Prezident Malty na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky
Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca začal svoju oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prezident Maltskej republiky Goerge Abela. Po zápise do knihy hostí a rozhovore medzi štyrmi očami obe strany podpísali bilaterálne dohody: Memorandum o porozumení o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Maltskej republiky a Protokol o spolupráci medzi Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Slovenskej republiky a odborom sociálnych štandardov Ministerstva rodiny a sociálnej solidarity Maltskej republiky týkajúci sa spolupráce pri medzištátnych osvojeniach.
Na tlačovej konferencii po skončení bilaterálnych rokovaní prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že vzťahy medzi oboma krajinami sú veľmi priateľské na všetkých úrovniach. „Naše krajiny majú veľa spoločného: spoločne sme sa stali členmi EÚ, zaviedli sme spoločnú európsku menu a pripravujeme sa na úlohu predsedajúcich krajín EÚ. Ako krajiny zdieľajúce povinnosť zabezpečovať vonkajšiu schengenskú hranicu, môžeme využiť našu geografickú polohu na výmenu zahraničnopolitických expertíz pri hodnotení vývoja v susediacich regiónoch, „ uviedol Ivan Gašparovič. Za vysokú prioritu slovenskej vlády označil tému prvého predsedníctva SR v Rade EÚ, pričom podľa jeho slov vzájomné konzultácie o príprave predsedníctiev našich krajín v EÚ a spoločnom pôsobení v riadiacom triu EÚ v rokoch 2016-2017 (spolu s Holandskom) ďalej posilnia naše bilaterálne vzťahy.
Slovenský prezident zvlášť ocenil že v rámci oficiálnej návštevy maltského prezidenta sa stretnú podnikatelia i predstavitelia inštitúcií s cieľom pomôcť zvýšeniu obchodnej výmeny a identifikácii nových možností spolupráce. V tejto súvislosti Ivan Gašparovič tlmočil záujem slovenskej strany o zintenzívnenie spolupráce v oblasti cestovného ruchu. „ Radi by sme využili aj know-how Malty pre zatraktívnenie Slovenska ako turistickej destinácie,“ povedal. Ivan Gašparovič ocenil unikátnu možnosť prezentovať slovenskú kultúru a umenie v rezidencii prezidenta Maltskej republiky už tradičnými koncertmi našich umelcov v rámci každoročného Slovenského dňa na Malte.
Témou rozhovoru oboch prezidentov bola aj citlivá otázka migračnej politiky najmä v rámci EÚ, pričom Ivan Gašparovič zdôraznil, že „migračnú politiku treba upraviť tak, aby sa obmedzil pohyb neprijateľných osôb z hľadiska bezpečnosti, podnikania, i kultúry.“
George Abela ocenil diskusiu o možnosti posilnenia spolupráce v oblasti ekonomiky, rozšírenia investičného portfólia „aby sme zvýšili toky obchodu a podnikania medzi našimi krajinami.“ Potvrdil nevyužitý potenciál tejto spolupráce v oblasti cestovného ruchu. Za jednu zo silných stránok svojej krajiny označil George Abela finančný sektor, „kde máme veľa čo ponúknuť, silné bankovníctvo, poisťovníctvo, akreditované investičné inštitúcie.“
Polohu Slovenska označil maltský prezident za takú, ktorá „predurčuje výbornú spoluprácu v rámci regiónu, podobne ako Malta v rámci stredomorského regiónu.“ Tieto komparatívne výhody môžu pomôcť pri intenzifikácii podnikateľských tokov.
Na margo novinárskych otázok v súvislosti s možnosťou získania občianstva Malty za peniaze, prezident Abela zdôraznil prísnosť a náročnosť výberu uchádzačov o občianstvo jeho krajiny, pričom občianstvo môže získať max. 1800 žiadateľov. Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti zdôraznil, že nejestvujú striktné normy medzinárodného práva, ktoré určujú ako a kto môže získať štátne občianstvo krajiny. Za rozhodujúce označil, že „akékoľvek rozhodnutie iného štátu vo vzťahu k štátnemu občianstvu nesmie zasahovať do integrity a narúšať právny poriadok iného štátu. „
Súčasťou programu oficiálnej návštevy maltského prezidenta je aj stretnutie s premiérom Robertom Ficom, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.