Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčku Európskej komisie Catherine Ashtonovú. Obaja predstavitelia aj za účasti podpredsedu vlády SR a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka diskutovali o otázkach západného Balkánu, snahách o priblíženie sa Ukrajiny k EÚ a o ďalších otázkach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ.
Západný Balkán je podľa Ivana Gašparoviča región, ktorý je nám blízky nielen geograficky. Dlhodobo v ňom pôsobíme a našou politikou a aktivitami napĺňame strategickú víziu integrácie krajín tohto regiónu do EÚ. Slovensko podľa prezidenta podporuje skoré stanovenie termínu na začatie prístupových rokovaní EÚ so Srbskou republikou. Prezident zhrnul závery nedávneho stretnutia so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom a jeho očakávania od budúceho vývoja vzťahov medzi Belehradom a Prištinou. Ako uviedol náš najvyšší predstaviteľ, „naša pozícia k nezávislosti Kosova sa nezmenila. Plne však podporujeme dialóg medzi Belehradom a Prištinou, ktorý aktívne vediete.“ Podľa slov Ivana Gašparoviča iba dialógom, nie jednostrannými rozhodnutiami, je možné dosiahnuť udržateľné riešenie kosovskej otázky.
Catherine Ashtonová uviedla – „nežiadam prezidenta Nikoliča, aby uznal Kosovo a ani ho nebudem." Situácia s nezávislosťou Kosova sa podľa predstaviteľky diplomacie EÚ už „nedá vrátiť späť.Jediné čo žiadam je, aby sa neignorovali ľudia žijúci na severe Kosova, ktorým sa nežije dobre," zdôraznila Ashtonová. Ako dodala, práve kvôli týmto ľudom by sa vzťah Prištiny s Brlehradom mal riešiť. Prvým takým krokom by mala byť „normalizácia vzťahov“ medzi Srbskom a Kosovom. Podľa Ashtonovej treba „vytvoriť taký štatút pre kosovských Srbov, aby sa tam necítili odtrhnutí od spoločnosti ale uznaní". Informovala aj o stretnutí srbského prezidenta s kosovskou prezidentkou, ktoré zorganizovala v Bruseli. Podľa nej by Priština a Belehrad mali pokračovať v dialógu. „Ak Srbsko splní naše požiadavky, otvoríme s nimi rokovania o vstupe," povedala v rozhovore.
Hlava štátu s Ashtonovou hovorila aj o vývoji v Bosne a Hercegovine, kde dve entity - Federácia Bosny a Hercegoviny a Republika Srbská nevedia nájsť dohodu o budúcej podobe spoločného štátu.
Prezident informoval aj o stretnutí s prezidentom Bronislavom Komorowským a Viktorom Janukovyčom v poľskej Wisle pred týždňom, na ktorom hovorili o približovaní sa Ukrajiny k Európskej únii. Janukovyč podľa Ivana Gašparoviča čelí silnému tlaku z oboch strán - z EÚ i Ruska. Za veľký problém prezident označil situáciu okolo väzby ukrajinskej expremiérky Julie Tymošenkovej.
Vítame, že ukrajinskí lídri na nedávnom summite EÚ-Ukrajina v Bruseli porozumeli naším kritériám, ako aj jedinečnosti šance byť prvým východným partnerom, ktorý podstatne povýši svoj vzťah s EÚ, konštatoval prezident Gašparovič. „Vo Wisle som dostal osobné ubezpečenia od prezidenta Janukovyča, že Ukrajina stanovené kritériá splní. Aj EÚ musí byť pripravená splniť svoj sľub,“ povedal Ashtonovej slovenský prezident. „Dohodli sme sa s prezidentom Komorowským, že takéto stretnutia s prezidentom Ukrajiny budeme organizovať aj v budúcnosti," uviedol Ivan Gašparovič.
Prezident Ivan Gašparovič informoval Catherine Ashtonovú o pripravovanom 18. summite hláv štátov strednej Európy v dňoch 12. a 13. júna 2013 v Bratislave, na ktorý bolo pozvaných 20 prezidentov z krajín strednej, východnej a juhovýchodnej Európy.