Aktuality
   

Rozhovor prezidenta SR pre rakúsky denník Die Presse, 5. 3. 2014

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2014 | Rozhovor prezidenta SR pre rakúsky denník Die Presse, 5. 3. 2014

EÚ nám priniesla veľmi veľa

Pred svojou návštevou vo Viedni slovenský prezident Ivan Gašparovič bilancoval svoje desaťročné funkčné obdobie a vysvetlil, prečo je Európska únia a euro na Slovensku populárne.

Die Presse: Ste doposiaľ jediným slovenským prezidentom, ktorý bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie. Dlho ste boli najpopulárnejším politikom podobne ako Robert Fico. Naposledy ste však aj vy mali nejaké konflikty s médiami.
Ivan Gašparovič: Obľúbený nie som len u časti médií, politológov a niektorých politikov. Začalo to tým, že som odmietol vymenovať generálneho prokurátora nominovaného vládou.
 
Die Presse: Prečo ste ho nevymenovali? Bol riadne zvolený v parlamente. Jednej novinárky, ktorá to nechcela akceptovať, ste sa pred zapnutými kamerami spýtali: "Ste analfabetka?" Pre hlavu štátu je to dosť nedôstojný spôsob vyjadrovania.
Ivan Gašparovič: Voľba bola jednoznačne zmanipulovaná. Preukázateľne došlo k predávanie hlasov a vzájomnej kontrole pri odovzdávaní hlasov v tajnej voľbe. Viackrát sa zmenil spôsob voľby, až pokým nezvíťazil ten "správny" kandidát. Aj Ústavný súd neskôr potvrdil, že voľba nebola korektná. Medzi obyvateľmi som nestratil podporný postoj. V krajine som politikom, ktorý sa stretával najviac s bežnými občanmi. Pri mojich početných stretnutiach mi neustále hovorili: "Nevzdávajte sa!" Som hrdý na to, že som nepodľahol politickému a mediálnemu tlaku.
 
Die Presse: Čoskoro budú opäť európske voľby. Inštitúcie Európskej únie a aj euro majú na Slovensku na rozdiel od ostatných členských krajín vysoké sympatie, napriek tomu nebola volebná účasť na oboch voľbách do Európskeho parlamentu, na ktorých sa Slovensko zúčastnilo, nikde inde tak nízka ako na Slovensku. Ako možno vysvetliť tento paradox?
Ivan Gašparovič: Slovensko muselo prekonať ťažké prekážky, nielen po nežnej revolúcii, ale aj na začiatku svojej samostatnosti. To všetko by sa dobre nepodarilo bez členstva v Európskej únii. Prinieslo nám to hospodársky rast a slobodu cestovania. Bez Európskej únie by sa nepodarili všetky tie úspešné reformy. Toho sú si Slováci vedomí, a preto tu má Európska únia také dobré meno. Európska únia, euro a Schengen nám priniesli veľmi veľa.
 
Die Presse: Prečo potom taký nezáujem o európske voľby?
Ivan Gašparovič: Som presvedčený, že na vine sú predovšetkým politické strany a politici. Zdá sa, že samotní slovenskí europoslanci po voľbách zabudli na voličov. Nediskutujú s voličmi o ich skutočných problémoch, a preto ich nikto ani dobre nepozná. Podľa prieskum dokáže sotva jeden občan povedať mená v najlepšom prípade dvoch slovenských europoslancov. Preto od týchto politikov ani nič neočakávajú. Nevidia zmysel v tom, aby volili kandidátov, ktorí sú im úplne neznámi. Je úlohou nás politikov, aby sme občanov upozornili na to, akú dôležitú úlohu zohráva Európsky parlament.
 
Die Presse: Túto situáciu využívajú teraz nielen na Slovensku populistické až extrémistické zoskupenia. V stredoslovenskom Banskobystrickom regióne vyhral pravicový extrémista Marian Kotleba dokonca priame voľby na regionálneho predsedu. Ako sa to mohlo stať?
Ivan Gašparovič: Všetky tradičné strany, či naľavo alebo napravo, Kotlebu podcenili. Mysleli si, že ich kandidáti automaticky zvíťazia. Občania ich už ale mali dosť. Kotlebovo víťazstvo možno vnímať ako pomstu občanov etablovaným stranám. Ako varovanie, aby sa ukázalo, že strany musia brať vážne problémy občanov. Úspech tohto muža zostane ojedinelý. Predtým nebol viac ako protestujúcim občanom a nebol za nič zodpovedný. Teraz musí zrazu riešiť reálne problémy státisícov občanov, ako je vysoká nezamestnanosť v regióne alebo sociálne problémy. To nebude pre neho také jednoduché. Je totiž úplne sám a v regionálnom parlamente nemá za sebou ani jedného poslanca.
 
Die Presse: Ako vnímate bilaterálne vzťahy s Viedňou?
Ivan Gašparovič: Sú najlepšie, aké sme kedy mali. Vstup do Európskej únie bol našou významnou prioritou po dosiahnutí samostatnosti. Za to, že sme takí úspešní, môžeme vďačiť členstvu v Európskej únii. Veľmi veľa znamená pre nás to, že Rakúsko náš vstup tak podporovalo. Neustále sa spomína dvetisíc rakúskych firiem na Slovensku. Medzičasom sa zlepšilo aj dopravné prepojenie, vybudovali sa ďalšie cesty, železničné spojenia a mosty.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]