Home | News | Press Department Archive | Year 2011
Prezident Ivan Gašparovič prijal nového veľvyslanca Maďarskej republiky v SR
19. september 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarskej republiky v SR Csabu Balogha.
Ivan Gašparovič na stretnutí vyjadril potešenie, že Maďarská republika nezostala dlho bez veľvyslanca a v krátkom čase po odchode svojho predchodcu nastúpil do funkcie nový maďarský veľvyslanec. „Slovensko a Maďarsko ako členovia EÚ a NATO by mali využiť všetky spôsoby, aby sme hľadali spoločné výstupy v záujme nielen našich krajín, ale aj týchto inštitúcií“, povedal novovymenovanému ambasádorovi prezident Ivan Gašparovič. Ako dodal, napriek pozitívnym ekonomickým a kultúrnym väzbám existujú však aj isté problémy, najmä v politickej oblasti, kde majú Slovensko a Maďarsko rozdielne pohľady na výklad histórie.
Maďarský diplomat na stretnutí s hlavou štátu avizoval, že počas svojho pôsobenia na Slovensku sa sústredí na pozitívnu stránku našich vzťahov. „Nemôžeme zabúdať ani na otázky, v ktorých nezdieľame spoločný názor, no úlohou diplomacie je hľadať riešenia a zmierňovať napätie,“ povedal na stretnutí s prezidentom SR. Podľa Csabu Balogha Maďarsko si želá silnú Európu, ktorá nemôže existovať bez silnej strednej Európy, a silná stredná Európa nemôže existovať bez silnej spolupráce Slovenska a Maďarska.
Prezident Ivan Gašparovič za pozitívum označil pozíciu Vyšehradsekj štvorky, ktorú si toto regionálne združenie štátov dokázalo za 20 rokov svojej existencie vybudovať. Aj preto je prezident SR presvedčený, že niektoré otázky ba mali pre zachovanie kompaktnosti V4 riešiť naše krajiny veľmi precízne, dôsledne a zodpovedne. Hlava štátu odmietla presadzovanie kolektívnych práv menšín a vyjadrenia maďarských politikov o osobe Jánosa Esterházyho, na ktorého má SR odlišný názor. Podľa Ivana Gašparoviča existujú otázky, do ktorých by sa politici nemali púšťať a mali by ich prenechať historikom. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe hľadania spoločných názorov, vzájomného pochopenia a nevyhnutných kompromisov.
|