Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa v Trenčíne zúčastnil na slávnostnom otvorení 15. ročníka medzinárodného veľtrhu elektrotechniky, elektroniky a energetiky ELO SYS 2009.
Hlavu štátu privítal generálny riaditeľ Expo Center a.s. Emil Dobiáš.
Na veľtržnom podujatí bol prítomný aj prezident Zväzu elektrotechnického priemyslu v SR Ján Badžgoň, rektor Slovenskej technickej univerzity Vladimír Báleš a trenčiansky primátor Branislav Celler.
Prezident Ivan Gašparovič na slávnostnom otvorení konštatoval, že veľtrhy elektroniky si v Trenčíne už našli svoje tradičné miesto. „Teší ma, že vystavovatelia súťažia o najlepší slovenský výrobok, čo považujem za záruku toho, že elektrotechnický priemysel dnes patrí k najvýznamnejším odvetviam nášho hospodárstva a zamestnáva desiatky tisíc ľudí.“
Prezident ďalej vyjadril v príhovore presvedčenie, že sa podarí nadviazať na dobrú tradíciu spolupráce medzi strednými odbornými školami, vysokými školami a univerzitami, „ktoré dnes vychovávajú budúcich zamestnancov v elektrotechnickom priemysle na Slovensku.“
Rektor STU na slávnostnom otvorení veľtrhu ocenil, že výstava EloSys za 15. rokov dospela. Elektrotechnický priemysel je tretím najväčším odvetvím na Slovensku. "Som veľmi rád, že aj naša univerzita – STU a Fakulta elektrotechniky a informatiky môže byť aj naďalej odborným garantom tohto projektu,“ povedal Vladimír Báleš.
Prezident Zväzu elektrotechnického priemyslu v SR Ján Badžgoň uviedol, že v roku 2008 podniky s viac ako 20 zamestnancami tvorili až tri štvrtiny podnikov v elektrotechnickom priemysle a produkovali až 90 percent tržieb odvetvia. Podľa jeho slov dynamika rastu elektrotechnického priemyslu dosiahla 27 percent v roku 2007 ale v dôsledku krízy sa spomalila vlani na 6 percent. Elektropriemysel na Slovensku v podnikoch s viac ako 20 zamestnancami poskytuje zamestnanie pre vyše 72 000 ľudí. Podiel exportu elektrotechnického priemyslu na celkovom exporte Slovenska predstavuje 23 percent.
„Najlepším spôsobom ako sa presadiť na trhu sú podľa mňa inovácie. V tomto odvetví bez výskumu, vývoja a prepojenia praxe so vzdelaním a univerzitami to určite nepôjde,“ uviedol Ján Badžgoň.
Primátor mesta Celler konštatoval, že textilný priemysel - tradičné odvetvie Trenčína - vystriedal elektrotechnický priemysel, ktorý má dnes nezastupiteľné miesto v našom hospodárstve. Vyjadril presvedčenie, že „táto nová tradícia pozdvihne nielen trenčiansky región, ale celé Slovensko."
K veľtrhu ELO SYS už tradične patria súťaže „Elektrotechnický výrobok roka“, „Najúspešnejší exponát veľtrhu ELO SYS“, „Konštruktér roka“ a „Unikát roka“, „Ekologický počin roka“, ktoré organizuje Zväz elektrotechnického priemyslu SR.
Súčasťou veľtrhu je aj odborná medzinárodná konferencia „Elektrotechnika, informatika a telekomunikácie“, ktorá sa koná pod odbornou garanciou Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.