosti a výkonnosti slovenskej ekonomiky musí pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
Naďalej sa bude zvyšovať otvorenosť slovenskej ekonomiky, najmä v súvislosti so spustením nových výrob v automobilovom priemysle. Očakávame dynamický a reálny rast produktivity práce. Za najkritickejšiu oblasť reálnej konvergencie treba stále považovať oblasť trhu práce a zamestnanosti.
Naším dominantným národno-štátnym záujmom – z pohľadu občana, a teda aj z pohľadu hlavy štátu – je dôstojný život pre všetkých, európska perspektíva pre každého. Tento strategický cieľ získava na reálnosti len za istých predpokladov a rámcov. Je to kontinuita našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je súčasťou EÚ a NATO. V aktivizácii aj ekonomickej diplomacie. V rešpektovaní skutočnosti, že nielen svet, ale aj ekonomický priestor má štyri svetové strany.
Je to kontinuita reformných krokov. Pravda, pri uplatňovaní zásady, že diferencovaná spoločnosť si vyžaduje realizáciu diferencovaných, aktuálnych prístupov.
Sami dobre vidíme, že reforma nepozná definitívne a absolútne riešenia. Aj preto musíme za pochodu formovať moderný a nehanbím sa povedať sociálny štát európskeho typu pre Slovensko. Prirodzene, aj s podielom odborných kruhov na tomto procese. Orientácia na vzdelávanie, vedu, výskum, vývoj a inovácie. Vzdelávanie, tvorivosť a kultúrnosť sú ekonomickým a etickým imperatívom našej doby a bez ich systémového začlenenia do tohto procesu, bez ich odborného zázemia a bez výraznej finančnej podpory stratia naše reformné kroky dych. Stanú sa len hasením žeravých problémov.
Pre EÚ ale i pre nás sa stávajú kľúčové Energetická a potravinová sebestačnosť a bezpečnosť. Očakáva sa, že pri ich realizácii prejavíme viacej odvahy, koncepčnosti, dôslednosti a súčinnosti.
Ochrana prírodných zdrojov, pôdy, vôd a lesov a dôraznejšia inšpekcia životného prostredia sú nielen základnými nástrojmi ich revitalizácie, ale aj prejavom moderného vlastenectva a zdravého patriotizmu.
Väčšiu podporu, pomoc, spoluprácu si zaslúžia regióny. Vyrovnávanie rozdielov tkvie v aktívnej politike zamestnanosti, vo zvyšovaní kvality projektov a efektívnosti využívania štrukturálnych fondov, v posilňovaní autority regionálnych samospráv.
Pri tom všetkom musíme mať pred sebou občana, občana s jeho problémami a potrebami, jeho sociálnu a ekonomickú bezpečnosť. Preto v súlade s ústavnosťou posilňujme zákonnosť a mravnosť, ktoré sú zrkadlom našej kultúrnosti. Sú to nevyhnutné prostriedky pozitívneho prístupu k riešeniu každodenných problémov našich občanov.
Som presvedčený že pri napĺňaní týchto predpokladov vstup do eurozóny 1. januára 2009 prinesie pre slovenskú ekonomiku aj jej občanov jednoznačne viac výhod ako nevýhod. Používanie spoločnej európskej meny určite prispeje k ďalšiemu rastu slovenskej ekonomiky a zvýšeniu reálnych príjmov slovenských domácností. Nová spoločná mena bude teda prostriedkom na zrýchlenie tempa konvergencie ekonomiky a na zrýchlenie tempa rastu životnej úrovne obyvateľov na Slovensku.
Preto má táto Deklarácia osobitnú reálnu aj symbolickú hodnotu. Symbolizuje jednotu záujmu, ktorý chceme nielen deklarovať, ale aj reálne naplniť. Spoločnými silami a spoločnou vôľou dosiahneme synergický efekt tak pri udržaní požadovaného vývoja našej ekonomiky, ako aj pri posilnení presvedčenia občanov o správnosti tejto našej cesty.
Táto dohoda je zároveň príkladom, ako možno postupovať a hľadať riešenia pri zabezpečení sociálnej stability a udržateľného rozvoja Slovenska. Želám Vám veľa úspechov na tejto ceste. |