Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2011 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na štátnej večeri podávanej prezidentom Malty Georgeom Abelom, Valletta, Malta 6. 9. 2011
Vaša Excelencia, vážený pán prezident, vážená pani Abelová, vážení páni ministri, dámy a páni,
spolu s manželkou a mojou delegáciou sa tešíme, že môžeme touto historicky prvou štátnou návštevou slovenského prezidenta na Malte potvrdiť priateľské dvojstranné vzťahy medzi našimi štátmi, i vzájomnú podporu. Veľmi si želám, aby naše rozhovory dali nové impulzy pre utuženie našich vzťahov, i posilneniu hospodárskych väzieb, obzvlášť teraz, v čase hľadania východísk zo zložitej situácie vnútri eurozóny. Všetkým nám veľmi záleží na úspechu tohto hľadania.
Uvedomujeme si, že práve európska integrácia bola hlavným motorom aj našej bilaterálnej spolupráce – politickej i ekonomickej. V podpore vzájomného poznávania sa, v zbližovaní národov a synergii zodpovedných ekonomických i politických snažení – v tom vidíme silnú devízu európskej integračnej myšlienky. Zachovanie a rozvoj tejto myšlienky stojí za našu spoločnú námahu.
Návšteva Vašej krajiny je príležitosťou, aby sme podčiarkli, čo nás spája a v čom sú si podobné naše dve výsostne európske krajiny. Podobnosťou iste zaujmú prastaré dejiny našich národov a skutočnosť, že naše územia boli počas dlhej histórie v bezprostrednom kontakte s rôznymi kultúrami, boli križovatkou rôznych svetov. Územie dnešného Slovenska bolo severným rozhraním medzi Rímom a Byzanciou, neskôr bolo konfrontované s Frankami, Germánmi, Maďarmi i Turkami.
Na druhej strane maltským územím po stáročia prechádzali Feničania, Kartáginci, Rimania, Arabi, Normani, usídlili sa tu Maltskí rytieri, neskôr Francúzi i Britská koruna. Všetci tu zanechávali svoje viac či menej výrazné stopy a vplyvy. Maltský národ však zostal samým sebou. Uchoval si vlastnú individualitu, jazyk a zvyky, ale aj zhmotnenie svojej histórie v prekrásnej architektúre a kultúre, ktorú tak pohostinne ponúka státisícom cudzincov.
Naše krajiny získali svoju samostatnosť relatívne nedávno. O niekoľko dní (21. septembra) Malta oslávi svoj Deň nezávislosti. Samostatné Slovensko si bude 20. výročie nadobudnutia svojej štátnosti pripomínať 1. januára 2013. Spoločne si však pripomíname 1. máj 2004, kedy naše krajiny i formálne potvrdili svoj jednoznačný príklon k celoeurópskemu rozmeru. Odvtedy dokazujeme, že aj malé krajiny v Európskej únii vedia vziať na seba svoj diel zodpovednosti a prichádzať s konštruktívnymi návrhmi v záujme občanov svojich krajín i celej Európy.
Nachádzajúc sa na „hraniciach“ súčasnej EÚ, obe naše krajiny zohrávajú dôležitú úlohu v európskej susedskej politike. Naším záujmom je zvyšovať mieru kompatibility krajín v našom susedstve s európskym modelom úzko spolupracujúcich štátov. Odovzdávame skúsenosti z vlastného transformačného procesu aj krajinám Západného Balkánu, ktorých budúcnosť vidíme v EÚ.
Za výnimočnú – vzhľadom na geografické a historické väzby – považujeme spoluprácu Malty s krajinami severnej Afriky. V súvislosti s udalosťami „arabskej jari“ máme záujem spolu s Vami podporiť demokratizačné procesy v Tunisku a v ďalších krajinách regiónu. Zároveň si uvedomujeme vážnosť problémov, ktoré Vám spôsobuje nelegálna imigrácia z týchto krajín. Ubezpečujem Vás o podpore projektov, ktoré v záujme riešenia situácie rozbieha skupina krajín vnútri EÚ. Zároveň chcem poďakovať našim maltským priateľom za pomoc a spoluprácu pri nedávnej evakuácii slovenských občanov z Líbye.
Vážený pán prezident, Malta je svojou polohou, klímou, históriou i kvalitou služieb výnimočnou turistickou destináciou. Mnohí moji spoluobčania ju s radosťou využívajú. Slovensko však má tiež niečo, čím môže zaujať Malťanov – veľké množstvo minerálnych a termálnych prameňov, vzácne endemity, jedinečnú faunu a flóru, hory a krásne hlboké lesy, proste raj pre vedcov, ale aj pre fotografov, horských turistov i poľovníkov. Teším sa, že naši krajania spolu s priateľmi Slovenska vytvorili Združenie priateľov Slovenska na Malte. Lepšie poznať Slovensko neúnavnou a všestrannou aktivitou pomáha aj honorárny konzul Slovenskej republiky na Malte, pán Godwin Bencini, ktorého náklonnosť k našej vlasti si veľmi vážime.
Osobitne si ceníme mimoriadnu podporu našej kultúre na Malte, o to viac, že ju dostáva od vás osobne, pán prezident. Vzácna je pre nás možnosť prezentácie slovenskej kultúry a umenia už tradičnými koncertmi vo Vašej rezidencii v rámci každoročného Slovenského dňa na Malte. Úprimne Vám ďakujeme.
Vážené dámy, vážení páni, pripíjam na zdravie a šťastie Jeho Excelencie prezidenta Maltskej republiky a jeho váženej pani manželky, pripíjam na prosperitu a pokojnú budúcnosť maltského ľudu, na priateľské vzťahy medzi našimi krajinami v úspešnej a prosperujúcej Európe. Na zdravie. |