Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na štátnej recepcii pri príležitosti štátneho sviatku Dňa ústavy, Bratislava 1. 9. 2009
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážená pani predsedníčka Ústavného súdu SR vážené panie poslankyne. Vážení páni poslanci, vážení hostia, milé dámy, vážení páni,
dovoľte mi pozdraviť Vás pri príležitosti štátneho sviatku Slovenskej republiky Dňa ústavy.
Už 17. rokov slávime tento deň na zvýraznenie významu udalosti prijatia základného zákona nášho štátu, ale aj na zdôraznenie významu, ktorý má tento dokument pre život našej spoločnosti, pre usporiadanie vzťahov, ústavných práv a povinností v našom štáte, Slovenskej republike.
Schádzame sa tu na Bratislavskom hrade, ktorý má v našich dejinách výnimočné postavenie. Tak v období Veľkej Moravy, Uhorska, Československa, či Slovenskej republiky. Na hradnom návrší sú pozostatky cirkevných stavieb z obdobia Veľkej Moravy. Tu na bratislavskom Hrade študovali v generálnom seminári významní predstavitelia národného hnutia 18. a 19. storočia. Tu na Bratislavskom Hrade boli po stáročia uchovávané korunovačné klenoty.
Tu na Bratislavskom Hrade bol podpísaný Ústavný zákon o československej federácii a predstavitelia obrodného procesu roku 1968 , vrátane Alexandra Dubčeka tu zasadili pamätne Lipy republiky. V rytierskej sále hradu bola v septembri 1992 pamätná prezentácia štátnych symbolov Slovenskej republiky. Bratislavský Hrad bol aj prvým sídlom Prezidenta Slovenskej republiky. Významné dejinné udalosti viažuce sa k tomuto miestu nech nám pripomínajú, že naša samostatná štátnosť bola logickým výsledkom dlhého historického procesu. Hľadanie najvhodnejšieho modelu naplnenia sebaurčovacieho práva bolo permanentnou výzvou pre mnohé generácie slovenských vzdelancov. V duchu a ako pokračovanie tohto ich snaženia a úsilia sme prijímali túto ústavu. Ústava Slovenskej republiky je dokument demokratickej ústavnosti, ktorý bol prijatý ako výraz demokraticky prejavenej vôle občanov.
Prijatím ústavy slovenský národ, spoločne s národnosťami žijúcimi na území Slovenska, teda občania Slovenskej republiky vyjadrili záujem spoločne žiť v demokratickej, zvrchovanej a právnej republike. Demokratický politický systém a republikánske zriadenie je základným ústavným atribútom našej štátnosti. Ústava Slovenskej republiky a ústavné zákony tvoria demokratický, ústavný základ právneho štátu. Parlamentná demokracia najlepšie zodpovedá potrebám našich občanov a ich vôli uplatňovať politickú moc prostredníctvom svojich volených zástupcov v republikánskej forme štátu.
Ústava Slovenskej republiky je dokumentom postaveným na princípe národnom i občianskom. Tento princíp už preambula vyzdvihuje ústavne, morálne, politicky i štátoprávne ako spoločenstvo národa i národnosti, a to treba zdôrazniť, že ako rovnoprávne subjekty. Štátna moc pochádza od občanov. Od všetkých, bez ohľadu na národnosť, vierovyznanie, rasu, vzdelanie, jazyk, politické, či iné zmýšľanie.
Myslím si, že to je jadro a základ všetkých ďalších článkov ústavy, počnúc základnými ľudskými právami a slobodami, a končiac ústavnými inštitúciami garantujúcimi tieto humánne hodnoty, ktoré tieto slobody predstavujú. Budúcnosť nášho ústavného systému v mnohom závisí od ďalšieho vývoja Európskej únie, vyriešenia vnútorných a vzájomných vzťahov jednotlivých štátov únie štátmi a európskym centrom. Nemožno vylúčiť ani niektoré ústavné zmeny v našom ústavnom systéme. Aj ústavný systém musí reflektovať nové skutočnosti, nové zmeny ktoré zákonite prichádzajú. Život prináša najmä v tejto dynamickej dobe veľkých politických zmien a globalizácie nové javy, nové vzťahy a potreby aj nových ústavných úprav.
Dnes po sedemnástich rokoch môžeme, aj pri všetkej skromnosti povedať, že Ústava Slovenskej republiky ako základný dokument nášho štátu obstál v skúške pravdy.
Politický život v našom štáte priniesol mnoho chvíľ, pri ktorých sa ukázalo, že pri rešpektovaní Ústavy Slovenskej republiky sa hladko a bez problémov darí dodržiavať ústavný poriadok a súlad ústavných orgánov pri správe štátu. Ústava neraz prešla krstom ohňom križujúcich sa politických záujmov.
Naša Ústava slúži ľuďom, občanom Slovenska. V tom je jej zmysel. Symbolizuje totiž ich štátnu identitu, ich základnú spoločenskú dohodu na spravovaní a smerovaní ich štátnosti. Ústava Slovenskej republiky nás vedie k mravnej a solidárnej forme spolužitia občanov v záujme všetkých a každého. |