Home | News | Press Department Archive | Year 2013
Prezident SR prijal predstaviteľov Únie miest Slovenska
3. jún 2013
Prezident Slovenskej republiky prijal v Prezidentskom paláci predstaviteľov Únie miest Slovenska (ÚMS) na čele s jej prvým viceprezidentom a primátorom hlavného mesta SR Bratislavy Milanom Ftáčnikom. Ivan Gašparovič na úvod rokovania označil Úniu miest Slovenska za veľmi dôležitú z pohľadu riadenia samospráv. Ako dodal, spolu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) majú obidve organizácie zmysel v systéme samospráv. Aj keď majú mestá niektoré problémy odlišné od menších obcí, hlava štátu je presvedčená o potrebe užšej spolupráce ÚMS so ZMOS. "Ako predstavitelia samosprávy ste síce najnižším stupňom riadenia života v spoločnosti, ale najdôležitejším," zdôraznil Ivan Gašparovič.
Prvý viceprezident ÚMS Milan Ftáčnik v rozhovore s hlavou štátu konštatoval, že vo veľkých mestách Slovenska žije až 50 % obyvateľov a tieto mestá sú prirodzenými centrami so silným ekonomickým významom. Milan Ftáčnik hlave štátu vysvetlil zámer Únie miest Slovenska vytvoriť systém "municipalizácie," ktorý by prostredníctvom stavebného zákona mal vytvoriť systém prirodzených centier regiónu a zároveň aj upraviť vzorec fiškálnej decentralizácie. "Po tých desiatich rokoch fungovania by sme chceli prehodnotiť tento systém prerozdeľovania peňazí, či je vhodný, alebo potrebuje zmenu," uviedol 1. viceprezident ÚMS.
Milan Ftáčnik v rozhovore tiež potvrdil záujem ÚMS spolupracovať užšie so Združením miest a obcí Slovenska, z čoho by mali mať prospech samosprávy.
Prezident Slovenskej republiky počas rokovania zopakoval svoju ideu zmeniť súčasný systém rozdelenia krajov na model 3 + 1, teda tri kraje plus Bratislava. "Tento pohľad je podľa môjho názoru najracionálnejší aj vo vzťahu k hlavnému mestu," konštatoval prezident.
Ivan Gašparovič navrhol predstaviteľom ÚMS zorganizovanie spoločného stretnutia s vedením ZMOS, pretože spoluprácou tieto dve organizácie združujúce mestské a obecné samosprávy môžu iba získať. Ako dodal, pre obe samosprávne združenia je diskusia o pripravovanej reforme verejnej správy a spoločnom výkone kompetencií mimoriadne dôležitá.
Podľa Milana Ftáčnika Únia miest Slovenska má záujem o takéto spoločné stretnutie a v prípade, že sa ho nepodarí realizovať, využijú ponuku hlavy štátu na spoločné rokovanie so ZMOS na pôde Prezidentského paláca.
Členskú základňu Únie miest Slovenska tvorí 76 riadnych členov a 5 osobitných členov (mestské časti). ÚMS participuje na vypracúvaní viacerých právnych noriem, za prioritu považuje nové znenie Stavebného zákona a súvisiacich právnych noriem: nového zákona o ochrane prírody a krajiny a novely zákona o pamiatkovej starostlivosti a návrhu zákona o miestnom poplatku za rozvoj.
|