Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení Švajčiarsko-slovenského inovačného fóra, Bern 10. 9. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2012 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení Švajčiarsko-slovenského inovačného fóra, Bern 10. 9. 2012

Vážené dámy, vážení páni, ctení hostia,

ďakujem za možnosť vystúpiť na tomto inovačnom fóre. Myšlienka organizovať bilaterálne podujatie tohto druhu počas mojich návštev v zahraničí je nová. Veľmi si želám, aby sa ujala. Uvítal by som, keby ste tému inovácií uchopili nielen ako akademickú výmenu informácií, ale aj ako interaktívne stretnutie aktérov vedy a výskumu i tých, ktorí pracujú na uplatňovaní výsledkov výskumu v praxi.

V tom vidím základný princíp štátnej politiky v oblasti inovácií a budovania vedomostnej spoločnosti - inovačné aktivity ako výsledky výskumu a vývoja, ktoré sú hybnou silou rozvoja ekonomiky. Sú základom pre jej konkurencieschopnosť. Vieme, že štáty, ktoré v minulosti do týchto aktivít investovali primeraný objem finančných prostriedkov, sú v súčasnosti ekonomicky vyspelé a znásobujú prostriedky vložené do vedy a techniky. Toto je cesta, ktorou chce ísť aj Slovensko.

Švajčiarsko je nám v mnohom vzorom. Vy ste už pred mnohými desaťročiami pochopili, že obstáť v konkurencii iných štátov a rozvíjať sa, znamená investovať do vzdelania, vedy a výskumu. Dnes Švajčiarsko patrí medzi krajiny, ktoré percentuálne dávajú na vzdelanie, vedu a výskum najviac z hrubého domáceho produktu. Vaše univerzity a výskumné pracoviská patria v renomovaných medzinárodných hodnoteniach medzi najlepšie. Tiež si však uvedomujete význam medzinárodnej spolupráce. Najmä pri veľkých a finančne náročných výskumných projektoch. Zároveň vytvárate podmienky, aby Vaše univerzity a výskumné pracoviská boli atraktívne pre talentovaných zahraničných študentov či rešpektovaných pedagógov a vedcov. Máte vynikajúce výsledky, ku ktorým vám gratulujeme. Stačí vám to však? Nechcete expandovať? Slovensko sa Vám otvára.

Nedávno som navštívil Japonsko a ešte predtým Indonéziu. Navštívili sme aj s niektorými tu prítomnými vedcami viaceré vedecké pracoviská, kde miestni partneri hovorili o japonsko-európskej vedeckej spolupráci, o európskej vede, o európskej kvalite výskumu. Pre týchto veľkých aktérov vedeckej spolupráce je partnerom Európa. Európa im splýva ako jeden homogénny inovačný priestor z hľadiska tvorby i využitia inovácií. Nechcem sa dotknúť žiadnej národnej vedy, ale veľkí globálni partneri príliš nerozlišujú medzi švajčiarskou a nemeckou vedou, medzi slovenským, rakúskym či slovinským výskumom. Ste pre nich európski vedci a odborníci na inovácie. A európska veda bude rešpektovanejšia, ak sa posilní intenzívnejšou špecializáciou a internou spoluprácou, vrátane slovensko-švajčiarskej.

Ako som už uviedol, Slovenská republika nechce a ani nemôže ísť inou cestou. Aj my máme výrazne proexportne zamerané hospodárstvo, zároveň obmedzené surovinové zdroje a pomerne malý domáci trh. Slovenská produkcia je z 85 % závislá od zahraničného dopytu. Ak chceme v budúcej Európe a svete niečo znamenať, nemáme inú alternatívu, než čo najaktívnejšie podporovať procesy inovácií a oveľa viac sa zapojiť do medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. Zápasíme však s dilemou, ako dosiahnuť želané výsledky pri obmedzených rozpočtových možnostiach. Mám za to, že v tejto etape je to možné iba racionálnejšou distribúciou domácich zdrojov, zdrojov EÚ a spájaním kapacít so zahraničnými partnermi.

V súlade s európskou Stratégiou 2020 vedecko-technologický pokrok, rozvoj inovácií a ich aplikáciu v praxi považujeme za naše priority. Pri ich napĺňaní sa môžeme oprieť o dobrú vzdelanostnú úroveň i solídne tradície slovenskej vedy a výskumu. Sme sebakritickí a vieme, kde sa v tejto oblasti na Slovensku dnes nachádzame. Dôležitejšie je však vedieť, kam sa chceme v budúcnosti posunúť a ako to dosiahnuť. Poučili sme sa, že prílev priamych zahraničných investícií nám pomáha riešiť problém vysokej nezamestnanosti a nerovnováhy ekonomickej sily slovenských regiónov. Pomáha transferom technológií zo zahraničia. Ale nepomáha Slovensku nízkymi investíciami do výskumu a vývoja. Túto situáciu chceme zmeniť. 

Nemôžeme sa už spoliehať iba na zahraničných investorov. Chceme sami inovovať v rôznych oblastiach spoločenského a hospodárskeho života našej krajiny. Máme skúsenosť i príklady – iste poznáte slovenskú spoločnosť ESET, špecializovanú na antivírové programy s globálnou pôsobnosťou. Ukazujú sa ďalšie progresívne firmy. Máme ambíciu postupne vytvárať kultúru podporujúcu a podnecujúcu inovácie. Vyžaduje si to orientáciu na sektory s vysokým podielom inovatívnych výrobkov, na výrobky s vysokou pridanou hodnotou a kvalitou i s vyššími úžitkovými vlastnosťami pre zákazníka. Uvedomujem si, že toto je aj súčasťou prekonania krízy, v ktorej sa nachádzajú viaceré členské krajiny EÚ. 

Samotné odhodlanie inovovať – priniesť niečo nové – nestačí. Ani dobré technické a finančné zabezpečenie nie je všeliekom. Kľúčoví sú ľudia, ktorí prinesú „nový vietor“ a dokážu prísť na nový nápad, objav, zvýšiť tak atraktivitu výrobkov, či zefektívniť podnikový proces. Práca s ľuďmi vôbec, je bazálnym predpokladom neskoršieho úspechu. Je dôležité si dôkladne vyberať a podporovať kvalitných, talentovaných, tvorivých a motivovaných spolupracovníkov, pretože práve takí posúvajú firmu, inštitúciu a aj celú spoločnosť dopredu. Som rád, že si to na Slovensku uvedomujeme stále viac a viac. 

Slovensko má v tejto oblasti značný potenciál. Stretávam sa s vedcami všetkých vekových kategórií a nadobudol som presvedčenie, že sme krajina, v ktorej je možné flexibilne realizovať potrebné zmeny a aj skôr pocítiť ich prínosy, hoci práve inovácie sú oblasťou, v ktorej úspech neprichádza z večera do rána. Bude si to vyžadovať ešte veľa práce a úsilia, ale je to jediná cesta, ako dosiahnuť prosperitu Slovenska. Som tu, aby som podporil Vašu spoluprácu, Vašu komunikáciu. Budem rád, ak život potvrdí, že Vaša široká diskusia o problematike inovácií mala zmysel a toto inovačné fórum tu v Berne bude konkrétnym kamienkom v mozaike týchto aktivít, rovnako ako pripravované sympózium SWISSNESS ktoré budem mať česť otvoriť v októbri t.r. v Bratislave.

Vážené dámy, vážení páni,
ďakujem za pozornosť a želám veľa úspechov vo Vašej práci a všetkých Vašich aktivitách.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]