Prezident hovoril s premiérkou o zákonoch, justícii a Európskej únii
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal na vlastnú žiadosť v Prezidentskom paláci predsedníčku vlády SR Ivetu Radičovú. Témami rokovania hlavy štátu s premiérkou boli koncepčné otázky našej zahraničnej politiky, domácej politiky ako aj postoje Slovenskej republiky v rámci Európskej únie a eurozóny.
Iveta Radičová informovala hlavu štátu o legislatívnom pláne vlády na rok 2011, podľa ktorého chce kabinet v tomto roku predložiť na rokovanie parlamentu až 160 nových zákonov. Ako uviedol pred novinármi prezident, „hovorili sme aj o otázkach, ktoré je potrebné riešiť najmä vo vzťahu k zamestnanosti našich občanov.“ Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti predsedníčku vlády požiadal, aby Kancelária prezidenta SR mohla mať opäť svojho zástupcu v Legislatívnej rade vlády, ktorá pripravuje nové právne normy. Hlava štátu zároveň uviedla, že by privítala častejšie stretnutia s ministrami vlády, aby tak predišiel vracaniu vládnych zákonov parlamentu. „Bol by som veľmi rád, keby k takýmto stretnutiam dochádzalo častejšie aj s jednotlivými predstaviteľmi vlády, aby sme eliminovali názory typu, že prezident vracia zákony,“ povedal Ivan Gašparovič na margo mediálnych dezinformácií. Prezident podčiarkol a premiérka uznala jeho argumenty, že k vráteniu zákonov hlavou štátu dochádza iba vtedy, ak sa prezident v znení zákona nájde nepatričné pozmeňujúce návrhy poslancov, nedobré dopady na občana, alebo ak nie je zákon v súlade s ustanoveniami iných zákonov, zmlúv, prípade ak je zákon v rozpore s ústavou.
Prezident republiky hovoril s premiérkou aj o stave v slovenskej justícii a o voľbe generálneho prokurátora. Podľa Ivana Gašparoviča treba zmeniť myslenie sudcov. „V našej justícii je niečo nezdravé,“ vyjadril sa po stretnutí na tlačovej konferencii a zdôraznil, že za stav v justícii nemôžu zákony, ale tí, ktorí o ich vykonávaní rozhodujú. "Po roku 1990 sudcovia zabudli, že nie sú nezávislí. Sú závislí na ústave, na zákonoch a na svojom svedomí," vyhlásil Ivan Gašparovič. Podľa neho nie je dobré, že sa dnes sudcovia delia na lojálnych voči pravicovým a či ľavicovým stranám. Pripomenul, že na reforme súdnictva by sa mali spoločne podieľať koalícia i opozícia.
Obaja štátnici sa zhodli v zásadných koncepčných líniách v oblasti domácej, zahraničnej i európskej politiky. Náš najvyšší predstaviteľ položil dôraz na priority, medzi ktoré zaradil predovšetkým postoje SR k navrhovanému rozpočtu Európskej únie na roky 2014 – 2021.
Témou diskusie hlavy štátu s predsedníčkou vlády boli aj otázky voľby generálneho prokurátora, pričom premiérka podporuje verejnú voľbu na tento post a prezident zastáva názor, aby bola zachovaná slobodná voľba poslanca NR SR prostredníctvom tajnej voľby generálneho prokurátora. Prezident zdôrazňuje tajnú voľbu preto, aby sa koaličné aj opozičné politické strany vopred dohodli na spoločnom kandidátovi, aby sa nestalo, že tento post bude zastávať človek, ktorý je nominantom a služobníkom jednej politickej strany.