Úvod | Prvá dáma | Aktivity Silvie Gašparovičovej | Diplomacia | Prvá dáma Sýrie na Slovensku
Vzdelávanie či pomoc druhým – to sú len niektoré oblasti, ktoré majú spoločné prvá dáma SR pani Silvia Gašparovičová a prvá dáma Sýrie pani Asma al-Assad. Počas oficiálnej návštevy Sýrskeho prezidenta s manželkou na Slovensku dňa 29. apríla 2009 v rámci dámskeho programu pani Gašparovičová prijala pani al-Assad v Zlatom salóne Prezidentského paláca.
Prvá dáma Sýrie sa okrem iného zaujímala o aktivity Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej – Vzdelanie a zdravie pre všetkých a to najmä o tie, ktoré súvisia so vzdelávaním. Pani Gašparovičová ju oboznámila so vzdelávacím projektom Prvej ľudovej akadémie, n. o. „Jeden z dôvodov, prečo sme sa v nadácii pustili do tohto projektu bol ten, že sme videli nedostatky vo vzdelávaní zdravotne postihnutých a sociálne slabších skupín obyvateľstva. Vzdelávanie sa uskutočňuje najmä v mestách s vysokou mierou nezamestnanosti. Absolventi trojmesačného kurzu získajú počítačové zručnosti, základy anglického jazyka a vedia sa orientovať na trhu práce, čo nás veľmi teší,“ uviedla pani Silvia Gašparovičová.
Počas dámskeho programu prvé dámy zavítali aj medzi deti na Základnej škole internátnej pre slabozraké a nevidiace deti na Svrčej ulici v Bratislave. Žiaci ukázali svoje schopnosti komunikovať v anglickom jazyku. Na niekoľko minút si prácu s interaktívnou tabuľou vyskúšala aj pani Asma al-Assad. Nadácia pani Silvie Gašparovičovej zakúpila práve na túto tabuľu špeciálny software – CD na výučbu jednotlivých predmetov cez interaktívnu tabuľu. „Prečo je podľa vás anglický jazyk dôležitý?“ – týmito slovami sa sýrska prvá dáma prihovorila deťom. Zároveň ocenila ich prácu: „Budúcnosť Slovenska je v dobrých rukách, pretože budúcnosť národa je vidieť na deťoch a mládeži. Je veľmi pekné vidieť prácu Vás pedagógov, Váš ľudský prístup k deťom. Vy dávate deťom nádej, aby sa uplatnili v spoločnosti.“
U týchto detí hendikep nie je vôbec prekážkou. Zaujímavosťou je, že absolventmi tejto základnej školy sú dnes úspešní lekári, učitelia či hudobníci. |