Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Albánsko a Chorvátsko na summite v Bukurešti dostali pozvánku na vstup do NATO

Albánsko a Chorvátsko na summite v Bukurešti dostali pozvánku na vstup do NATO

3. apríl 2008

Prezident SR Ivan Gašparovič na summite NATO v Bukurešti podporil rozšírenie Aliancie o ďalšie štáty. Severoatlantická rada napokon rozhodla o prijatí dvoch z troch kandidátov na členstvo v tejto bezpečnostno-politickej organizácii. Kým Albánsko a Chorvátsko do NATO jeho členovia pozvali, Macedónsko si na vstup do Aliancie ešte bude musieť počkať. Jeho vstup totiž zablokovalo Grécko, pre ktoré je neprijateľný názov jeho susednej krajiny.

Členovia NATO sa nedohodli ani na prijatí Ukrajiny a Gruzínska do akčného plánu členstva Aliancie. Ich vstup do „predsiene“ NATO totiž zablokovali Francúzsko a Nemecko. Slovenská delegácia vedená prezidentom Ivanom Gašparovičom rozširovanie NATO i akčný plán členstva podporila. Hlava štátu uviedla, že Ukrajina zaznamenala v prístupovom procese významný pokrok. „Treba si však zároveň uvedomiť, že niektorí členovia Aliancie o pripravenosti oboch postsovietskych republík pochybujú,“ povedal prezident na brífingu. Šanca, že Ukrajina a Gruzínsko sa v dohľadnom čase pripoja k programu MAP, je podľa prezidenta otvorená napriek tomu, že aliancia na prebiehajúcom summite nerozhodla v ich prospech.

Ak Ukrajina a Gruzínsko presvedčia pochybujúce krajiny, že ich výhrady už nemajú opodstatnenie, môže aliancia o ich začlení do MAP rozhodnúť ešte do konca tohto roku, a to na úrovni svojich ministrov zahraničných vecí, konštatoval prezident.

Prezident SR Ivan Gašparovič sa na summite zúčastnil aj na zasadnutí Severoatlantickej rady s Afganistanom. „Slovensko považuje misiu Severoatlantickej aliancie v Afganistane za dôležitú úlohu, ktorú musí aliancia naplniť,“ vyhlásil Gašparovič.

Slovensko si uvedomuje svoj diel zodpovednosti, o čom svedčí aj skutočnosť, že niektoré termíny týkajúce sa nasadenia príslušníkov slovenských ozbrojených síl splní Slovensko v predstihu, povedal prezident. Prezident zdôraznil, že úspech v Afganistane nezávisí iba od vojenských operácií, ale aj od pokroku pri obnove krajiny. "Aliancia si uvedomuje, že v Afganistane musí spolupracovať s inými medzinárodnými organizáciami, najmä s OSN a ostatnými poskytovateľmi medzinárodnej pomoci," zdôraznil.

Prezident pripomenul, že Slovensko preberá v afganskej provincii Uruzgan zodpovednosť za ochranu základne v Tarin Kowt pod holandským velením, s Kanadou rokuje o vyslaní ďalšej strážnej jednotky na leteckú základňu Kandahár a do konca roka 2008 v tejto provincii vytvorí vlastný operačný výcvikový a styčný tím (OMLT). Misia ISAF pod velením NATO v Afganistane patrí k hlavným témam trojdňového summitu NATO, ktorý sa začal v stredu v Bukurešti. Lídri členských krajín ďalej rokujú o rozširovaní aliancie, postoji ku Kosovu a plánoch Spojených štátov na umiestnenie základní protiraketovej obrany v strednej Európe.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]