|
Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na večeri pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Maltskej republiky Georgea Abelu v Slovenskej republike, Bratislava 23. 1. 2014 |
Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na večeri pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Maltskej republiky Georgea Abelu v Slovenskej republike, Bratislava 23. 1. 2014
Vážený pán prezident, vážení páni ministri, dámy a páni,
teší ma, že Vám a Vašej delegácii môžem spolu s manželkou oplatiť príkladnú pohostinnosť, ktorej sa nám dostalo počas našej návštevy v Maltskej republike v lete 2011.
Vážený pán prezident, do Bratislavy ste prišli v roku viacerých dôležitých výročí pre Maltu i pre Slovensko. Malta si v tomto roku pripomína 50.výročie nezávislosti a 40. výročie vzniku republiky. Úprimne Vám gratulujeme.
Slovensko v uplynulom roku slávilo 20 rokov svojej samostatnosti, aj nadviazania diplomatických stykov s Vašou krajinou. V tomto roku si pripomíname 10. výročie vstupu do Európskej únie i do NATO. Sú to udalosti, ktoré majú zásadný význam pre život v našej krajine i pre našu bezpečnosť a prosperitu.
Oba naše štáty sú členmi eurozóny. Spoločne čelíme krízam a ťažkostiam. Ale zároveň aj aktívne prispievame k hľadaniu postupov a nástrojov, ako im čeliť. Pri tejto príležitosti chcem oceniť, že pozíciu Slovenska pri vstupe do eurozóny v r. 2008 výrazne podporila Správa Európskeho parlamentu o vstupe Slovenska do eurozóny, ktorú vypracoval maltský poslanec David Casa. Slovensko tak mohlo vstúpiť do eurozóny v plánovanom termíne k 1. januáru 2009.
Som si istý, že Slovensko a Malta si budú aj naďalej pomáhať. Presne v tomto duchu prebieha príprava predsedníctiev našich krajín v EÚ a spoločného pôsobenia v riadiacej trojke EÚ v rokoch 2016-2017. V tomto duchu chceme riešiť aj fenomén nelegálnej migrácie do Európskej únie. Je to agenda, ktorá mimoriadne zaťažuje Maltskú republiku a my chceme prejaviť vysokú vnímavosť pre riešenie tohto celoeurópskeho problému.
V tejto ťažkej dobe je veľmi dôležitá solidarita, zodpovednosť a súcit. Malta pre mňa je krajinou s veľkým srdcom. Malťania sú známi svojím zmyslom pre charitatívnu činnosť. Sám ste, vážený pán prezident, v tejto oblasti svetlým príkladom pre svojich občanov. Viem, že pod Vašou záštitou sa nedávno na charitatívnom podujatí vyzbierala rekordná suma. Vaše aktivity sú obdivuhodné a blahoželám Vám k ich výsledkom!
Som rád, že tak ako v roku 2011 počas mojej návštevy na Malte, aj teraz sa stretli podnikatelia a ekonomickí odborníci našich krajín k posilneniu hospodárskej spolupráce. Verím, že stranou neostal ani cestovný ruch, ktorý má značný nevyužitý potenciál v oboch smeroch. Slovenskí turisti už síce objavili Maltu, Malťania ešte potrebujú objaviť Slovensko. Je príjemné počuť, že naši krajania spolu s maltskými priateľmi vytvorili aktívne Združenie priateľov Slovenska na Malte a viacerí z nich našli na Malte svoj druhý domov. Naše krajiny sú kultúrne s vrelým vzťahom k umeniu. Valletta bude v roku 2018 Európskym hlavným mestom kultúry. Len pred niekoľkými dňami slovenské mesto Košice úspešne zavŕšilo rok aktivít spojených s týmto titulom. Mnohé kultúrne projekty pokračujú a ponúkame Vallette možnosť na ne nadviazať. Vážený pán prezident, v oblasti kultúry zvlášť oceňujeme Vašu osobnú podporu slovenskému umeniu. Ďakujeme, že každoročne otvárate svoju rezidenciu pre slovenských hudobných umelcov. Je to pre nás česť.
Chcem Vám zablahoželať aj k výnimočnému úspechu maltskej hudobnej kultúry v minuloročnej európskej súťaži Eurovízie. Pre Maltu to znamená, že bude na jeseň v tomto roku (15.11.2014) prvýkrát hostiteľom tejto populárnej súťaže. Prajem Vám jej úspešný priebeh!
Vážený pán prezident,
ďakujem Vám za plodný deň v prospech dobrých slovensko-maltských vzťahov. Dvíham čašu a pripíjam na vaše zdravie a na zdravie a prosperitu slovenského a maltského ľudu. Na vynikajúce vzťahy medzi našimi krajinami.
Na zdravie! Sahha! |
|