Aktuality
   

Rozhovor prezidenta SR pre kazašské periodikum „Argumenty a fakty Kazachstan“, 19. 3. 2010

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2010 | Rozhovor prezidenta SR pre kazašské periodikum „Argumenty a fakty Kazachstan“, 19. 3. 2010

Vážený pán prezident! Nehľadiac na vzdialenosť medzi Slovenskom a Kazachstanom, naše krajiny udržujú určité kontakty. Napríklad na území Kazachstanu pôsobí 16 spoločných podnikov s účasťou slovenského kapitálu. Nedávno sa v Bratislave uskutočnilo 5. zasadnutie slovensko-kazašskej medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu. Existuje potenciál pre ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce. Podľa Vášho názoru, v ktorých smeroch by sa ešte mohla rozvíjať?

Samozrejme, teším sa dobrým výsledkom nedávneho už 5. zasadnutia Medzivládnej slovensko-kazašskej komisie pre hospodársku spoluprácu a vedecko-technicky rozvoj. Bol som informovaný a pozitívne vnímam, že komisia posúdila otázky obchodno-hospodárskej a vedecko-technickej spolupráce, otázky z oblasti palivovo-energetického komplexu, poľnohospodárstva, zdravotníctva, vzdelávania a vedy, ochrany životného prostredia, bankovníctva, stavebníctva a mnohých iných odvetví. Ale pravdupovediac, oveľa viac ma teší, ak sa v praxi podarí naplniť aspoň niektoré zo záverov alebo projektov po takýchto bilaterálnych rokovaniach. Veď každá zo zmienených tém je zásadná pre pozitívny rozvoj našich krajín, a tým, prirodzene, aj pre priaznivý posun v našich dvojstranných vzťahoch. Potenciál pre takýto ďalší posun existuje – veď vývoj vzájomného zahraničného obchodu s Kazašskou republikou má za posledných päť rokov prudko stúpajúcu tendenciu. V tejto súvislosti jedným z najdôležitejších cieľov Komisie je urýchliť ratifikáciu zmluvy medzi Slovenskou republikou a Kazachstanom o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorá bola podpísaná počas ostatnej návštevy pána prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Bratislave v novembri 2007.

Je viacero oblastí, v ktorých sú mimoriadne možnosti intenzívnejšej spolupráce – v prvom rade v oblasti energetiky. Kazašská republika je pre nás synonymom strategického partnera v oblasti dodávok uhľovodíkov pre Európu. Teším sa, že dodávky ropy pre Slovenskú republiku majú stúpajúcu tendenciu - v tomto roku (2010) očakávame 4 krát väčšie dodávky kazašskej ropy na Slovensko (5,0 mil. ton) na základe Rusko-Kazašskej zmluvy, než boli dodávky ropy pre Slovenskú republiku v r. 2008 (1,2 mil. ton). Veľké možnosti našich dvojstranných ekonomických vzťahov sú aj v poľnohospodárstve, doprave, v elektrotechnickom, strojárenskom (železničné vagóny), potravinárskom i textilnom priemysle. Nevyužitý potenciál spolupráce máme aj v turizme, vede, kultúre a školstve.

Ako je známe, v Kazachstane bol prijatý a realizuje sa už štátny program „Cesta do Európy“, rozplánovaný na roky 2009-2011. V ňom je uvedené, že „rozvoj všestrannej spolupráce s európskymi krajinami predstavuje pre Kazachstan strategický záujem“. Predstavuje rozvoj spolupráce s Kazachstanom „strategický záujem“ pre európske krajiny a konkrétne pre Slovensko?

Celkom isto áno. Stačí krátky pohľad na mapu - Kazašská republika je kľúčovou krajinou v regióne pre všetkých zahraničných partnerov, vrátane Európskej únie a Slovenska ako jej člena. Preto jednoznačne vítame kazašský štátny program „Cesty do Európy“. Môžem potvrdiť, že Slovensko podporuje jasnú politickú vôľu Európskej únie pracovať na novej kooperačnej dohode s Kazašskou republikou, pretože to vnímame ako prirodzený strategický záujem Európy i Kazachstanu. Iste, treba túto vzájomnú zhodu a víziu spolupráce rýchlo doplniť o ďalšie konkrétne politické a praktické kroky. Ak by sa tieto zámery podarilo zrealizovať, malo by to široký pozitívny dopad na všetky krajiny Strednej Ázie a mohlo by to priniesť dlhodobo udržateľnejší rozvoj celého regiónu.

Slovensko a aj Kazachstan sú členskými krajinami OBSE. Predsedajúcou krajinou tejto významnej medzinárodnej organizácie je v roku 2010 Kazachstan. Čo to podľa Vás prinesie, na jednej strane pre Európu a na druhej – pre Kazachstan?

Prebiehajúce predsedníctvo Kazachstanu v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je potvrdením skutočnosti, že krajina dostala dôveru celej Európy a že je na dobrej ceste potvrdenia oprávnenosti tejto dôvery. Kazašská republika preberala ročné predsedníctvo OBSE ako prvá krajina Spoločenstva nezávislých štátov a zároveň Strednej Ázie. Zdôrazňujem, že rozhodnutie o kazašskom predsedníctve bolo prijaté na základe konsenzu, ktorý sám osebe predstavuje uznanie úspešných výsledkov krajiny počas rokov nezávislosti. Pre ostatných európskych partnerov však predstavuje aj dobrý nástroj či spôsob na lepšie spoznanie a pochopenie regiónu, ktorý je tak dôležitý pre Európu a na stabilite ktorého Európe tak veľmi záleží.

Preto aj Slovensku záleží na úspešnom zvládnutí kazašského predsedníctva. Jeho ambiciózne zámery v oblasti posilňovania bezpečnosti v tzv. postsovietskom priestore i v ďalších častiach Európy majú naše sympatie a podporu. Bude si to však vyžadovať veľmi veľa úsilia, diplomatickej zručnosti i empatie. Ale politický konsenzus sa nikdy nerodí ľahko a možno práve mimoriadna skúsenosť z hľadania širokého porozumenia a pochopenia rôznych partnerov bude pre predsednícku krajinu výbornou školou i prostriedkom na ďalšie hlbšie zblíženie sa s euroatlantickým spoločenstvom tak odlišných krajín. Prajeme vám v tom veľa zdaru.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]