Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 2. plenárnom zasadnutí summitu V4, Poľská republika, Sopoty 12. 9. 2009

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2009 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 2. plenárnom zasadnutí summitu V4, Poľská republika, Sopoty 12. 9. 2009

Vážení páni prezidenti,
dámy a páni,


prienik spoločných záujmov, solidarita a nevyhnutnosť koordinovane ovplyvňovať tvorbu európskych politík, je pre náš región a naše stredoeurópske krajiny aktuálnou výzvou. Myslím si, že V4 v spolupráci s krajinami ako je Slovinsko bude môcť plniť aktívnejšiu úlohu Vyšehradskej skupiny pri vypracovávaní európskych politík, koordinovanom presadzovaní niektorých kľúčových záujmov a cieľov v EÚ, ktoré sa bezprostredne týkajú V4 i Slovinska. SR podporuje zahraničnopolitické programové priority V4 a v úzkej súčinnosti s partnermi s V4 je pripravená podieľať sa na realizácii ďalších aktivít podpory stabilizácie a podpory perspektívy európskej integrácie krajín západného Balkánu. Vo V4 si uvedomujeme význam regionálnej spolupráce krajín západného Balkánu v prípravnom a predintegračnom období. SR podporuje rozšírenie Európskej únie a NATO o krajiny západného Balkánu. Integračný proces do EÚ a NATO považujeme za jeden z dôležitých príspevkov na posilnenie stability v regióne. Regionálna spolupráca medzi krajinami západného Balkánu napomáha k ustáleniu stability nielen pre daný región, ale aj pre celú Európu. Podpora reformného procesu ako aj vytváranie dobrých susedských vzťahov medzi krajinami je výsledkom silnejšej regionálnej spolupráce. Sme znepokojení určitou stagnáciou v integračnom procese krajín západného Balkánu do EÚ. Európska perspektíva pre krajiny západného Balkánu je zároveň významným motivačným prvkom pre uskutočňovanie zásadných reforiem. Tempo integračného procesu do EÚ by malo pokračovať vrátane vysielania ďalších pozitívnych signálov a konkrétnych krokov zo strany EÚ, ako napr. vízová liberalizácia. V4 v tomto úsilí môže odovzdávať svoje skúsenosti partnerom a v komunikácii s EÚ presadzovať svoje postoje v záujme posilňovania európskej perspektívy západného Balkánu. Príkladom konkrétnej a úspešnej spolupráce V4 vo vzťahu k týmto krajinám je poskytovanie štipendií Medzinárodného vyšehradského fondu študentom z krajín západného Balkánu. V rámci V4 navrhujeme začať využívať existujúci potenciál oficiálnej rozvojovej pomoci krajín V4 vo vzťahu ku krajinám západnému Balkánu. Zatiaľ sme v oblasti západného Balkánu vo formáte V4 spoločný projekt nerealizovali. Rozvojové agentúry krajín V4 by mohli uvažovať o hľadaní možností spoločných projektov vo vytypovaných oblastiach. Krajiny V4 by tak mohli účinnejšie využívať spoločný synergický efekt, čo by zároveň slúžilo k prezentácii V4 v regióne.

Východné partnerstvo chápeme ako iniciatívu, ktorá má strategický význam pre celú EÚ. Ponúka nám šancu na vytvorenie spoločného ekonomického a hodnotového priestoru s východnými susedmi EÚ a na celkovú modernizáciu spoločnosti v partnerských krajinách na báze modelu EÚ. Východné partnerstvo pomôže predísť situáciám, akým sme čelili v januári tohto roku počas plynovej krízy. Pre Slovensko bolo príjemným zistenie prítomnosti solidarity EÚ, ktorá vedená uplynulým českým predsedníctvom EÚ zareagovala správne a rýchlo. Testom úspešnosti Východného partnerstva bude aj schopnosť zmysluplne napĺňať multilaterálnu dimenziu iniciatívy, a to práve pre rôznorodosť partnerov, ich cieľov, obáv, ako aj nedoriešených vzájomných problémov. Očakávame, že naše skúsenosti z regionálnej spolupráce V4, vrátane prípravy na členstvo v EÚ – budú cennou pomocou a inšpiráciou pre partnerov vo Východnom partnerstve.

Pre správne rozbehnutie realizačnej fázy Východného partnerstva bude dôležité najmä presvedčiť cieľových partnerov, že toto partnerstvo má pre nich konkrétnu pridanú hodnotu práve v čase, kedy čelia dôsledkom globálnej ekonomickej krízy. V tomto zmysle bude dôležité stanoviť konkrétne kroky v podobe istej „cestovnej mapy – road map“. Sme za úzku súčinnosť v rámci V4 a tiež zmysluplné rozdelenie úloh medzi ďalšími členskými štátmi EÚ zainteresovanými na úspechu Východného partnerstva, pretože je to dôležité pre efektívne využitie limitovaných finančných zdrojov a dosahovanie súčinnosti postupu.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]