Súčasťou programu prvého dňa oficiálnej návštevy slovenskej hlavy štátu v Helénskej republike bolo aj otvorenie slovensko-gréckeho ekonomického fóra.
Prezidenta Ivana Gašparoviča privítal v Pireu predseda Pirejskej obchodnej a priemyselnej komory George Kassimatis.
Prezident SR na otvorení podujatia vystúpil s príhovorom, v ktorom spomenul dnešné rokovanie s gréckym prezidentom Papouliasom a jednu z jeho tém - potenciál slovensko-gréckej ekonomickej spolupráce. Ten otvára veľa dobrých možností a príležitostí, ktorých využitie závisí na podnikateľoch. „Chcem tiež zdôrazniť, že Grécko sme síce od svojho vstupu do EÚ navštívili na úrovni hláv štátov ako posledné, to však nijako neznamená z našej strany podcenenie tejto našej bilaterálnej relácie. Skôr by som to považoval za isté memento pre podnikateľov mojej krajiny, aby sa nespoliehali iba na akýsi prestížny servis hlavy štátu pri nadväzovaní partnerských kontaktov, „ povedal Ivan Gašparovič.
Konštatoval tiež, že vzájomná obchodná výmena medzi Gréckom a Slovenskom sa začala intenzifikovať práve naším vstupom do Európskej únie. V súčasnosti má dynamika rastu obchodnej výmeny výrazne stúpajúcu tendenciu, pričom vývoz vysoko – až trojnásobne - prevyšuje dovoz, čo Ivan Gašparovič označil za dobré znamenie a prísľub ešte lepších budúcich výsledkov.
Náš najvyšší predstaviteľ uvítal skutočnosť, že práve v tomto roku dosiahla celková obchodná výmena medzi oboma krajinami svoje doterajšie maximum, premietnuté v objeme 169,9 mil. eur pri zároveň aktívnej obchodnej bilancii na slovenskej strane.
Ivan Gašparovič zdôraznil, že by uvítal, keby s prezidentom Papouliasom podporili ambiciózne projekty, ktoré sa ešte len zrodia. „Bol som ubezpečený, že po tomto fóre a po nedávnych rokovaniach pánov premiérov Karamanlisa a Fica môžeme nastúpený trend obchodnej výmeny do budúcnosti nielen udržať, ale vystupňovať. Treba k tomu okrem iného postupne spriechodniť dopravnú infraštruktúru. Treba tiež zintenzívniť ekonomickú diplomaciu, do ktorej sa - ako vidíte - s premiérmi našich vlád zapojili aj hlavy štátov, berúc na seba samozrejme aj časť zodpovednosti pred vlastnými občanmi za dôsledné zužitkovanie kapacít pre túto spoluprácu a výmenu,“ povedal slovenský prezident.
V príhovore tiež pripomenul, že sa Grécko stalo najobľúbenejším zahraničným turistickým miestom pre slovenských občanov, pokiaľ ide o pobyty organizované cestovnými kanceláriami. „Znamená to teda, že na gréckej pôde môžu takpovediac „na vlastné oči“ zistiť, či je tu Slovensko aj inak prítomné, či sa dokáže v Grécku presadiť v značnej zahraničnej konkurencii. Môže nás mrzieť, ak to zatiaľ tak nie je. Ak som sa už zmienil o cestovnom ruchu, nuž aj príjazdov gréckych občanov na Slovensko je zatiaľ až 35-násobne menej, než našich tu do Grécka. Pritom naša krajina ponúka mnohé prírodné a kultúrne zaujímavosti, ako aj možnosti aktívneho či pasívneho oddychu. Osobitne možno vyzdvihnúť špičkovú lekársku úroveň v oblasti kúpeľníctva. Preto tiež máme záujem o transfer gréckych skúseností a prílev investícií pri budovaní komplexných stredísk cestovného ruchu, a to aj vo svetle nového zákona o investičných stimuloch, ktorý prvýkrát pokrýva aj sektor cestovného ruchu,“ povedal v závere svojho príhovoru na slovensko-gréckom ekonomickom fóre Ivan Gašparovič.
Oslovil prítomných, aby jeho účasť na ekonomickom podujatí vnímali nielen ako presvedčivý signál záujmu o intenzívnejší rozvoj spolupráce, ale aj ako istý imperatív, že rozvoj je kategorickou nevyhnutnosťou slovensko-gréckych vzájomných vzťahov.