News
   

Year 2010

Home | News | Press Department Archive | Year 2010

Prezident SR Ivan Gašparovič o záveroch summitu OBSE

Prezident SR Ivan Gašparovič o záveroch summitu OBSE

3. december 2010

Prezident SR Ivan Gašparovič ukončil svoju dvojdňovú účasť na summite Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v kazašskej Astane. S hlavou štátu sa na summite zúčastnil aj minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda. „Predsedali sme 30-člennej konzultatívnej skupine pre dohodu o kontrole konvenčných zbraní v Európe. Rok 2011 má byť rokom konkrétnych činov a širšieho rozhodovania v týchto oblastiach," uviedol prezident Ivan Gašparovič, ktorý viedol na summite slovenskú delegáciu. "Viac ako jedenásť rokov sa jednotliví členovia najmä snažili dokázať jeden druhému, prečo OBSE nefunguje. Myslím si, že táto organizácia úplne svoje poslanie nenaplnila. Som však rád, že po tom, čo každý ukazoval na iného, že je príčinou toho, prečo sme sa nestretli, je to za nami. Bolo tu 56 stálych členov a prítomných bolo celkom až 79 krajín," konštatovala hlava štátu. Ako slovenský prezident po návrate z Astany dodal, "nepodarilo sa pokročiť v riešení zamrznutých konfliktov, ale vypočuli sme si jednotlivé názory. Vo svojom vystúpení som zdôraznil, že podporujem vyjadrenie vysokého komisára pre národnostné menšiny Knuta Vollebeaka, že zneužívanie menšín na expanzívne ciele ohrozuje stabilitu a bezpečnosť."

Summit OBSE v Astane schválil záverečnú politickú deklaráciu - „Towards a Security Community“. Dokument takéhoto významu bol schválený dlhých jedenásť rokov po Istanbulskom summite OBSE. Vystúpenia štátnikov demonštrovali všeobecnú vôľu prehodiť stránku a definitívne ukončiť konfrontáciu na osi Východ - Západ ohrozujúcu bezpečnostnú spoluprácu aj 20 rokov po skončení studenej vojny. Účastnícke štáty sa dohodli na realizácii spoločnej vízie vytvorenia bezpečnostnej komunity štátov medzi Vancouverom a Vladivostokom.

Napriek enormnému diplomatickému úsiliu sa však nepodarilo dosiahnuť zhodu o komplexnom a konkrétnom akčnom pláne napĺňania tejto vízie, s čím EÚ vrátane SR vyjadrili nespokojnosť, ktorú EÚ deklarovala vo vyhlásení na záver summitu. Neboli prekonané zásadné rozpory týkajúce sa pokroku v rokovaniach o tzv. zmrazených konfliktoch a prijatia nástrojov na zlepšenie dodržiavania ľudských práv. Ani summit nebol dostatočným impulzom k prekonaniu dlhodobo rastúcej miery nedôvery a absencie dobrej vôle. Drvivá väčšina z navrhovaného akčného plánu však bola predbežne dohodnutá. Vytvára to predpoklad pre rozpracovanie jednotlivých návrhov z plánu na úrovni veľvyslancov pri OBSE vo Viedni. Dôležité je, že delegácie demonštrovali vôľu zamerať sa na otázky, ktoré nás spájajú a nie rozdeľujú, vrátane spoločného boja proti novým bezpečnostným hrozbám. Astanské stretnutie takto nadviazalo na nedávne summity NATO a NATO - Rusko v Lisabone.

Summit OBSE v kazašskej metropole využili politici aj na bilaterálne schôdzky. Ivan Gašparovič sa vo štvrtok stretol so svojím partnerom predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojša Radmanovičom. V diskusii sa štátnici zamerali predovšetkým na integračné úsilie Bosny a Hercegoviny vstúpiť do Európskej únie. „Chcem Vás uistiť, že záujem SR podporovať vstup Bosny a Hercegoviny do Európskej únie sa nijako neznížil,“ uviedol slovenský prezident na margo obáv zo spomalenia rozširovania únie o nové štáty. Ivan Gašparovič zdôraznil, že aj napriek hospodárskej kríze a s tým spojenými problémami eurozóny, je EÚ otvoreným spoločenstvom a s jej rozširovaním o nových členov sa ráta. Obaja predstavitelia konštatovali, že integrácia štátov Západného Balkánu do EÚ a stabilita tohto regiónu je prioritou zahraničnej politiky EÚ.

Back to top
Printer friendly version

© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.