Poverovacie listiny prezidentovi SR odovzdala nigérijská veľvyslankyňa
Poverovacie listiny počas nástupnej audiencie v Prezidentskom paláci odovzdala hlave štátu mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Nigérijskej federatívnej republiky v SR so sídlom vo Viedni Maria Oyeyinka Laose.
Nová ambasádorka na stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom označila vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Nigériou za dobré a priateľské, a vyjadrila záujem o rozvoj ďalšej spolupráce. „Sme veľmi spokojní s ekonomickou spoluprácou, ktorá sa hýbe smerom dopredu, aj keď aj tu je neustále čo zlepšovať,“ konštatovala. Ako zdôraznil prezident SR, Nigéria je jednou z najdôležitejších afrických krajín a významným partnerom Slovenska v regióne subsaharskej Afriky. „Máme záujem o napredovanie vzájomných bilaterálnych vzťahov, predovšetkým v ekonomickej oblasti“, uviedol Ivan Gašparovič.
Podľa názoru prezidenta objem obchodnej výmeny medzi SR a Nigériou nenapĺňa možnosti nášho potenciálu – 11,5 mil. USD je málo a Slovenská republika má záujem na jeho zvýšení, konštatoval. SR môže Nigérii poskytnúť technológie pre budovanie infraštruktúry a poľnohospodársku techniku, ako aj možnosti spolupráce v oblasti chemického priemyslu, kde disponuje kvalitnými technológiami, zdôraznil prezident. Slovensko sa v súčasnosti v Nigérii už podieľa na výstavbe paroplynovej elektrárne.
Ako ďalej uviedol Ivan Gašparovič, „SR oceňuje zahraničnú politiku Nigérie a veľmi dobrú spoluprácu máme aj v rámci pôsobenia v OSN“. Hlava štátu ocenila aj priebeh minuloročných prezidentských, parlamentných a guvernérskych volieb. Nová veľvyslankyňa potvrdila, že bude pracovať na revízii zmluvnej základne so Slovenskom. Vyjadrila sa aj za rozšírenie spolupráce na oblasť kultúry a vzdelávania. „Viem si predstaviť investície SR v Nigérii v oblasti budovania kúpeľov, ktoré s úspechom prevádzkujete vo vašej krajine“, povedala ambasádorka počas prijatia v Prezidentskom paláci.
Obaja predstavitelia sa rozprávali aj o hrozbách terorizmu v Nigérii, kde sa množia útoky militantov proti kresťanom. Podľa nigérijskej diplomatky niektorí nespokojní politici sa snažia zneužívať náboženstvo na politické ciele. „Tu nejde o súboj medzi kresťanmi a moslimami, ale o nenaplnené politické ambície niektorých osôb, ktoré šíria v krajine napätie,“ konštatovala. Dodala, že v hlavnom meste Abuja i na juhu krajiny nedochádza k eskalácii napätia, teroristické útoky sú skôr v severnej Nigérii. Podľa slov veľvyslankyne vláda už zriadila protiteroristickú jednotku, ktorej úlohou je eliminovať násilníkov.