Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2011 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom fóre v Indonézii, Jakarta 11. 10. 2011
Vážení páni ministri, Excelencie, dámy a páni, priatelia Slovenska,
byť na tomto váženom ekonomickom fóre považujem za povinnosť. Ďakujem tým, ktorí už doterajšou spoluprácou so Slovenskom prispeli k utuženiu našich vzájomných väzieb a priblížili tak k sebe obe naše krajiny. Aj s ich prispením sa v minulom roku podarilo náš vzájomný obchodný obrat dostať nad úroveň spred globálnej krízy – na takmer 200 miliónov dolárov.
Naše stretnutie považujem za povinnosť aj preto, lebo počas mojej návštevy nemôžem obísť predstaviteľov hospodárskej sféry 240 miliónovej krajiny, ktorá patrí k ťahúňom globálneho rastu. Ktorá je najväčšou ekonomikou juhovýchodnej Ázie s ročným rastom ekonomiky 6 % HDP. Dnešným stretnutím Vás chcem pozvať k širšej spolupráci so Slovenskom, s modernou a dynamickou krajinou v strede Európy.
Chcem však pripomenúť, že moja historicky prvá návšteva slovenského prezidenta v Indonézskej republike napĺňa svoj cieľ. Včerajšie rokovania s Jeho Excelenciou, pánom prezidentom, ako aj s pánom predsedom parlamentu, boli priateľské a konštruktívne. Zhodli sme sa v nevyhnutnosti posilniť hospodársku, obchodnú a investičnú spoluprácu. Podnikateľská sféra oboch našich krajín má v tomto smere plnú podporu politických vedení našich krajín. Som rád, že sú tu s nami aj obaja ministri hospodárstva, ktorí to iste budú brať do úvahy v ich práci.
Uvedomujeme si zároveň, že pokračovanie našej spolupráce bude prebiehať v čoraz náročnejšej, ostrejšej medzinárodnej konkurencii. V zložitej situácii sa nachádza hospodárstvo krajín eurozóny, kam od r. 2009 patrí aj Slovensko. Napriek súčasnej dlhovej kríze v niektorých štátoch eurozóny, Slovensko je optimistické a stále vidí v spoločnej mene euro výhody. Euro vytvorilo novú kvalitu podnikateľského prostredia, odstránilo kurzové riziko, znížilo náklady na konverziu meny. Podporilo obchodnú výmenu s 500 miliónovým trhom krajín Európskej únie, a aj vďaka nemu sme získali zaujímavých a bonitných zahraničných investorov.
Súčasný strach o prežitie eura, ktorý je cítiť zo svetových médií, nepovažujem za opodstatnený. Pripomínam výrok Franklina D. Roosevelta: „Jedinou vecou, ktorej sa musíme báť, je sám strach„. Som názoru, že podstatou turbulencií na finančných trhoch je strata ich dôvery v schopnosť Európy riešiť dlhovú krízu niektorých krajín eurozóny. My teraz hľadáme dôveryhodný spôsob, ako uchrániť reálnu ekonomiku od týchto turbulencií, a ako čo najrýchlejšie konsolidovať verejné financie členských štátov Únie. Z tohto pohľadu Slovensko jednoznačne podporuje politiku vyrovnaného rozpočtu v strednodobom horizonte, a to v súlade so zásadami Paktu stability a rastu EÚ. Zároveň sa dôrazne zasadzuje za prísne rešpektovanie interných pravidiel a rozpočtovej disciplíny 17 členov eurozóny i celej EÚ.
Európska únia vyhodnocuje príčiny krízy a je si vedomá že jej pôvod je najmä v nedôslednej kontrole plnenia maastrichtských kritérií, i v niektorých národných vládach, ktoré nepreukázali dosť prezieravosti pri plánovaní svojich rozpočtov. Pevne verím, že aj súčasné politické polemiky na Slovensku o posilnení eurovalu budú ukončené prijatím ťažkého, ale zodpovedného rozhodnutia v prospech posilnenia záchranného mechanizmu pre euro.
Vážené dámy a páni, Slovensko sa svojou geografickou polohou uprostred Európy a kvalifikovanou pracovnou silou stalo regionálnym centrom pre expanziu mnohých zahraničných spoločností do širokej Európy. A to je tiež dôvod, prečo sa chceme predstaviť u Vás a zužitkovať pozitívnu tradíciu našich priateľských vzťahov ešte z čias Československa. Chceme nadviazať na všetko dobré, čo sme najmä v hospodárskej oblasti v minulosti dosiahli. Možno si niektorí pamätáte krištáľové lustre, špeciálnu techniku, cementárne a elektrické linky vysokého napätia, dodané slovenskými firmami.
18 rokov po získaní samostatnosti sa Slovensko stalo krajinou s najväčším počtom vyrobených áut na počet obyvateľov. Podobne je tomu vo výrobe LCD monitorov. Tešíme sa, že šikovnosť slovenských rúk a um našich inžinierov dnes môžu obyvatelia Indonézie obdivovať na takých výrobkoch zo Slovenska, ako sú autá Volkswagen Touareg, Peugeot 207, Citroёn C3 Picasso, či Porsche Cayenne. O tom, že investovať na Slovensku sa oplatí aj pre geograficky vzdialených investorov, svedčia rozsiahle úspešné investičné projekty známych ázijských firiem KIA, Sony či Samsung. Napokon, analýzy Svetového ekonomického fóra uvádzajú, že najväčšie konkurenčné výhody Slovenska sú: otvorenosť zahraničnému vlastníctvu podnikov, otvorenosť zahraničným investíciám prinášajúcim nové technológie, i nízke colné bariéry.
Máme veľa ďalších výrobkov a služieb, ktoré by Vaša obrovská krajina mohla dobre využiť. Máme odborníkov, ktorí vedia postaviť elektrárne – od geotermálnych až po jadrové, odborníkov, ktorí Vám vedia navrhnúť a postaviť tunely, mosty, diaľnice, postaviť fabriky na výrobu pneumatík, alebo vyšľachtiť pšenicu, ktorá bude rásť na vašich úrodných sopečných svahoch. Máme množstvo liečivých termálnych a minerálnych prameňov, ktoré sú ideálne pre liečebnú turistiku. Toto fórum je pripravené dať podrobnejšie odpovede na mnohé otázky, ktoré Vás môžu priblížiť k spolupráci so slovenskými firmami.
Vážení priatelia, ázijské ekonomiky, medzi nimi aj indonézska, patria k motorom globálneho rastu. Vaše hospodárstvo vnímame ako zdravé, perspektívne a v dobrej kondícii pred otrasmi v globálnom finančnom systéme. Indonézia je pre nás príťažlivá aj tým, že Vaša vláda kladie dôraz na komplexný rozvoj krajiny – na zlepšovanie sociálnych podmienok, na budovanie demokracie, spravodlivej justície, energetickej bezpečnosti i na rozvoj infraštruktúry. Vskutku, byť v Jakarte a nevšimnúť si, čo Indonézia dosiahla v hospodárskom rozvoji za posledné roky, sa nedá. Máte náš obdiv.
Veľmi si preto želám, aby toto dnešné stretnutie bolo pre vás výzvou k návšteve Slovenska, ale aj dobrým štartom pre budúcu spoluprácu. Časť dôvodov som sa pokúsil odprezentovať v tomto príhovore. Ďalšie by ste si mohli overiť na mieste, lebo osobné kontakty a poznanie podmienok priamo v krajine sa nedajú v biznise ničím nahradiť.
Želám Vám všetkým dobré zdravie a veľa úspechov! |