Prezident SR Ivan Gašparovič rokoval s predsedom Národného zhromaždenia Bulharskej republiky
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal dnes v Prezidentskom paláci Georgiho Pirinského, predsedu Národného zhromaždenia Bulharskej republiky, ktorý je na Slovensku na oficiálnej návšteve.
Na stretnutí skonštatovali, že slovensko-bulharské vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni. Obidve krajiny sú dnes členmi Európskej únie a NATO a riešia rovnaké úlohy a problémy. V ostatnom čase to boli práve Bulharsko a Slovensko, ktoré boli postavené pred vážne problémy v súvislosti s energetickou krízou.
Georgi Pirinski potvrdil, že „neexistujú žiadne vzájomné problémy, ktoré by sme mali riešiť na úrovni bilaterálnych vzťahov. Naopak máme veľmi veľa spoločného.“ Podľa predsedu bulharského parlamentu Slovákov a Bulharov, ako slovanské národy spája aj cyrilo-metodská tradícia, na ktorej môžeme naše vzájomné vzťahy ďalej rozvíjať. V rozhovore zablahoželal Slovensku k jeho vstupu do Schengenského priestoru a do eurozóny. Tieto úspechy sú podľa Pirinského výsledkom seriózneho prístupu a dôrazu Slovenskej republiky na hospodárske a ekonomické otázky. „Naši občania očakávajú, že vláda sa o nich bude starať a cítiť sociálne a myslieť národne, ale v kontexte súčasnej hospodárskej krízy to nie je tak jednoduché,“ povedal predseda Národného zhromaždenia Bulharskej republiky.
„Práve súčasná situácia nás musí poháňať, aby sme hľadali čo najrýchlejšie a rigorózne opatrenia,“ uviedol na margo krízy prezident SR. Rovnako je podľa neho nevyhnutné, aj vo vzťahu k plynovej kríze, hľadať cesty na diverzifikáciu trás a zdrojov energie. Riešením môže byť aj vytvorenie dobrého partnerstva Európskej únie s Ruskou federáciou. Ivan Gašparovič ďalej zdôraznil, že „súčasná kríza nás postavila do pozície prehodnotenia postavenia a funkcie štátu, pokiaľ ide o určitú reguláciu a kontrolu voľného trhu.“ Pripomenul, že tento názor už viackrát vyjadrila aj nová vláda USA, ktorá čelí hlbokej recesii.
Slovenský prezident svojho bulharského hosťa informoval aj o vytvorení poradného orgánu vlády SR – Rady pre hospodársku krízu – zloženú z odborníkov vrátane zástupcu opozície. Je presvedčený, že súčasná kríza sa nedá zvládnuť bez dohody a spolupráce všetkých partnerov sociálneho dialógu.
"Bulharská a slovenská ekonomika sú úzko napojené na export do iných krajín. Preto musí teraz Bulharsko striktne dodržiavať nízku úroveň rozpočtového deficitu a strážiť si svoju spotrebu,“ povedal Georgi Pirinski. Vyjadril tiež presvedčenie, že Európska únia bude hľadať účinné mechanizmy, ktoré pomôžu Európe dostať sa z krízy čo najskôr.