Slovensko si záväzky voči NATO plní aj napriek nedostatku peňazí v rozpočte
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena.
Ivan Gašparovič ocenil podporu Rasmussena pri vstupe SR do Európskej únie z pozície vtedajšieho predsedu Európskej rady. S potešením skonštatoval, že aj „občania Slovenskej republiky si uvedomujú dôležitosť členstva v NATO a aj to, že takéto členstvo niečo stojí.“ Prezident, ktorý je zároveň hlavným veliteľom ozbrojených síl SR tiež konštatoval, že zatiaľ sa mu nepodarilo presvedčiť parlament a vládu, aby zvýšili rozpočet pre obranu, čím by sme sa priblížili k cieľovej úrovni dvoch percent HDP. Generálny tajomník NATO na margo rozpočtovej problematiky konštatoval, že rozpočtové problémy nemá iba Slovensko, ale „aj iné krajiny, ktoré sa nachádzajú pod hranicou dvoch percent HDP vyčlenených na rezort obrany sľúbili, že vyvinú maximálne úsilie, aby sa priblížili k dvojpercentnej úrovni HDP.“ Rasmussen uviedol, že verí v schopnosť Slovenskej republiky splniť si záväzky, ktoré jej vyplývajú z členstva v NATO.“ Vyzval slovenskú stranu, aby dodržala záväzky v medzinárodných operáciách, aby pokračovala modernizácia armády a sa Slovensko zapájalo do viacerých projektov spolupráce, aby sa „mohli obmedzené zdroje na obranu a modernizačné programy rozdeliť s inými krajinami,“ uviedol Rasmussen.
Ivan Gašparovič zdôraznil, že ak chceme mať funkčnú armádu, ktorá drží krok v modernizácii s inými armádami a ak chceme plniť svoje záväzky voči Aliancii, nemôžeme donekonečna znižovať rozpočet na obranu. Prezident SR sa v tejto súvislosti odvolal na slová premiérky Radičovej, ktorá sa vyjadrila, že urobí všetko preto, aby bol rozpočet na modernizáciu armády dostatočný. Ivan Gašparovič verí, že spojeným úsilím vlády, parlamentu a prezidenta, „dosiahneme, že sa rozpočet na obranu nebude znižovať, ale že ho do určitej výšky budeme vedieť zvýšiť.“
Náš najvyšší predstaviteľ tiež informoval generálneho tajomníka NATO o modernizácii vojenského letiska v Sliači a tiež aj o využívaní vojenského výcvikového priestoru v Lešti.
Témou rokovania s generálnym tajomníkom NATO bol aj aktuálny vývoj v Afganistane a operácie NATO v Líbyi, kde sa od začiatku operácie NATO uskutočnilo vyše 7000 letov. “Vojaci Aliancie zachránili množstvo ľudských životov a režim Muamara Kaddáfího je každým dňom izolovanejší,“ konštatoval Rasmussen. Dodal tiež, že „pokiaľ bude Kaddáfí stále pri moci, nebudú útoky na civilné obyvateľstvo Líbye ukončené.“ Ako dodal, dôležité bude aj to, aká bude dôveryhodnosť Kaddáfího opozície a ich sila pri zabezpečení ďalšieho procesu demokratizácie a oslobodenia Líbye.
Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že „riešenie situácie v Líbyi nemôže byť ukončené iba vojenskou cestou.“ Podľa neho je treba vychádzať aj z potrieb pochádzajúcich z vnútra Líbye. „Slovenská republika chce aj naďalej participovať pri aktivitách Aliancie v tejto oblasti, ale aj postkonfliktná obnova Líbye je dôležitá,“ uviedol slovenský prezident. Dodal, že stále nie je jasné o koho sa priamo v Líbyii môžeme oprieť.
Rasmussen sa Ivanovi Gašparovičovi poďakoval za jeho osobný záväzok voči Aliancii. Rovnako vyjadril poďakovanie za účasť a príspevok slovenských ozbrojených síl v Afganistane. „Vyše tristo slovenských vojakov, ktorí pôsobia na letisku v Kandahare dosahuje výborné výsledky a robia tam dobrú prácu,“ ocenil pôsobenie slovenského kontingentu v Afganistane generálny tajomník NATO.
Témou rokovania Ivana Gašparoviča a Andersa Fogh Rasmussena bola aj problematika vzťahu NATO a Ruska, pričom Generálny tajomník NATO konštatoval, že spolupráca Aliancie s Ruskom v oblasti protiraketovej obrany bude mať viacero výhod. Budúcoročný summit NATO sa uskutoční v máji v USA. Podľa slov generálneho tajomníka bude tento summit rozhodujúci pre budúcu spoluprácu Aliancie s Ruskom.