Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na konferencii „Zdravie je bohatstvo“, Bratislava 20. 2. 2007

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2007 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na konferencii „Zdravie je bohatstvo“, Bratislava 20. 2. 2007

Vážený pán rektor Európskej akadémie vied a umení,
vážená pani ministerka, vážený pán minister,
vážený pán predseda Slovenskej rektorskej konferencie,
vážený pán predseda Slovenskej akadémie vied,
excelencie,
ctené dámy, vážení páni,


dovoľte začať otázkou: Žijeme v zdravom svete? Mám na mysli tak morálne, ako aj biologicko-existenčné hľadiská. Je všeobecne známe, že kvalitu nášho života podmieňujú objektívne i subjektívne skutočnosti.
Z takéhoto pohľadu človek ako jednotlivec, či ľudstvo ako celok trpia – nie sú zdravé. Samozrejme, medicína môže riešiť len časť týchto problémov. Začína to platiť o to viac, o častejšie začíname hovoriť, že samotné zdravotníctvo je choré. Často ho trápia tie isté problémy ako jeho pacientov.
Žije v napätí a v ekonomickej nedostatočnosti. Hoci stále hovoríme, a podvedome aj vieme, že práve zdravie je – ak nie bohatstvom, tak aspoň predpokladom plnohodnotného života.

Vážené auditórium,
vítam iniciatívu Európskej akadémie vied a umení, ktorá v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Ministerstvom zdravotníctva i Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky zorganizovala konferenciu na tému „Zdravie je bohatstvom“. Oceňujem, že to, čo nás v súvislosti so zdravím na Slovensku znepokojuje, riešime v spolupráci s vrcholným predstaviteľom Európskej akadémie, pánom profesorom Ungerom. Pohľady zvonka sú vždy osožné.
Prinášajú nové impulzy a východiská aj pre naše odborne vyspelé tímy. A to pre všetky odbory medicíny, či už ide o kardiochirurgiu, internú medicínu, neurológiu, atď.

Oceňujem tiež, že konferencia svojím záberom presahuje pôdu medicíny, zaoberá sa zdravím v širších súvislostiach, hľadá nové interdisciplinárne metódy a prístupy k starostlivosti o zdravie človeka.
Zdravie stojí v centre celospoločenského záujmu. No je aj naším najosobnejším vlastníctvom. Túžime po ňom.
Každý z nás. A žičíme si ho aj navzájom. Je to bohatstvo naplnené altruizmom. Spolucítenie človeka s človekom je jeho základom. I základom humanizmu, tak ako je aj základom modernej medicíny. Možno práve preto sú zdravie i medicína také zraniteľné.
Svet sa dynamicky mení. Rovnako naše pohľady naň.
Prudko sa vyvíja aj veda, technika, technológie, s nimi aj medicínska technika a liečebné postupy, farmaceutický priemysel a jeho služby. Žiaľ, nie vždy v súlade s etikou a záujmami pacienta.

U nás doma spomínané výsledky nestíhame, no neraz ani nemôžeme dostatočne zhodnotiť a uviesť do praxe. Zmysel života a jeho hodnoty sa nám strácajú v číslach. Ekonomické parametre často diktujú, čo si môžeme dovoliť a čo nie.
Ale zdravie má rovnakú hodnotu z pohľadu Slovenska, Európskej únie či globálneho sveta. Cena života, zdravia, alebo ich záchrany, sa nedá vyjadriť finančne, je nevyčísliteľná.
Nezáleží na tom, či sme malí alebo veľkí, silní alebo slabí. Všetci sme ohrození rovnako. A nemýli nás len ekonomika, jej ukazovatele, ale aj nedôslednosti v dodržiavaní ústavami a zákonmi garantovaných občianskych práv v oblasti zdravotníctva.

A vidí sa mi, že tieto zákony ešte stále nedostatočne chránia aj zdravie samotného zdravotníctva. V tom aj jeho pracovníkov. Preto tak úpenlivo a netrpezlivo hľadáme nové formy a prístupy k riešeniu akútnych problémov v tejto oblasti.
Optimalizácia výkonov v zdravotníctve bude – podľa môjho názoru – náročná a boľavá operácia. Ale budem ju musieť urobiť. Tak ako budeme musieť nájsť aj nový pohľad na stretávanie a prelínanie záujmov zdravotnej a sociálnej oblasti pri riešení otázok zdravého života.

Zdôrazňujem, že bez toho, aby sme spoločnými silami využívali najmä dostupné prostriedky, sa riešenie problémov starostlivosti o zdravie nepohne z miesta. A myslím pritom aj na také citlivé problémy, ako je materiálne a prístrojové vybavenie nášho zdravotníctva, či primerané ohodnotenie náročnosti odborných výkonov.
Za občanov, pacientov i lekárov chcem v tejto súvislosti vysloviť svoje poďakovanie všetkým občianskym združeniam, sponzorom a dobrovoľným darcom, vďaka ktorým prichádzajú do nášho zdravotníctva dôležité moderné prístroje. No neodpustím si zároveň poznámku, že sa mi vidí, akoby sme sa na túto pomoc spoliehali až priveľmi.

Vážení účastníci konferencie,
pri pohľade na váš program, referujúcich i hostí, som si uvedomil, že tak ako rastie nespokojnosť so stavom zdravotníctva (a nielen u nás!), rastie aj zanietenie hľadať optimálny model jeho efektívneho fungovania. Teším sa na odborné stanoviská, teoretické poznatky i praktické skúsenosti, lebo iste prinesú úspech pre medicínu, človeka, ľudstvo.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]