Úvod | Prvá dáma | Aktivity Silvie Gašparovičovej | Diplomacia | Generálna guvernérka Austrálskeho zväzu na pracovnej návšteve Slovenska
Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca dňa 6. júna 2013 začala svoju pracovnú návštevu Slovenskej republiky generálna guvernérka Austrálskeho zväzu Quentin Bryceová s manželom. Po slávnostnom zápise do knihy hostí nasledovalo spoločné tête-à-tête rokovanie párov v Prijímacom salóne paláca.
Po skončení rokovania prezident SR vyjadril potešenie z návštevy austrálskej guvernérky, ktorú sprevádza aj početná podnikateľská delegácia. Dobré perspektívy spolupráce oboch krajín vidia ich čelní predstavitelia vo viacerých oblastiach. „Som veľmi rád, že naši podnikatelia budú rokovať s podnikateľmi v delegácie pani guvernérky,“ povedal Ivan Gašparovič. Témou rokovania s generálnou guvernérkou Austrálskeho zväzu boli aj otázky spolupráce v rámci nadnárodných inštitúcií, kde označil prezident SR kvalitu spolupráce za veľmi dobrú. Partneri sa v rozhovore nevyhli ani globálnej téme Rómov a občianskych práv.
Quentin Bryceová vyjadrila poďakovanie za srdečné privítania a pohostinnosť, s akou ju a jej delegáciu prijalo Slovensko. Pripomenula, že jej návšteva sa uskutočňuje v roku, „ktorý je taký dôležitý pre Slovenskú republiku – to znamená v roku, kedy oslavuje 20. výročie svojej nezávislosti.“ V tejto súvislosti guvernérka zablahoželala občanom SR „k pozoruhodnému úspechu s akým Slovenská republika týchto 20 rokov prechodu k trhovej ekonomike zvládla.“
Quentin Bryceová s uznaním hovorila o slovenskej komunite v Austrálii, ktorá si zachováva svoj jazyk, kultúru a tradície. Pripomenula tiež prvenstvo Jána Janduru – Pučeka, ktorý je prvým naturalizovaným austrálskym občanom od roku 1949. V hlavnom meste austrálskej federácie Canberre bol pomenovaný po ňom jeden z miestnych parkov, kde mu ako prvému naturalizovanému občanovi Austrálie bola odhalená aj pamätná tabuľa.
Manžel generálnej guvernérky Austrálskeho zväzu Michael Bryce je uznávaný architekt a dizajnér doma aj v zahraničí. Počas krátkej návštevy Bratislavy si našiel čas i na prehliadku centra Bratislavy, kde ho zaujala budova Múzea Arthura Fleischmanna. Tento významný bratislavský rodák – sochár a priekopník tvorby z plexiskla (1896-1990) pôsobil v šiestich krajinách na štyroch kontinentoch. Je veľmi známy i v Austrálii. |