Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006
Prezident SR na Novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností
5. január 2006
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa stretol s niekoľkými desiatkami predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na tradičnom Novoročnom stretnutí, na ktorom bola prítomná aj štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Ágnes Biróová aj apoštolský nuncius Henryk Nowacki. Prezident Ivan Gašparovič v príhovore podčiarkol dátum vzniku Slovenskej republiky, ale aj ďalšie významné historické jubileá. Pred 25 rokmi – 31.decembra 1980 pápež Ján Pavol II. apoštolským listom / Egregiae virtutis / vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Urobil tak 1100 rokov po pápežskom liste Jána VIII. Industriae tuae z roku 880, ktorým schválil používanie slovienčiny v liturgii a 125 rokov po vydaní encykliky Grande munus pápežom Levom XIII. z roku 1880. Ján Pavol II. misijné dielo solúnskych bratov vyzdvihol aj v samostatnej encyklike Slavorum apostoli v roku 1985. Prezident SR zdôraznil význam misie sv. Cyrila a Metoda: "nie každý národ má to šťastie, že sa jeho spisba a kultúra začína od prekladu Biblie. Myslím si, že je to na veľmi vážne upozornenie, lebo je to ozaj niečo unikátne."
Tu sú korene našej kultúry, ku ktorým sa treba vracať v dnešnej dobe ohrozenia kultúry, prejavov nekultúrnosti, dehonestácie ľudskej dôstojnosti a šírenia mnohých foriem pseudokultúry. Politický krok kniežaťa Rastislava je odkazom najmä pre nás politikov, účinkovanie sv. Cyrila Metoda má byť dobrou inšpiráciou pre cirkevných predstaviteľov“ uviedol Prezident SR. V príhovore konštatoval nové, podmienky pre prácu cirkví, ktoré však zápasia s novými fenoménmi, ktoré ohrozujú morálku, rodinné i medziľudské vzťahy.“ Mnoho našich občanov je bez práce, mnohí opúšťajú za chlebom svoje domovy, iní sa ocitli na okraji spoločnosti. Rastie kriminalita, rozširuje sa používanie drog, čo generuje ďalšie negatívne javy, ako sú krádeže, násilie a organizovaná zločinnosť.
„Ocenil prácu cirkví reagujúcich na javy a potreby, ktoré prináša nová situácia, ktorú charakterizuje kríza hodnôt. Biskupi, kňazi, rehoľníci, rehoľníčky a laici pomáhajú štátu, samospráve vo výchove a v široko chápanej sociálnej oblasti. „Pomáhate blížnym v núdzi, v starobe i chorobe. Viem, že to robíte to nezištne a so srdcom. Chcem Vám všetkým dnes za nás všetkých za to poďakovať. Ďakujem aj za Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii, ktoré veľmi citlivo upozorňuje, ale aj priamo pomenúva naše bolesti. Je to signál vláde, zodpovedným ministrom, parlamentu, poslancom, predstaviteľom samosprávy v mestách a obciach, ale aj prezidentovi republiky, že máme slúžiť ľuďom, že máme mať na zreteli dobro všetkých občanov, nie iba vybraných skupín.
Dlhodobé neinvestovanie do vzdelania, výchovy, kultúry, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti už prináša negatíva, ktoré znáša občan. Vážim si Vaše upozornenie, keď ste v duchu troch sociálnych encyklík nedávno zosnulého pápeža upozornili na to, že ak sa aj „ tieto oblasti stávajú sférou privátneho podnikania, prinesie to dlhodobé následky morálneho a kultúrneho úpadku, ktorý je v konečnom dôsledku pre spoločnosť aj obrovskou finančnou záťažou“. Vysoko si cením prácu všetkých cirkví a náboženských spoločností v sociálnej oblasti, v školstve, v zdravotníctve, v armáde i v polícii,“ uviedol ďalej v príhovore prezident Ivan Gašparovič. Po jeho vystúpení prehovorili za zúčastnených zástupcov cirkví a náboženských spoločností arcibiskup Ján Sokol, metropolita Trnavsko-Bratislavskej arcidiecézy, generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Július Filo, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner. Všetci zúčastnení sa po Novoročných príhovoroch presunuli do Kaplnky sv. Barbory v Prezidentskom paláci na ekumenickú modlitbu za Slovensko a jeho občanov. |