Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2010 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo Všeobecnej rozprave na 65. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, New York 23. 9. 2010
Pán predseda, pán generálny tajomník OSN, Excelencie, dámy a páni,
Blahoželám Vám, pán predseda, k zvoleniu do funkcie predsedu 65. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN . Želám Vám, aby pod Vaším vedením OSN potvrdilo svoje ústredné postavenie vo svetovom dianí. Slovensko je pripravené Vás podporiť. Oceňujem tiež prácu, ktorú na predchádzajúcom zasadnutí VZ OSN vykonal Váš predchodca.
Slovenská republika sa pripája k vystúpeniu Európskej únie. Teší nás, že na tomto univerzálnom medzinárodnom fóre zaznieva jednotný hlas 27 členských štátov EÚ a ďalších pridružených krajín. Je to dobrý predpoklad pre doriešenie očakávanej efektívnej spolupráce Únie s OSN. Dovoľte mi teraz vysloviť niekoľko poznámok k niektorým globálnym a regionálnym otázkam z pohľadu priorít slovenskej zahraničnej politiky.
Pán predseda, zahraničná politika Slovenska ako člena OSN vychádza z uplatňovania základných demokratických hodnôt, medzinárodného práva a efektívneho multilateralizmu. Vítame preto a podporujeme hlavnú tému 65. VZ OSN: „Potvrdenie ústredného postavenia OSN v riadení na globálnej úrovni“. Téma je o to dôležitejšia, že sme často svedkami nerešpektovania záväzných rozhodnutí orgánov OSN, ba niekedy aj medzi jednotlivými inštitúciami OSN navzájom.
Jedným z najdôležitejších poslaní OSN je byť garantom formulovania, ochrany a presadzovania princípu kolektívnej bezpečnosti štátov. Ťažiskom jej pôsobnosti preto musí zostať zachovávanie medzinárodného mieru a bezpečnosti na globálnej úrovni v medziach medzinárodného práva. Osobitne v období finančnej a hospodárskej krízy sa mier a bezpečnosť stávajú krehkejšími. Vyžadujú si našu väčšiu pozornosť, aby sa nevymkli spod kontroly štátov a medzinárodného spoločenstva.
Najdôležitejším preventívnym prostriedkom na zamedzovanie vojnových konfliktov, ako je známe, je proces kontroly zbrojenia a odzbrojovania. Pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia, dáva dôvod na opatrný optimizmus. Našou povinnosťou je pokračovať v tomto úsilí a posilňovať globálny systém nešírenia zbraní hromadného ničenia. Riziko, že sa k týmto zbraniam môžu dostať teroristické skupiny je stále vysoké. Sme tiež pripravení spolupracovať s partnermi na prioritách, akou je nadobudnutie platnosti Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok.
Oceňujeme novú dohodu post START medzi Ruskou federáciou a USA. Veríme, že posilní prebúdzajúci sa odzbrojovací proces a zvýši tlak na krajiny, aby upustili od ambícií vlastniť jadrové zbrane. Zároveň chcem osobitne vyzdvihnúť dôležitú úlohu Konferencie o odzbrojení, ktorá je v oblasti odzbrojenia označovaná za jediné multilaterálne rokovacie fórum.
V oblasti konvenčných zbraní je potrebné pokračovať v rokovaniach smerujúcich k prijatiu efektívnej zmluvy o obchode so zbraňami. Adekvátnu pozornosť treba venovať aj malým a ručným zbraniam, ktorých nekontrolované šírenie má devastujúce následky na udržanie mieru a bezpečnosti obzvlášť v konfliktných oblastiach.
Medzi najviditeľnejšie aktivity OSN pri zachovávaní mieru a bezpečnosti vo svete patria mierové operácie OSN. Slovensko, ako aktívny prispievateľ do misií OSN a iných operácií medzinárodného krízového manažmentu na základe mandátu OSN, víta kroky, ktoré smerujú k oživeniu reformy mierových operácií v rámci dokumentu „Nový horizont pre mierové operácie.Verím, že nová stratégia podpory mierových misií reálne prispeje k rýchlejšiemu nasadzovaniu misií a súčasne zabezpečí efektívnejšie využívanie personálnych a finančných kapacít. Dôležitú úlohu hrá koordinovaná súčinnosť OSN s regionálnymi organizáciami. V tomto smere je priestor pre zlepšovanie spolupráce napr. s EÚ a NATO na operačnej úrovni ale aj pre efektívnejšiu koordináciu na strategickej úrovni.
OSN musí zohrávať kľúčovú úlohu i pri predchádzaní konfliktom. Podporujeme jej preventívnu a sprostredkovateľskú úlohu i ďalší rozvoj jej kapacít. Je však nevyhnutné vyvíjať synergické úsilie z pohľadu záujmov zainteresovaných strán na miestnej, regionálnej i globálnej úrovni s cieľom eliminovať zdroje konfliktu s priamym ťahom na nastolenie mieru. Pozitívnym krokom bolo zriadenie Regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii, ktoré vedie slovenský diplomat. Nedávne udalosti v Kirgizsku dokumentovali užitočnosť takého nástroja i potrebu jeho ďalšej podpory.
Slovenská republika sa aktívne podieľa na mierotvorných procesoch. Od jej nestáleho členstva v BR OSN v rokoch 2006 - 2007 naďalej aktívne pôsobí v oblasti reformy bezpečnostného sektora. Sme radi, že sa odvtedy podarilo rozpracovať viaceré strategické dokumenty v tejto oblasti a pokročiť pri budovaní príslušných kapacít, osobitne v spolupráci s africkými krajinami. Z pozície predsedu Skupiny priateľov reformy bezpečnostného sektora naďalej aktívne pracujeme na posilňovaní vzťahov medzi členskými štátmi a Sekretariátom OSN v danej oblasti. S partnermi z Argentíny a Indonézie sme v priebehu 64. zasadania VZ OSN usporiadali regionálne semináre zaoberajúce sa reformou bezpečnostného sektora v širšom kontexte zachovávania a budovania mieru a súčasne prepojenia jej globálneho a regionálneho rozmeru. Sme odhodlaní v tomto úsilí v spolupráci s pracovnou skupinou OSN pre reformu bezpečnostného sektora, ale aj s ostatnými členskými štátmi a subregionálnymi organizáciami, naďalej aktívne pokračovať.
Primárnu zodpovednosť za medzinárodný mier a bezpečnosť podľa Charty OSN nesie Bezpečnostná rada OSN (BR OSN). Proces jej reformy už možno charakterizovať takmer ako „nikdy nekončiaci príbeh“. Vnímame preto pozitívne, že medzivládne rokovania o reforme BR OSN dostali konkrétnejší charakter. Jej piliermi musí byť reprezentatívnosť, efektivita pri naplňovaní jej poslania a transparentnosť pracovných metód so zachovaním možnosti vynútenia si sankciami plnenie rozhodnutí.
Svetová finančná a hospodárska kríza poukázala na slabiny existujúcich štruktúr svetového ekonomického poriadku. Aj v tejto finančno-ekonomickej dimenzii na globálnej úrovni musí byť potvrdená kľúčová úloha OSN a jej členských štátov.
Na plenárnom zasadnutí VZ OSN na vysokej úrovni k miléniovým rozvojovým cieľom sme sa zhodli na tom, že počas desiatich rokov úsilia o ich dosiahnutie nestratili na aktuálnosti a význame. Odstraňovanie chudoby a hladu, zvyšovanie kvality vzdelávania, primeraná zamestnanosť, skvalitňovanie zdravotníckych služieb a bývania, zdravie matiek, rodová rovnosť a trvalo udržateľný rozvoj životného prostredia zostávajú stále jedným z najdôležitejších poslaní programov, fondov a odborných orgánov OSN.
Každodenný život nás tiež presviedča, že vytváranie podmienok pre rovnomerný a trvalo udržateľný rozvoj musí ísť ruka v ruke s rešpektovaním prírody a jej zákonitostí. Sú to spojené nádoby, ktoré majú zásadný dopad na život človeka ako súčasti univerzálneho systému. Občania Slovenskej republiky sa o tom tiež, žiaľbohu, mohli presvedčiť pri nevídaných záplavách v našich končinách počas tohto leta. Tento vzťah medzi rozvojom a rešpektovaním prírody je potrebné presadzovať na základe odborných argumentov. Nepripúšťať a nepodľahnúť vplyvom niektorých úzko zameraných záujmových nadnárodných skupín, pasujúcich sa za ochrancov prírody.
V tomto roku sa Slovensko po prvý raz zúčastnilo na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady OSN ako jej člen. Naše poznatky dokumentujú, že treba posilňovať vzťahy Hospodárskej a sociálnej rady s ďalšími organizáciami systému OSN i mimo neho na základe vzájomnej previazanosti ich cieľov.
Slovensko víta vytvorenie samostatného útvaru v rámci OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien. Veríme, že tento útvar prispeje k odstraňovaniu všetkých foriem násilia voči ženám. Úspešné zvládnutie mandátu želáme osobitnej predstaviteľke GT OSN pre prevenciu a riešenie sexuálneho násilia.
Slovensko odmieta akékoľvek prejavy intolerancie, xenofóbie, diskriminácie, rasizmu a extrémneho nacionalizmu. Je oddané ochrane a podpore ľudských práv na národnej i medzinárodnej úrovni. Zohrávame vedúcu úlohu v procese medziregionálnej iniciatívy za prijatie nového opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.
Slovensko plne podporuje boj proti beztrestnosti páchateľov najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva ako genocída, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Vo funkcii sprostredkovateľa pre univerzálnosť a implementáciu Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu aktívne prispievame k zvýšeniu počtu zmluvných strán štatútu a jeho riadnej implementácii.
Slovensko pozorne vníma dianie i problémy v jednotlivých regiónoch sveta.
Dlhodobé úsilie na dosiahnutie trvalého mieru na Blízkom východe neprináša očakávané výsledky. V tejto etape si ceníme prínos zainteresovaných sprostredkovateľov pre zbližovanie stanovísk v nedávno započatých priamych izraelsko-palestínskych rozhovoroch. Očakávame, že izraelskí a palestínski lídri nájdu cestu dohody, vedúcu k určeniu konečného štatútu ich vzájomných vzťahov. Je to nevyhnutné pre pokoj na celom svete.
Afrika, ako najviac skúšaný kontinent, si vyžaduje naďalej osobitnú pozornosť medzinárodného spoločenstva. Treba riešiť príčiny a podstatu problémov, nielen ich dôsledky. Na druhej strane s potešením oceňujeme pokrok, ktorý sa darí dosahovať pri stabilizovaní a rozvoji krajín ako sú Ghana, Benin, Togo, Maurícius a ďalšie.
Ako členovia OSN všetci sa musíme hlásiť k rešpektovaniu záväznosti rezolúcií BR OSN – predovšetkým v oblasti zachovania mieru vo svete. Preto podporujeme diplomatické rokovania v iránskej otázke i v otázke znepokojivého vývoja na kórejskom poloostrove.
Slovensko privítalo závery kábulskej konferencie o Afganistane. Konferencia otvorila novú etapu partnerstva medzi afganskou vládou a medzinárodným spoločenstvom. Je založené na princípe postupnej „afganizácie“ krajiny (kábulský proces), t.j. k odovzdávaniu zodpovednosti za ďalší osud krajiny do rúk Afgancov. Slovensko sa bude aj naďalej spolupodieľať na stabilizácii a rozvoji Afganistanu príspevkami do stabilizačných a výcvikových operácií NATO a EÚ a realizáciou projektov humanitárnej a rozvojovej pomoci.
Slovenská republika tradične podporuje mierové a spravodlivé riešenie cyperskej otázky pod záštitou GT OSN. Prejavom našej angažovanosti je viac ako 20-ročná podpora rozhovorov a pôsobenie v mierovej misii OSN na Cypre (UNFICYP) od roku 2001 najväčšieho kontingentu Ozbrojených síl SR v rámci operácií krízového manažmentu OSN.
Na Západnom Balkáne nám ide o posilnenie stability a o podporu demokratických procesov. Želáme si, aby európske integračné procesy krajín západného Balkánu pokračovali. Aby na Balkáne zavládol pokoj, dohody a nie nanútené riešenia.
Vážený pán predseda,
OSN musí byť schopné efektívne reagovať na aktuálne výzvy 21. storočia. To si vyžaduje synergické pôsobenie všetkých orgánov OSN, programov, fondov a odborných organizácií systému OSN. Ale hlavne nás, členských krajín, ktoré určujú ich činnosť a smerovanie. Občania našich krajín od nás očakávajú pozitívne výsledky.
Verím, že pod Vašim vedením sa OSN pri napĺňaní svojho poslania posunie opäť o niekoľko krokov vpred. |