V delegácii prezidenta SR sú minister hospodárstva Tomáš Malatinský, minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek. Hlavu štátu sprevádzajú aj zástupcovia podnikateľskej sféry a vedeckej obce.
Prezident Ivan Gašparovič bude počas návštevy v Ankare rokovať s prezidentom Abdullahom Gülom, predsedom vlády Recepom Tayyipom Erdoganom a stretne sa s vedúcimi predstaviteľmi Rady pre vedecký a technologický výskum Turecka. Tretí deň návštevy sa hlava štátu presunie do Istanbulu, kde absolvuje rokovania s primátorom mesta Kadirom Topbasom a s istanbulským guvernérom Hüseyinom Avni Mutuluom. Rokovania s tureckými partnermi budú zamerané najmä na ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce s osobitným dôrazom na hospodárstvo, obchod, investície, inovácie, vedu a výskum. Prerokované budú aj otázky spojené s integráciou Turecka do Európskej únie a aktuálny vývoj v regiónoch Blízkeho a Stredného východu a severnej Afriky.
Slovenská republika očakáva, že Turecko bude naďalej pokračovať v plnení predvstupových kritérií a vytvárať tak predpoklady pre zintenzívnenie prístupového procesu do EÚ. Patríme k členom EÚ, ktorí si želajú, aby sa dal prístupovým rokovaniam TR s EÚ nový, jasný impulz.
Slovensko-turecké vzťahy sú dobré, založené na aktívnej ekonomickej spolupráci, podporované stykovými aktivitami na všetkých úrovniach. Vzájomný obchod sa vyvíja priaznivo. Celkový obrat za rok 2012 predstavoval 1,2 miliardy EUR, pri exporte zo SR 850 miliónov EUR a importe 377 miliónov EUR. Aj v roku 2013 možno reálne predpokladať s dosiahnutím vzájomnej obchodnej výmeny v hodnotovom vyjadrení viac ako 1 miliardy EUR. Najviac exportované tovary zo SR v roku 2012 boli stroje a prepravné zariadenia – automobily, trhové výrobky, chemikálie, priemyselné výrobky, surové materiály a potraviny. V dovoze do SR v roku 2012 dominovali stroje a prepravné zariadenia, potraviny, chemikálie a nerastné suroviny, vozidlá a ich príslušenstvo, pletené odevy a doplnky, výrobky zo železa a ocele, elektrické stroje a zariadenia, bavlna, perly a drahé kovy, plasty. Napriek pozitívnym výsledkom v obchodnej spolupráci za ostatné roky, dosiahnutý objem obchodnej výmeny nezodpovedá možnostiam oboch krajín a kapacite ich ekonomík. Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh pre stredné a malé podniky. Nezanedbateľnou súčasťou ekonomickej spolupráce je oblasť cestovného ruchu a turizmu. V roku 2012 navštívilo Turecko viac ako 127 000 slovenských občanov.