Prezident SR Ivan Gašparovič sa stretol so zástupcami Združenia baníckych spolkov a cechov
Prezident SR Ivan Gašparovič privítal dnes v Prezidentskom paláci aj predstaviteľov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.
Ivan Gašparovič na stretnutí vyjadril úprimnú radosť z opätovného stretnutia s baníkmi, zaželal im veľa zdravia, solidarity, vzájomného pochopenia a šťastia v novom roku 2011. Vyslovil poďakovanie a uznanie za prácu, ktorú vykonávajú v ťažkých prírodných a zložitých ekonomických podmienkach.
Ako Ivan Gašparovič povedal, baníctvo má na Slovensku dlhú tradíciu. Slovenské bane boli významným európskym producentom zlata, striebra, či medi a nakoniec uhlia. Táto tradícia poskytovala možnosť vytvárať nové technológie a bola základom snahy o surovinovú a energetickú sebestačnosť. „Aj keď baníctvo nie je v súčasnosti na popredných priečkach, vaša profesia, vaša práca aj dnes patrí medzi najťažšie a najdôležitejšie, nielen z pohľadu technického ale aj z pohľadu životného prostredia.“ Slovenský prezident je presvedčený, že profesia baníkov nezanikne, pretože zem bude musieť stále vydávať nové suroviny, medzi ktoré bude patriť aj uhlie. Ubezpečil prítomných baníkov, že si cení ich prácu a svojim názorom ju vždy podporí.
Jaroslav Malchárek, predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska poďakoval hlave štátu za pozornosť, ktorú venoval a venuje baníckej profesii, okrem iného aj svojou osobnou účasťou na stretnutiach baníckych miest a obcí Slovenska. „Svojou prítomnosťou ste poukázali na účelnosť akcií, ktoré pripravujeme nielen v kontexte baníckej histórie, ale aj ako príspevok pre spoluprácu baníckych miest a obcí Slovenska, slovenských regiónov a reprezentácie Slovenska v zahraničí,“ povedal Jaroslav Malchárek. Pripomenul, že európske stretnutie profesijných baníckych organizácií sa bude v roku 2013 konať v Košiciach.
Jaroslav Malchárek však poukázal aj na dôležitý problém nášho baníctva. Za nevhodné považuje negatívne hodnotenia a stanoviská o vlastnej surovinovej základni. Myslí si, že práve tie by mali byť impulzom pre orgány vlády, „začať urýchlene práce na strategickej surovinovej politike Slovenskej republiky, pretože toto je práca dlhodobá a prekračuje úroveň jedného štvorročného obdobia. My všetci, sme pripravení na takejto koncepcii spolupracovať,“ uviedol predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.
Hlava štátu na stretnutí s baníkmi nezabudla ani na tých, ktorí prišli o svoj život pri práci v baniach. „Samotná banícka práca je spojená s neustálym nebezpečenstvom a patrí medzi najrizikovejšie. O to, si vašu prácu viac vážim. Ochrana života baníkov musí byť vždy najvyššou prioritou pri banskej činnosti.“