Home | News | Press Department Archive | Year 2010
Prezident Ivan Gašparovič prijal krajanov
29. november 2010
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou prijal niekoľko desiatok zahraničných Slovákov - účastníkov Stálej konferencie Slovenskej republiky a Slovákov žijúcich v zahraničí 2010. Delegátmi konferencie sú predstavitelia krajanských spolkov, organizácií , cirkví, katolíckych misií z 22 krajín sveta.
Za hostí sa prihovorila predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová. Poďakovala hlave štátu za prijatie, i za „úctu, ktorú ste prejavili nášmu krajanskému spoločenstvu prijatím najvýznamnejších osobností nášho slovenského zahraničia. Naša vďaka vám patrí, pán prezident aj za to, že permanentne venujete pozornosť osudu a životu našich krajanov po celom svete, „ uviedla Vilma Prívarová.
Ivan Gašparovič vyjadril potešenie zo stretnutia s krajanmi, ktorí si zachovávajú svoj jazyk, kultúru a robia všetko pre to, aby nestratili spojenie so Slovenskom. Ocenil pozitívnu krajanskú reprezentáciu Slovenska, pretože „vo svete je Slovák dnes už známy. Už to nie je – čeko- hoci napriek rozchodu máme s Českou republikou tie najlepšie vzťahy,“ uviedol prezident. Zdôraznil, že počas svojich ciest do zahraničia, na všetkých kontinentoch vždy nachádza dobrý, žičlivý vzťah krajanov k Slovensku, ako aj úctu v novej krajine, ktorá ich prijala. „Boli by sme radi, keby sme aj u nás mali také menšiny, ktoré si budú vážiť Slovensko za to, že môžu s nami spoločne vytvárať lepšie podmienky pre lepší život u nás, „ doplnil náš najvyšší predstaviteľ. Ivan Gašparovič poďakoval krajanom za ich dobrú vôľu pomôcť Slovensku svojím odborným kultúrnym i ekonomickým potenciálom, ktorý hlava štátu nepovažuje za využitý.
Vzájomnú krajanskú súdržnosť a solidaritu zdôraznil Ivan Gašparovič aj na pozadí súčasnej globálnej krízy, keď „Slovensko sa musí podieľať na odstraňovaní tejto krízy aj tým, že pomáha v rámci solidarity iným. Niekedy sa dostáva do pozície, že my, - ktorí máme menej, a ktorí sme si vážili a dôkladne obracali každú korunu v ruke – musíme prispievať tým, ktorí hazardovali,“ uviedol, prezident. V tomto kontexte však veľmi zdôraznil prepotrebnú solidaritu. Vo vzťahu ku krajanom vyjadril presvedčenie, že Slovensko nepoľaví vo vzájomnom krajanskom dialógu tak, aby krajania mali možnosť reagovať na všetko, čo Slovensko potrebuje.
Za hostí sa prihovoril predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský. Rovnako aj on ocenil výnimočnú pozornosť, ktorú venuje náš najvyšší predstaviteľ našim krajanom. „Za hranicami Slovenska podľa oficiálnych odhadov žije tretina slovenského národa, " uviedol Skalský a podčiarkol, že krajania od materskej krajiny nepýtajú peniaze, ale „vystierame dlaň na podanie rúk a na naozaj efektívnu a dobrú spoluprácu.“
Vladimír Skalský zvlášť ocenil postoje hlavy štátu voči krajanom, nakoľko tie sú ústretové a nemenné „Nech sa akokoľvek menia politické pomery doma, v EÚ, či vo svete. Vy ste stálym bodom, ktorý na krajanov pamätá,“ uviedol predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí . V čase globálnej krízy zdôraznil nutnosť hľadať také riešenia krajanskej problematiky, ktoré nebudú likvidovať krajanskú spoluprácu. Vladimír Skalský konkretizoval hlavne tému krajanských grantov, voľby prostredníctvom internetu, televízne, či rozhlasové vysielanie do zahraničia.
Svetové združenie Slovákov v zahraničí bolo založené v júli roku 2002 v Bratislave na stálej konferencii "Slovenská republika a zahraniční Slováci". Pôsobí ako organizácia Slovákov žijúcich a pôsobiacich po celom svete s cieľom vytvoriť pre Slovákov žijúcich v zahraničí predpoklady pre účinnú spoluprácu a vzájomnú komunikáciu.Organizácia presadzuje spoločné záujmy Slovákov žijúcich v zahraničí napriek rôznorodému historickému, politickému či náboženskému zafarbeniu jej členských subjektov a bez ohľadu na to, kedy tieto Slovensko opustili a v ktorú stranu sveta sa vydali. Členmi sú slovenské spolky pôsobiace v zahraničí, ale aj osobnosti slovenskej diaspóry, ktoré váhu svojho slova využívajú v prospech Slovenska aj mimo krajanských organizácií.
|