Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006
Prezident SR sa stretol s diplomatickým zborom
19. január 2006
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou sa stretli s niekoľkými desiatkami vedúcich diplomatických misií akreditovaných v Slovenskej republike. Na tradičnom novoročnom stretnutí bol prítomný aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Prezident Ivan Gašparovič v príhovore privítal prítomných diplomatov a zvlášť veľvyslancov Portugalska a Kórejskej republiky, ktorých krajiny v uplynulom roku otvorili zastupiteľský úrad v Bratislave a stali sa prvými rezidenčnými veľvyslancami svojich krajín v Slovenskej republike.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore spomenul najpozoruhodnejšie zahraničnopolitické úspechy Slovenskej republiky uplynulom roku - prvý kompletný rok členstva SR v EÚ a NATO. „V prvom roku členstva sme - myslím si dostatočne jasne preukázali, že nechceme byť len pasívnym konzumentom výhod členstva v týchto zoskupeniach. Naopak, chceme byť aktívnym, spoľahlivým a povedal by som aj pozitívne pôsobiacim členom. Summit prezidentov Ruskej federácie a Spojených štátov amerických, ktorý sa uskutočnil vo februári minulého roku v Bratislave, bol takou medzinárodnou udalosťou, ktorú nebude môcť slovenský prezident spomenúť každý rok“, uviedol prezident SR.
Spomenul aj vlaňajší skon pápeža Jána Pavla II. ktorý bol všeobecne akceptovaný ako osobnosť, ktorá výrazne ovplyvnila dejiny 20. storočia. „Naviac, tento pápež pochádzal zo susednej krajiny a vypestoval si svoj vzťah k Slovensku a Slovákom dávno predtým, ako sa stal hlavou katolíckej cirkvi“ dodal Ivan Gašparovič. Poďakoval tiež poďakovať za podporu apoštolského nuncia pri organizovaní slovenskej účasti na pohrebe zosnulého pápeža, ale aj za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi s Jeho Svätosťou pápežom Benediktom XVI., ktorý prezidenta Ivana Gašparoviča už v júni minulého roku prijal, ako v poradí tretiu hlavu štátu, po prezidentoch Talianska a Bulharska. „Počas uplynulého roka, pri početných stretnutiach s hlavami štátov a s ďalšími významnými svetovými osobnosťami, som pociťoval hrdosť nad tým, ako zjavne stúpa medzinárodná prestíž Slovenska. Nie, nebojte sa, nepodlieham nejakej národnej eufórii, nemyslím si, že Slovensko je niečo výnimočné a robí niečo lepšie ako ostatní. Máme ešte veľa problémov a ja sa snažím o nich vždy otvorene hovoriť doma i v zahraničí. Som si vedomý aj toho, že prídu nové problémy, úlohy, ťažkosti a nové výzvy s ktorými sa bude musieť naša krajina popasovať. Získal som však dojem - a dúfam že sa s ním stotožňujete, že v priebehu uplynulých dvoch rokov nastal určitý prelom a Slovensko začalo byť vo svete akceptované nielen de jure, ale aj de facto, ako samostatná a životaschopná krajina. Životaschopná politicky, ekonomicky i kultúrne.
Chcem poďakovať Vám všetkým, Vaše Excelencie, pretože som presvedčený, že aj Vaše informácie a informácie Vašich spolupracovníkov o Slovensku prispeli k tomuto stavu. Ako poznáte moju politickú dráhu, viete, že som nikdy nepochyboval o tom, že tento čas pre Slovensko príde. Som však veľmi šťastný, že mi osud dožičil, aby sa to udialo počas môjho prezidentského mandátu“ uviedol ďalej v príhovore prezident Ivan Gašparovič. Zdôraznil tiež dôkaz tejto medzinárodnej akceptácie Slovenska v podobe takmer jednomyseľného zvolenia Slovenska za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Na záver vystúpenia zaželal prezident Ivan Gašparovič prítomným diplomatom veľa zdravia a šťastia do nového roku 2006.
V mene prítomných diplomatov sa prihovoril apoštolský nuncius Henryk Nowacki. V príhovore apeloval na potrebu medziľudskej solidarity a pokoja ako podmienky pokoja v celom bratstve národov. „Pri príležitosti nášho dnešného stretnutia, v mene diplomatického zboru, prostredníctvom Vás, Vaša Excelencia, chcem slovenskému národu vyjadriť úprimné uznanie za vklad pri vytváraní lepšej budúcnosti celého ľudstva, budúcnosti viac otvorenej človeku a jeho potrebám. Predovšetkým za úprimnú snahu celého tohto národa a jeho predstaviteľov pri upevňovaní pokoja vo svete a pri ochrane tohto jedného najväčších pokladov ľudstva, aktívnou a tvorivou účasťou v rozličných medzinárodných iniciatívach, ako aj utváraním primeraných podmienok pre lepší a pokojný život obyvateľov tejto krajiny. Nie je možné dosiahnuť pokoj, ak sa nezabezpečí dobro jednotlivcov a ľudia sa nebudú slobodne a s dôverou obdarúvať pokladmi ducha „ uviedol Henryk Nowacki. V príhovore ďalej apeloval na spoluzodpovednosť každého človeka za spoločné dobro národov, kontinentov i sveta. V tomto roku parlamentných volieb, ktoré sa konajú na Slovensku, apoštolský nuncius vyslovil nádej a želanie, aby to bol úspešný rok na jeho ceste k budúcnosti, v ktorej bude slovenský národ solidárne a v jednote budovať svoje spoločenstvo spočívajúce na vzájomnej úcte práv a dôstojnosti každého človeka, na nepominuteľných hodnotách spravodlivosti, slobody, pokoja a dobra pre všetkých. |