Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Predstaviteľ Európskej komisie informoval hlavu štátu o najnovšom vývoji v Európskej únii a spoločne diskutovali o situácii v eurozóne, o európskej poľnohospodárskej politike i o tom, do akej miery sa podarilo vyriešiť postavenie Grécka. Prezident Ivan Gašparovič ocenil najmä informácie predstaviteľa EK o možnostiach budúceho vývoja našej ekonomiky, otázky tvorby rozpočtov i rozpočtovej disciplíny. V rozhovore sa nevyhli ani otázkam vnútropolitickej situácie na Slovensku. „Som presvedčený, že slovenskí občania sú natoľko vyspelí, že po voľbách budeme hovoriť o vláde, ktorá bude zodpovedná nielen vo vzťahu k slovenskému štátu, ale aj vo vzťahu k EÚ ako takej“ , konštatoval v tejto súvislosti prezident.
Podpredseda EK Maroš Šefčovič hlavu štátu oboznámil s výsledkami rokovania Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, na ktorom predpoludním predstavil návrh reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky a so slovenskými farmármi diskutoval o otázkach, ktoré ich najviac trápia.
Prezidentovi SR podpredseda EK predstavil, ako funguje nový systém ekonomickej správy v rámci EÚ, ako funguje uplatnenie nových pravidiel pre rozpočtovú disciplínu a aké konkrétne dopady to bude mať pre Slovensko. Podľa Maroša Šefčoviča je evidentné, že nová vláda sa bude musieť veľmi rýchlo zaoberať štátnym rozpočtom. Podľa jeho slov bude tiež dôležité prijať správne opatrenia na to, aby sme vyčerpali všetky prostriedky vyčlenené pre SR v tejto finančnej perspektíve vo forme eurofondov - „aby sme z tých 11,6 mld eur nestratili ani euro, aby tie prostriedky boli vyčerpané na zmysluplné, dobré a modernizačné projekty,“ zdôraznil M. Šefčovič.
V súvislosti s diskusiami o solidarite, záchrane spoločnej meny a príspevkov SR do eurovalov vyjadril prezident Ivan Gašparovič ľútosť nad tým, že sa málo hovorí o tom, koľko už Slovensko mohlo vyčerpať finančných prostriedkov z EÚ a doteraz nevyčerpalo. Podľa jeho názoru, keby občania vedeli, koľko peňazí sme mohli mať a koľko ešte môžeme dostať, nebola by pre nich téma eurovalov taká odpudzujúca a boli by prístupnejší tomu, že v rámci solidarity máme niekomu dať alebo uložiť peniaze do bezpečnostného fondu. „Myslím si, že do budúcnosti budeme musieť veľmi veľa urobiť pre to, aby sme mohli vyčerpať peniaze z eurofondov pre Slovensko,“ konštatoval. Zároveň apeloval aj na novú vládu, že musí vedieť čerpať z týchto zdrojov. „Vo vzťahu k EÚ sme plusoví,“ konštatoval aj Maroš Šefčovič, podľa ktorého za posledný rok len poľnohospodári dostali z EÚ vyše 660 miliónov eur, čo je viac ako celý príspevok Slovenska do rozpočtu únie.