Home | News | Press Department Archive | Year 2009
Prezident SR Ivan Gašparovič povedie delegáciu Slovenskej republiky na summite NATO
3. apríl 2009
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastní 3.a 4. apríla na summite Severoatlantickej aliancie v nemeckých mestách Baden-Baden a Kehl a vo francúzskom Štrasburgu. V delegácii prezidenta budú aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, minister obrany SR Jaroslav Baška, stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri NATO František Kašický a náčelník Generálneho štábu OS SR Ľubomír Bulík.
Ivan Gašparovič ako vedúci slovenskej delegácie sa zúčastní v piatok na pracovnej večeri vedúcich delegácií – hláv štátov a predsedov vlád členských krajín NATO v Baden-Badene. Počas ceremoniálu sa na moste nad riekou Rýn, spájajúcom Štrasburg a Kehl oslávi normalizácia vzťahov medzi Parížom a NATO vzhľadom na návrat Francúzska do vojenského velenia aliancie. To Francúzi opustili v roku 1966. Nasledovať bude ceremoniál na počesť zosnulých v operáciách NATO spojený s krátkou vojenskou ceremóniou a minútou ticha. Samotné zasadnutie Severoatlantickej rady sa bude konať v sobotu v Štrasburgu. Slovenský prezident na plenárnom zasadnutí summitu NATO vystúpi s prejavom.
Summit, ktorý prvýkrát spoluorganizujú dve krajiny, bude zameraný okrem otázky užšieho zapojenie Francúzska do vojenských štruktúr NATO predovšetkým na pôsobenie aliancie v Afganistane, na debatu o vzťahoch NATO s Ruskom a na novú stratégiu pre alianciu. Summit sa bude niesť v duchu osláv 60. výročia podpísania Washingtonskej zmluvy a privítania Albánska a Chorvátska ako nových členov NATO. Hlavnou témou summitu je diskusia o budúcnosti aliancie, vrátane definovania obsahu a kritérií na vypracovanie novej Strategickej koncepcie NATO. Ďalšími významnými témami budú Západný Balkán (predovšetkým Kosovo) a vzťahy s Ruskom. Predpokladá sa prijatie troch zásadných dokumentov: 1) Deklarácia o aliančnej bezpečnosti, ktorá bude tvoriť základný dokument pre prípravu Strategickej koncepcie NATO v nasledujúcom období, 2) Deklarácia o Afganistane a 3) Komuniké zo summitu.
|