Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011
Prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi odovzdal poverovacie listiny veľvyslanec Bangladéšskej ľudovej republiky
12. júl 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal dnes v Prezidentskom paláci Mosuda Mannana, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bangladéšskej ľudovej republiky v Slovenskej republike so sídlom v Berlíne. Mosud Mannan odovzdal hlave štátu svoje poverovacie listiny.
Slovenský prezident na stretnutí skonštatoval, že Slovenská republika mala s Bangladéšom vybudovanú dobrú spoluprácu. V súčasnosti hľadáme cesty, ako sa vrátiť k týmto tradičným vzťahom. Za škodu hlava štátu označila fakt, že sa od roku 1999 naši najvyšší predstavitelia nestretli. „Nemáme zatiaľ urobenú revíziu základných zmlúv. Som veľmi rád, že dnes môžeme hovoriť o ich obnovení, čím podporíme hospodársku spoluprácu, ale aj kooperáciu v oblasti vzdelávania, kultúry a umenia,“ zdôraznil prezident. Prezident SR ocenil pozíciu Bangladéša v regióne, pričom vyzdvihol aj účasť bangladéšskych vojakov na mierových misiách, v ktorých ich pôsobí vyše 9.000.
Mosud Mannan by počas svojej misie rád inicioval schôdzku najvyšších predstaviteľov obidvoch krajín. Zároveň požiadal prezidenta SR o podporu kandidatúry Bangladéša za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. „Bangladéš by uvítal vašu pomoc aj pri riešení problému klimatických zmien,“ povedal na stretnutí. Veľvyslanec Bangladéšskej ľudovej republiky potvrdil, záujem o obnovenie zmluvnej základne, ktorá môže vytvoriť lepšie podmienky na obchodnú výmenu a prehĺbenie vzťahov v oblasti školstva a kultúry. Poďakoval Slovensku za pomoc pri budovaní Bangladéša v čase národného povstania v roku 1971. Na báze týchto vzťahov chce naďalej rozširovať slovensko-bangladéšsku spoluprácu.
Podľa Ivana Gašparoviča môže Slovensko ponúknuť Bangladéšu svojich odborníkov v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia ale aj strojárskej výroby. Máme záujem o budovanie elektrární a čističiek odpadových vôd. Slovensko môže ponúknuť aj možnosti štúdia študentom z Bangladéša na našich vysokých školách a univerzitách.
„Chceli by sme rozvinúť spoluprácu medzi obchodnými komorami najmä v oblasti poľnohospodárstva,“ uviedol na stretnutí nový bangladéšsky veľvyslanec. Bangladéš so svojimi 162 – miliónmi obyvateľov podľa neho potrebuje spoluprácu s agrárne a hospodársky vyspelými krajinami EÚ akou je aj Slovensko. Slovenskému prezidentovi tlmočil pozvanie na návštevu jeho krajiny.
|